LILIT RU: Manas mazās Seišelu kāzas

kazas arzemes seiselu salas paradize alina andrusaite jekabs andrusaitis

Gandrīz tieši mūsu Seišelu sapņu kāzu kāzu gadadienā tirdzniecībā parādījās viena no lasītākajiem sieviešu žurnāliem Baltijā LILIT RU septembra numurs, kurā varēja izlasīt par mūsu sapņu kāzām Seišelu salās, pilnais ceļojumu apraksts ar visām fotogrāfijām šeit.

spread1

spread2

spread3

Kad es biju maza, es bieži iztēlojos, ka manas kāzas būs grandiozas – princeses kleita, svinības pilī ar simtiem viesu. Vēlāk es sapratu, šādas kāzas nevilšus var kļūt par svinībām citiem, bet ne sev. Jo vairāk domāju par tradicionālām kāzām, jo vairāk sapratu, ka tās nav man piemērotas. Krāsu saskaņošana, mičošana un dzimtsarakstu nodaļu dzejoļi man uzdzen šermuļus. Taču hipiju kāzas Lasvegasā plastmasas un putuplasta kapelā, ģērbušamies t-kreklā un šortos arī neietilpa ne manos, ne līgavaiņa plānos. Kā izdarīt tā, lai kāzas ir īpaši svētki mums un dažiem tuvākajiem nevis attālo paziņu armādai? Ilgu laiku doma par kāzām ārzemēs bija nekonkrēta un bieži tika izmantota kā atrunas visiem tiem, kas jau kārtējo reizi jautāja, kad tad mēs beidzot apprecēsimies, jo kopā bijām jau vairāk nekā desmit gadus. Tāpēc, kad pateicām par kāzām, vairums uzreiz jautāja, kurā valstī tad tās notiks. Dažādu sakritību rezultātā izvēle krita par labu Seišelu salām, Siluetes salas salas Hilton Labriz Spa & Resort, kas ir dabas rezervāts, kurā katru nedēļu notiek divas kāzu ceremonijas. Apprecoties Seišelu salās, laulība tiek atzīta arī Latvijā. Tātad kāzas būs īstas un tās nebūs jārīko vēlreiz uz papīra Latvijā!

Mūsu kāzas netika plānotas kā vienīgā skaistā diena mūsu dzīvē, bet kā jau tā skaistās dzīves turpinājums un svinēšana. Kāzas Siluetē bija veids kā sasniegt vieglumu, to sajūtu, ka esam dažus centimetrus virs zemes un lidojam šajā dienā, un diena ir tikai mums, taču priekā dalāmies ar tuvākajiem.

Laulības legalizācija Latvijā

 • Ārlietu ministrijas mājas lapā iespējams iepazīties ar valstu sarakstu, kuras ir pievienojušās 1961.gada 5.oktobra Hāgas konvencijai par publisko dokumentu legalizācijas prasību atcelšanu, šīs arī ir valstis kurās var apprecēties un vēlāk atzīšanas process Latvijā ir salīdzinoši vienkāršs.
 • Pirms valsts izvēlēšanās jāpārliecinās vai tajā nav reliģisku šķēršļu kāzām. Piemēram, Maldīvijā piedāvā tikai zvērestu atjaunošanas ceremoniju jeb „spēļu kāzas”, tā nav juridiski saistoša un pēc tās vienalga ir jādodas uz dzimtsarakstu nodaļu Latvijā.
 • Kāzu ceremoniju iespējams sakoordinēt pašam, bet es izvēlējos to darīt caur tūrisma aģentūru Estravel Latvija, tā bija ātrāk un man bija pārliecība, ka viss noritēs pēc plāna.
 • Ne vēlāk kā divus mēnešus pirms kāzām uz Seišelu republiku jānosūta tulkotas un notariāli apliecinātas dzimšanas apliecības un pases kopijas.

Tulkotu un notariāli apstiprinātu Seišelu laulību apliecību ar apostille 30 dienu laikā jāiesniedz Pilsonības migrācijas lietu pārvaldē.

Kāzas sākām plānot aptuveni piecus mēnešus iepriekš. Pirmie rezultāti interneta meklētājā vēstīja, ka viss jau ir nokavēts. Ļoti satraucos, jo tad, kad tikai sākām plānot lielo notikumu, forumos ieteiktajā plānā jau bija jābūt gatavai kāzu kleitai. Bet es pat nezināju, kādu es to kleitu gribēšu! Apjuku un man palika bail no tā cik daudzas lietas ir jānoorganizē. Nolēmu kāzu plānošanas forumus vairs nelasīt. Beidzot arī sāku apzināties to brīvību, ka man nebūs jāsaskaras ar dzimtsarakstu nodaļu dzelzs lēdijām vai konservatīvajām tradīcijām baznīcā. Man parādījās jauna sajūsma par tuvojošos kāzu dienu! Apzināti nelasīju ticējumus un paražas, un uz neskaitāmajiem kāzu krāsas jautājumiem atbildēju „tropiska”.

