Helsinki un apskates vietas 100km radiusā: praktiska informācija Somijas ceļojumam

Kādas ir interesantākās apskates vietas Helsinkos? Šobrīd daudzi latvieši meklē maršrutus pilsētas un 100km rādiusā ap to, tāpēc ieskatam galvenās praktiskās lietas, kas jāņem vērā braucienam un idejas vietām, ko redzēt! Mūsu apskates vietas ir no maršruta, kur 7 dienas pavadījām Somijā, un mūsu gids bija vīratēvs, kas Helsinkos dzīvo jau divpadsmit gadus – tāpēc apskates vietās ir ne tikai labi zināmi un ceļvežos atrodami tūrisma objekti, bet arī mazāk zināmas un apslēptas “pērles”!

Apskates vietas Helsinkos ko redzēt Somijā

Nokļūšana: Mēs uz Helsinkiem aizbraucām ar prāmi no Tallinas. Iespējams braukt arī ar tiešo reisu no Rīgas, bet mums nederēja datumi, plus, no Tallinas ir krietni ātrāk – ātrākais prāmis ceļā pavada 2 h, ir arī 3.5h prāmji un nakts prāmji (tie brauc ilgāk). Mums bija svarīgi, ka uz kuģa pavadām pēc iespējas mazāku laiku, tādēļ brauciens no Tallinas bija tieši īstā reizē!

Izmaksas: Biļetes diviem pieaugušajiem un automašīnai turp atpakaļ mums izmaksāja 175 eur (mazāk noslogotos laikos un pērkot laicīgāk, var atrast lētāk).  Trijos objektos bija ieejas maksa – no 2 līdz 10 eiro. Degvielai visam aprakstītajam maršrutam un braucienam līdz Tallinai un atpakaļ aizgāja divas ar pusi bākas. Helsinkos degviela mūsu apmeklējuma brīdī bija 1.33 eur/l. Nomājām arī laivu uz dienu (līgums ir uz 24h), tā maksāja 240 eur, īpašas tiesības nav nepieciešamas, bet jābūt pieredzei un par to jāvar pārliecināt laivas izīrētājs. Laivu degviela bija dārgāka, 1.66 eur/l.

Kur palikt Helsinkos: Mēs pa nakti palikām pie vīratēva, taču Helsinkos ir daudz dažādu viesnīcu, kur var palikt visām gaumēm. Dažas, kas varētu patikt ceļotājiem:

Stāvvieta: Helsinkos ir maz bezmaksas ilgtermiņa autostāvvietu. Mums paveicās, un blakus Neste-K Sörnäisten Rantatie 21 atradām 24h bezmaksas stāvvietu. Tas nozīmē, ka ir jāatstāj pulkstenītis un 24h auto var turēt bezmaksas, pēc tam jāpārvieto. Tā kā stāvvieta ir populāra, tad to izmantojām katru dienu, bet mainījām mašīnas, lai pierezervētu vietu. Šur tur pilsētā var atstāt uz pāris stundām bezmaksas, obligāti jābūt pulkstenītim.

Meklē citas vietas, kur tepat netālu aizdoties ar automašīnu? Tev noderēs šie raksti:

Tātad, ko darīt Helsinkos un 100km rādiusā ap pilsētu, kādas aktivitātes nepalaist garām? Te būs mūsu ieteikumi! 

Uspenska katedrāle

Uspenska katedrāle Helsinkos

Uspenska katedrāle ir pareizticīgo katedrāle pilsētas centrā, kas celta 19.gs vidū, un pēdējos gados tās vārds izskanēja saistībā ar kādas vērtīgas ikonas zādzību, kuru zagļi paslēpa zemē. Par laimi, ikona tika atrasta 8 mēnešus vēlāk. Katedrāle skaisti izskatās no visas krastmalas. Tai blakus atrodas jahtu piestātne un populāri bāri.

Kooperatīvie dārziņi

kooperatīvie dārziņi Helsinkos

Helsinku kooperatīvie dārziņi ir kas tāds, ko nedrīkst palaist garām! Mums īpaši patika tie, kas atrodas Pitkänsillanranta ielā, pie ūdens. Nelielas kastītes un katrā, kas nu kuram – garšaugi, ziedi vai pat pa kādam gurķītim! Šo mazo, kooperatīvo dārziņu kultūra ir īpaši populāra Helsinkos!

