7 skaistākās metro stacijas Parīzē

Daudzās pasaules pilsētās metro stacijas ir īpaši mākslas darbi. Kā Ņujorkas City Hall stacija bieži vien iekļūst skaistāko staciju topā, tad Parīzē tādas ir daudzas! Metro staciju apskate noteikti jāiekļauj Parīzes apmeklējumā, jo metro ir ne tikai transporta metode, bet tam ir bagāta vēsture Parīzē. Rakstu par to, ko apskatīties Parīzē, lasi šeit.

Parīzes metro vēsture aizsākās 1898.gadā, kad tika uzsākta pirmās metro līnijas  Porte Maillot–Porte de Vincennes celtniecība, un tā tika atklāta 1890.gada 19.jūlijā, EXPO 1900 izstādes laikā. Tieši daudzas no salīdzinoši vecākajām stacijām ir īpaši krāšņas, un ne tikai peroni (daudzi no tiem ir atjaunoti un izbūvēti no jauna), bet arī to ieejas.

Mūsdienās Parīzes metro ir otra apmeklētākā metro sistēma Eiropā (pēc Maskavas) un gadā to izmanto pusotrs miljards cilvēku. Apmeklējot stacijas, noteikti neizmanto liftus, jo bieži vien skaistākās stacijas daļas redzamas tikai ejot pa kāpnēm!

7.Concorde

Šī stacija tika atvērta mēnesi pēc metro sistēmas izbūves un ir slavena ar to, ka to klāj flīzes ar tekstu no Cilvēka un Pilsoņa tiesību Deklarācijas, kas bija nozīmīgs dokuments franču revolūcija 1789.gadā.

6.Hôtel de Ville

Arī viena no stacijām, kas atvērta pirmajā līnijā 1900.gadā un nosaukta par godu rātsnamam, kas atrodas tai blakus. Arī tā veltīta Parīzes vēsturei un arī ir nesen atjaunota.

5.Louvre Rivoli

Lai arī Luvras apmeklējuma laikā izmantojām citu staciju, tomēr viena no slavenākajām metro stacijām ir tieši Louvre Rivoli, kas tika atvērta mēnesi pēc metro sistēmas uzbūves, 1900.gada 13.augustā un pārsaukta šajā nosaukumā 1989.gadā, kad jauna ieeja tika sagatavota Luvrā. Šī stacija kļuva par pirmo metro staciju, kas tika izdekorēta, izvietojot tajā slavenu mākslas darbu replikas un tas notika 1968.gadā.

4.Bastille

Viena no orģinālajām, pirmajām stacijām, kas atvērās pašā metro pirmssākumā, 1900.gada 19.jūlijā. Šī stacija atjaunota 1989.gadā par godu notikumiem, kas norisinājas tepat blakus – Bastīlijas ieņemšanai.

3.Abbesses

Atvērta 1913.gada 30.janvārī, art nouveau stila stacija Abbesses ir dziļākā Parīzē, 36 metru dziļumā, un tā savienot Monmartru ar 18.rajonu. Dziļuma dēļ stacijā ir garas kāpnes, kurās gar sienām ir zīmējumi. Grafiti vandālisms kļuva par sākumu skaistiem mākslas darbiem.

2.Arts et Metiers

Šīs stacijas nosaukums radies pateicoties industriālā dizaina muzejam, kas atrodas tai blakus.

Stacija atvērta 1904.gada 19.oktobrī. 1994.gadā tā atjaunota steampunk stilā, lai izskatītos pēc zemūdenes ar iluminatoriem, iedvesmojoties no zinātniskās fantastikas un Žila Verna.

1.Cité

Šī stacija atrodas zem Île de la Cité salas, vienas no divām salām uz Sēnas Parīzes vēsturiskajā teritorijā, netālu no nulles kilometra, kas ir Parīzes ģeogrāfiskais un vēsturiskais centrs. Tā tika atvērta 1910.gada 10.decembrī. Tieši šo staciju redzēsi, dodoties uz Parīzes Dievmātes katedrāli!

Parīzē ir daudzas citas stacijas, kuras nedēļas laikā nepaguvām visas apmeklēt, taču ievērības cienīgas ir arī Varenne, Cluny-La Sorbonne, Palais Royal, Porte Dauphine, Pont Neuf, Liège stacijas. Jāņem vērā, ka bieži vien ne visi peroni ir dekorēti, un tieši kāda noteikti līnija ir īpašas ievērības cienīga, vai arī stacijas ārējais dizains – kaltās margas un senatnīgie uzraksti.

Neaizmirsti izlasīt par to, ko vēl ir vērts redzēt Parīzē!


3 comments

  1. Arts et metiers patīk visvairāk 🙂

    Jums tagad arī uz Maskavu jātiek, tur arī skaistas metro stacijas, cik nu atceros. Un Sanktpēterburgā laikam arī.

    1. Jā, es Maskavā esmu bijusi, 2009.gadā gan un toreiz tā visu vēl nefiksēju un rakstus nerakstīju 🙂 Man gan ar Maskavas metro asociācijas bija, ka viens dūrās un vienam bija šaujamais līdzi. Savukārt Sanktpēterburgas metro ir tas, kurā es bērnībā pārvarēju bailes no eskalatoriem. Man bija paniski bail, ka mani ieraus iekšā, un tad braucot tur nācās iemācīties, ka viss būs labi 🙂 No tā laika tikai tos eskalatorus atceros, neko citu 🙂

  2. man patīk arī Vācijas metro, tas ir tāds patīkami askētisks, praktiski visās pilsētās, kurās esmu bijis

Pievienot komentāru