pienākas plānot kāzas un kā tās plānojām mēs

Daudzas reizes biju dzirdējusi, ka uzmērot kleitu, es zināšu, ka tā ir īstā. Es mērīju, un mērīju, un nekādi nevarēju atrast to īsto. Parādījās izmisums. Nolēmu vēlreiz izkāpt no visiem rāmjiem un uzmērīju kleitu, kas bija pilnīgs pretstats tam, ko biju iedomājusies –rozā, ar korseti, kupla un krietni ārpus budžeta. Bija īstā! Tai gan bija vairāki būtiski trūkumi, taču es beidzot zināju, ko es gribu. Tāpēc šī kleita kļuva par iedvesmas avotu manai īstajai kleitai, kura tapa modes namā Amoralle. Katrs sīkums tika pielāgots tā, lai man patiktu un būtu ērti. Tikai dienu pirms kāzām es ieraudzīju Odrijas  Hepbernas fotogrāfiju no piecdesmitajiem gadiem, kur viņa redzama gandrīz identiskā kleitā, darinātā Givenchy modes namā.

 • Valūta: Seišelu rūpijas, 1 EUR=16 rūpijas, gandrīz visur var norēķināties eiro. Kredītkartes pieņem ne visur. Daudzi bankomāti nepieņem Maestro kartes.
 • Tūristi galvenokārt no: Vācijas, Francijas, Krievijas, Itālijas, Dienvidāfrikas republikas.
 • Īpaši brīdinājumi: aizliegts lasīt aizsargājamus augus un dzīvniekus (tajā skaitā gliemežus un gliemežvākus), iegādāties to izstrādājumus. Īpaša piesardzība jāievēro ar Coco de mer, to atļauts izvest tikai ar speciālām atļaujām.

Siluetes sala 

Siluetes sala mūs sagaidīja ar dzidrām debesīm, kas saplūda ar tirkīzzilo okeānu, un žilbinoši baltām, samtainām koraļļu smiltīm, kurās mirdzēja tikko izskaloti gliemežvāki. Salas skaistums turpināja mūs pārsteigt katru rītu, pie tā patiesi nav iespējams pierast! No rītiem mēs veldzējāmies dārza dušā, stāvot tieši zem kokiem. Brokastis dalījām ar kabatas izmēra balodīšiem, kuri nepārtraukti dūdoja un fodijiem, kuri izskatās gluži kā zvirbuļi, tikai sarkani. Caurspīdīgajā ūdenī varēja vērot zivis, savukārt peldētājus nepārtraukti vēroja pludmales sargi. Pēcpusdienās skatījāmies kā dzeltenvēderaini sikspārņi ēd augļus tuvējos kokos un tik mīlīgi kustina ausis!  Naktīs Mēness spīdēja tieši virs mūsu galvām, kā milzīgs prožektors debesu vidū, tam norietot varēja redzēt meteorītus un Piena ceļu. Peldoties naktīs un pakustinot uz akmeņiem augošās ūdenszāles, vērojām bioluminiscējošo planktonu, mazus gaismas uzplaiksnījumus tumšajā ūdenī.  Katru vakaru mēs iemigām klausoties viļņu šalkoņā vien dažus metrus no mūsu terases kāpnēm.  Divas dienas pirms kāzām satikām kāzu organizatoru un relaksētā divdesmit minūšu sarunā izrunājām visu nepieciešamo. Man ne par ko nebija jāsatraucas, jo kāzu vide bija tik fantastiska, ka pat bez jebkādām dekorācijām mūsu kāzas būtu lieliskas. Dienu pirms kāzām baudīju atpūtu SPA centrā, bet vakarā ar manu topošo vīru sēdējām mīkstajos spilvenos kafejnīcas terasē un klausījāmies naksnīgajos džungļos. Siluetes sala pilnībā nodrošināja vieglumu un brīvo sajūtu, kuru tā vēlējāmies!