Helsinku katedrāle

Helsinku katedrāle

Helsinku katedrāle ir viens no galvenajiem apskates objektiem pilsētā! Koši baltā celtne ar zaļo jumtu, kas celta neoklasicisma stilā ir luterāņu katedrāle. Tai blakus – Senāta laukums un Aleksandra II statuja.

Granīta māja

Granīta māja Helsinkos

Turpat netālu pie augstāk minētajiem dārziņiem ir Graniittilinna jeb granīta nams, kurā atrodas divi restorāni – pasniedz somu virtuvi. Tā runā, ka pavārs gan esot viens un tas pats, neskatoties uz to, ka viens ir vairāk demokrātiskas cenu politikas, bet otrs – “augstākā” gala. Mums patika ēkas izskats no ārpuses, jo tas labi saskan ar Helsinku granīta bluķiem.

Tervasaari jeb “darvas sala”

Tervasaari sala

Tervasaari savulaik bija sala, uz kuras ugunsdrošības apsvērumu dēļ glabājās darva eksportam. Mūsdienās sala ir populāra pastaigu vieta, un šeit var arī nopeldēties. No tās paveras skaists skats uz pilsētu un īpaši – Uspenska katedrāli un buriniekiem. Savukārt otrā pusē no salas redzami ledlauži.

Temppeliaukio baznīca

Temppeliaukio Helsinki iekšpusē apskate

Vēl viens dievnams Helsinkos, kuru ir vērts apmeklēt, ir Temppeliaukio jeb Akmenī cirstā vai Akmens baznīca. Tā celta 1969.gadā un ir pilnībā izcirsta klintīs, atstājot oriģinālās kaluma vietas. Šeit notiek koncerti un te esot īpaši laba akustika. Ieejas maksa 4 eur pieaugušajam.

Suomenlinna

Suomenlinna cietoksnis Helsinkos

Suomenlinna ir viens no populārākajiem apskates objektiem Helsinkos! 18.gs vidū celtais cietoksnis uz salas ir viens no UNESCO mantojuma objektiem Helsinkos! Uz to var nokļūt ar kuģīti (derīgas parastās transporta biļetes, tāpēc jāpievērš uzmanību vai pērc tās tūristu kuģīša piestātnē vai parastajā automātā sabiedriskajam transportam). Kursē bieži – vidēji reizi 10-20 minūtēs, un brauciens aizņem tikpat. Te uz astoņu salu nocietinājuma var pavadīt gan pusi dienas, gan visu dienu – bāka, kas vienlaicīgi ir baznīca, slūžas, militārie nocietinājumi, zemūdene, lielgabali un ļoti, ļoti daudz zosu. Arī šeit iespējams peldēties. Ir viens neliels pārtikas veikaliņš, kur nopirkt saldējumu un kafejnīcas. Pietiekami daudz cilvēku aizvien šeit dzīvo, tā ka tas nav tikai tūrisma objekts! Sala īpaši patiks tiem, kam interesē vēsture, militārie objekti, nocietinājumi un arī – pikniki un atpūta pie dabas pilsētā!

Seurasaari etnogrāfiskais muzejs

Seurasaari etnogrāfiskais muzejs

Seurasaari etnogrāfiskais muzejs tika atvērts 1909.gadā, un te var aplūkot tipiskas 18.-20.gs ēkas no visas Somijas. Te ir gan ūdens dzirnavas, gan baznīca, gan laivas ar kuru brauca uz baznīcu, gan saimniecības ēkas. Tāpat, šī sala ir populāra atpūtas vieta vasarā, te daudzi peldas un sauļojas. Uz salas var pārvietoties tikai ar kājām, pie tilta uz to ir neliela stāvvieta.

Kamppi kapela

Kamppi kapela

Ekumēniska kapela, pazīstama arī kā Klusuma kapela, atrodas vienā no dzīvākajām vietām Helsinkos – lai arī šeit nenotiek regulāri dievkalpojumi, tā ir ļoti apmeklēta sava īpašā dizaina dēļ.

Kallio rajons

Kallio rajons Helsinkos

Kallio rajonā Helsinkos var mazliet sajusties kā Miera ielā, īpaši, nedēļas nogalēs un vasaras vakaros – katrā brīvā zāles pleķītī atpūšas jaunieši, te ir krāmu tirdziņi un vienīgais palikušais Helsinku tirgus, mazas un lielas kafejnīcas, maiznīcas un mākslinieku veikali. Tepat arī Karhupuiston Grilli hotdogu kiosks, kas iekļuvis arī alternatīvo Helsinku ceļvežos! Tieši blakus tam mēs dzīvojām visu to laiku, kad viesojāmies Somijā, un te ir pieejami daudzi AirBnB dzīvoklīši!

Arabianranta rajons un Vanhakaupunki ūdenskritums

Arabianranta rajons un Vanhakaupunki ūdenskritums

Šobrīd pazīstamie Helsinki aizsākās tieši te, Arabianranta rajonā. Kādreiz šajā rajonā atradās lielākā porcelāna rūpnīca Eiropā. Rajons ir pazīstams ar to, ka jaunu namu celtniecībā obligāti jāizmanto mākslas darbi, tāpēc apkārtne ir labi pazīstama kā dizaina rajons. Turpat atrodas Vanhakaupunki ūdenskritums – Vantaa upes divas daļas, viena – krāčaina, otra – taisnā līnijā, kas izmantotas hidroelektrostacijas darbā. Te arī elektrostacijas muzejs. Pa dienu šeit var apēst maltīti kādā no food truck’s, vakaros pastaigāties pa teritoriju, vērojot zosis.

Izbrauciens ar laivu Helsinkos

brauciens ar laivu Helsinkos

laivu noma Somijā

Ja pēc pilsētas apskates ar kājām vai ar velosipēdu tomēr vēl gribas redzēt kaut ko no cita skatu punkta, ir vērts izīrēt laivu! Somijā nelielas motorlaivas īrei nav nepieciešamas īpašas tiesības, taču – jābūt pieredzei un par to jāvar pārliecināt izīrētājs. Mēs īrējām no Buster rent, bet Helsinkos darbojas arī Click & Boat, kas ir līdzīgs pakalpojums kā airBnB tikai laivām! NB! Jāņem vērā, ka ap Helsinkiem ir ļoti akmeņaini un dažviet – sekli ūdeņi, un jābrauc uzmanīgi – tāpēc šādu izbraucienu vajadzētu apsvērt tikai tad, ja tiešām proti apieties ar motorlaivu! Buster laivu nomā mūsu izvēlētā laiva maksā 240 eur par diennakti, plus aptuveni 60 eur samaksājām par iztērēto degvielu uzpildes stacijā. Uz laivas bija arī elektroniskā karte somu valodā, kas rādīja aptuveni dziļumu katrā vieta.

Vitträsk zilais ezers, Hvitträsk arhitektu muzejs un klinšu zīmējumi – 28km no Helsinkiem

Vitträsk zilais ezers

Uz Vitträsk un Hvitträsk ir vērts aizbraukt trīs iemeslu dēļ – šeit atrodas arhitektu Gesellius, Lindgren un Saarinen māja, kas tagad ir muzejs. Ieejas maksa muzejā ir 10 eur pieaugušajam, un tam ir mīlīgs suvenīru veikals. Blakus muzejam ir stāvvieta, kur var atstāt auto, lai redzētu muzeju un pēc tam – nokāptu lejā pa kāpnēm (jāiet cauri mazajiem koka vārtiņiem uz dārzu) un nopeldētos ezerā.

Hvitträsk arhitektu muzejs

Taču īpaši labi Vitträsk zilo krāsu var redzēt no augšas pretējā pusē, kur arī ir klinšu zīmējumi. Šo vietu nav tik viegli atrast! Atstājot mašīnu muzeja stāvvietā, jāiet lejā no kalna. Kad ceļš krustojas ar Rauhalantie ielu, jāgriežas pa kreisi un jāiet pa ielu uz augšu. Pie 40 nama jāgriežas pa kreisi un tieši pirms pirmā šķūnīša labajā pusē būs knapi redzama taka uz klinšu zīmējumiem – taka ved starp diviem žogiem, tāpēc pa to droši var iet uz priekšu! Kad nokļūsti līdz malai, paveras skats uz ezeru. Tad pa labo pusi jārāpjas lejā, un tad uz zemākā ‘balkoniņa” – akmeņu pārkares, pie pīlādžiem uz sienām ir nelieli sarkanīgi zīmējumi. Lai arī zīmējumi nav grandiozi, tomēr tos ir vērts redzēt – dažviet tie tiek saukti par vecākajiem atrastajiem zīmējumiem Somijā!

senākie klinšu zīmējumi Somijā

Kvarnträsk jeb Myllyjärvi – 29km no Helsinkiem

Kvarnträsk jeb Myllyjärvi ezers kalnā Somijā

Kvarnträsk jeb Myllyjärvi ezers ir īpaša vieta, un obligāti apmeklējama vasarā! Pavisam netālu no Helsinkiem tā ir lieliska vieta peldei, un neparasta ar to, ka, lai nopeldētos purva (!) ezerā, šeit ir jākāpj augšā kalnā! Ezeram ir raksturīga tumša ūdens krāsa, taču tā virskārta ir ļoti, ļoti silta! Apkārtnē ir akmeņaini veidojumi, kur nodarbojas ar boulderingu. Šī ir populāra peldvieta, taču nav īpaši labiekārtota. Pie kalna ir stāvvieta, taču tajā nav daudz vietu, un uz šaurā ceļa mēdz veidoties sastrēgumi, tāpēc labāk braukt darbdienās.

Porvoo – 51 km no Helsinkiem

Porvoo pilsēta

Porvoo atrodas aptuveni 50 km attālumā no Helsinkiem, un ir populārs mini-kruīzu galamērķis. Šī pilsēta ir dibināta 1346.gadā un te būs ko darīt vismaz pāris stundas! Pie vecpilsētas tilta (blakus artilērijas memoriālam) ir autostāvvieta un labierīcības, tālāk var doties kājām vai izīrēt velosipēdus. Tālāk Rātslaukumā var paņemt bezmaksas karti ar maršrutu pa pilsētu, kas izvedīs pa vairākām mazām, šarmantām ieliņām un pie katedrāles. Pēc tam var ieturēt maltīti vienā no sarkanajiem namiņiem, kas kādreiz bija preču pārkraušanas noliktavas. Mēs ēdām Fryysarinranta, ar skatu uz upi.

Gumbostrand – 27 km no Helsinkiem

Gumbostrand

Pa ceļam uz Porvoo (vai atpakaļceļā) var iebraukt šajā šarmantajā pilsētiņa pie ūdens. “Kioski Gumbo” var ieturēt maltīti (turpat arī vienīgā apkārtnes bezmaksas stāvvieta). Apkārt somu vasaras namiņi, šajā rajonā – mazliet smalkāki nekā citur. Laivu piestātne.

Askolan hiidenkirnut – 73 km no Helsinkiem

Askolan hiidenkirnut jeb milžu katlo Somijā labākās apskates vietas

Askolan hiidenkirnut jeb milžu katli (angļu valodā saukti par Giant’s kettles) ir unikāla vieta ne tikai Somijas, bet arī pasaules mērogā! Šo vietu var labi apvienot ar Porvoo pilsētas apskati. Kā šī vieta veidojusies? Kūstot ledājiem, veidojās ūdenskritumi, kuros, uz cietās akmens virsmas ieķērušies citi akmeņi, kas griežoties uz riņķi ūdenskritumos “izgrauzuši” caurumus. Tā akmenī veidojušies lielāki un mazāki caurumi. Šeit to ir neparasti daudz  – veseli 22! Tāpat, lielākais ir aptuveni 10 m dziļš un 4m plats! Objektā ir 2eiro ieejas maksa pieaugušajiem un 1 eur ieejas maksa bērniem, to var iemest kastītē pie pašas ieejas uz “kaltiņiem”. Ir autostāvvieta, minūtes 15 jāiet līdz kaltiem. Objektā nav labierīcību.

Virvik dabas takas – 75 km no Helsinkiem

Virvik dabas takas Somijā

Aptuveni 15 km attālumā no Porvoo pilsētas atrodas Virvikas dabas takas, kur ir 2.5km gara pārgājienu taka, vidējas pakāpes grūtības un izejama ar piemērotiem apaviem. Apkārtnē daudzas teritorijas ir privātīpašums, kā mums paskaidroja – tajā drīkst atrasties netraucējot īpašniekus (un noteikti nemēslojot!). Paveras skaits skats uz apkārtnes ūdeņiem.

Pirunpesä jeb Velna ligzda – 109 km no Helsinkiem

Pirunpesä jeb Velna ligzda klinšu aiza Somijā

Pirunpesä jeb Velna ligzda pie Lahti (ar šādu nosaukumu Somijā ir atrodamas vairākas vietas) ir ģeoloģisks veidojums – aptuveni 20 m augstas klinšu sienas, kurās ledus ezeram kūstot izveidojās plaisas, mazākā izmēra akmeņiem aizplūstot citviet, bet lielākajiem – iesprūstot (tie aizvien ir redzami). Pie Velna ligzdas ir 4.5km gara pārgājienu taka, ir ugunskura vietas. Klintīs iespējams uzrāpties, bet šeit nav nekādu drošības stiprinājumu vai margu, tāpēc nebūs piemērots pastaigām ar maziem bērniem.

Messilä – 111km no Helsinkiem

Messilä slēpošanas kūrorts Somijā

Messilä ir ļoti populāra vieta ziemā slēpotājiem, taču arī vasarās te būs ko darīt! Guļbaļķu namiņi, lupīnēm noaugušas nogāzes un skats uz ezeru ir tikai daži no iemesliem, lai dotos uz Messilä!

Kiikunlähde zilais ezers – 119km no Helsinkiem

Kiikunlähde zilais ezers Somijā

Šobrīd Kiikunlähde ezeru ieteicams apmeklēt braucienā ar velosipēdu vai ar kājām – lielās tūristu intereses (un vietējo iedzīvotāju neapmierinātības dēļ) šeit nav auto stāvvietas un satiksme uz ceļa ir ierobežota. Ezers ir veidojies no vairākiem avotiem, tāpēc tam ir īpaša ūdens krāsa – līdzīga kā Rummu karjerā, Mežmuižas avotos vai Lāčkroga ezerā, ūdens krāsa ir no caurspīdīgi zilas ziemā, līdz zaļgani dzeltenai vasarā, atkarīgs arī no tā, kā spīd saule. Diemžēl pieiet tam klāt nevar – var tikai apskatīties to no skatu platformas, kur ir labākais skats ar kokiem zem ūdens, vai no veco dzirnavu puses, kur ūdenī var vērot zivis.

ko redzēt Somijā

7 dienas Helsinkos un pilsētas apkārtnē pagāja ātri! Noteikti nevajag klausīties tajos, kas saka, ka Somijā un Helsinkos neesot nekas, ko darīt vai redzēt un Helsinki esot garlaicīgākā Eiropas galvaspilsēta – gluži otrādi – apskates vietu te pietiek ilgam laikam, pat tikai 100km rādiusā ap pilsētu! Mums vēl priekšā nākotnē kāds Somijas ziemeļu ceļojums!

Meklē citas vietas, kur tepat netālu aizdoties ar automašīnu? Tev noderēs šie raksti:

Brūno lāču vērošana Igaunijā savvaļā

Hījumā sala

5 dienas ar auto pa Igaunijas ziemeļiem

10 dabas takas Latvijā, kur aizbraukt tūlīt


5 comments

  1. Jāsaka gan, ka Helsinki tiešām varētu būt Eiropas garlaicīgākā galvaspilsēta, tāds iespaids radās, gan pašam tur esot, gan arī faktiski šis raksts to apliecina, jo patiesu interesi izraisa tikai objekti ārpus Helsinkiem 🙂

      1. Protams, katra ceļmala var izraisīt sajūsmu un arī Helsinkos nav ne vainas pastaigāt. Bet, ja reiz publicējam dažādu vietu apskates objektus un salīdzinām, tad salīdzinoši Helsinki nudien “pazūd”. Ja kas, “garlaicīgākā Eiropā” nepavisam vēl nenozīmē “pilnīgi garlaicīga”. Gluži vienkārši Eiropa ir aplaimota ar daudzām tiešām skaistām un interesantām pilsētām 😉

Pievienot komentāru