Kāzu diena

Kāzu diena manās domās ir kā smaržas un garšas pilns albums, kuru pāršķirstīt aizverot acis. Vēl pēdējās stundas līgavas un līgavaiņa statusā, skūpsts, pirms viņš dodas ģērbties uz citu numuru. Milzīgais spogulis uz terases, pie kura krāsojos un turpat ar roku aizsniedzams ir neticami košais okeāns. Mazi putniņi vēro mani no tuvējiem krūmiem, bet zeme piebirusi ziedu. Tās dažas minūtes, ko numuriņā pavadīju viena pati, ieslēdzot mūziku un dejojot plīvojošajā halātā. Mana samtainā plīvura smarža, kad mana mamma apliek to man apkārt un mani pirmoreiz līgavas tērpā ierauga mans tētis. Man tik stipri sitas sirds, kad mazajā golfa mašīnītē mani ved uz ceremonijas vietu otrā salas pusē un es zinu, ka pēc dažiem mirkļiem es ieraudzīšu mīļoto. Silts vējš, palmu ēnu zīmējumi uz ceļa un atpūtnieki man māj ar rokām un novēl labu katrs savā valodā. Beidzot es kāpju pa granīta kāpnēm, zem biezā palmu lapu jumta un viņš stāv ar muguru pret mani. Viņam pagriežoties acīs ir asaras gan man, gan viņam. Es beidzot zinu, kas ir laimes asaras!

Pēc brīža mēs izejam cauri arkai un esam ceremonijas vietā. Pludmale ir vēl krāšņāka nekā parasti – koši zilajās debesīs ir milzīgi, pūkaini mākoņi, tieši tādi, kādus es biju iztēlojusies. Mēs parakstām dokumentus, nolasām zvērestu angļu valodā. Mīļotais saka „I do” pirmais, un labi, ka tā! Es droši vien būtu pateikusi „Yes”, lai arī cik daudz filmas par mīlestību neesmu skatījusies! Tuvinieki brīvi čalo, brālis nes mazo jūraszvaigznes spilventiņu ar gredzeniem un mums abiem nāk smiekli – karstumā gredzeni knapi uzlien, taču vismaz brīdis ir gana garš, lai to kārtīgi safotografētu. Pirmais skūpsts, došanās cauri arkai vēlreiz, šoreiz zem ziedlapiņu lietus un kopīgās fotogrāfijas. Atvēsinošie dzērieni pludmalē, visgaršīgākā vaniļas torte un pastaiga pa pludmali, tālumā debesis iekrāsojot varavīksnei. Vakariņas kreolu restorānā, mazo pīlīšu deja (par kuru man nebija ne jausmas, ka tā, izrādās, ir tradīcija!) un naksnīgā pludmale. Viesi jau devušies gulēt, manos matos beidzot vairs nav nevienas sprādzes un mēs divatā dodamies peldēt pa pliko.

Es atceros katru soli, katru skaņu, kas mūs apvija tajā dienā. Skaistāku un piemērotāku vietu kāzām man ir grūti iedomāties.  Tikai mēs un mūsu tuvākie, kāzās, kas apliecina, ka sapņi piepildās. Es redzu mirdzumu tuvinieku acīs, viņi ir laimīgi, un tieši tāds pats mirdzums ir mūsu abu acīs. Nepiespiesta atmosfēra, nekāda stīvuma vai iestudētu kustību, mūsu lielā diena ir pat krāšņāka, nekā bijām iztēlojušies.

Medusmēnesis

Saule jau augstu debesīs, kad pamostamies nākošajā dienā. Uz terases baudām jaunlaulāto brokastis – svaigas smalkmaizītes, sulīgus augļus un veselu lērumu uzkodu un saldumu, kuru pietiktu vēl vismaz četriem cilvēkiem. Pēc brīža mums jau jādodas tālāk. Mūs abus vieno vēlme redzēt pēc iespējas vairāk šajā pasaulē, un medusmēnesis Pralēnas un Ladigas salās būs tieši tāds. Sakrāmējam koferus, atvadāmies no tuviniekiem un pēc dažām stundām jau esam Pralēnā, salā, kurā atrodas izslavētais Vallée de Mai rezervāts, kurš ir UNESCO mantojuma vietu sarakstā, Coco de mer kokosrieksta mājvieta. Tā ir lielākā sēkla pasaulē, taču visvairāk tiek uzsvērts fakts, ka rieksts izskatās pēc sievietes iegurņa. Pralēnā atrodas arī viena no skaistākajām pludmalēm pasaulē,  Anse Lazio. Vakarā izbaudam īstu tropisko lietu, kas ielas kļūst par upēm un gandrīz nevar saskatīt pretī esošās mājas gaismas. Mēs nesteidzīgi baudām pavāra pagatavotās jūras veltes un vērojam gekonus uz mājas sienas.

Pēdējais galamērķis ir Ladigas sala, kurā atrodas pēc daudziem reitingiem pati skaistākā pludmale pasaulē – Anse Source D’Argent. Dzīvojam mazā viesu namiņā, kuru pieskata laipns nepālietis. Viņš mums sarūpējis ziedlapiņu jūru numuriņā, augļus un dzērienus. Katru rītu brokastīs mums gatavo svaigi spiestu sulu, kādu rītu no netālu augošajiem mango, citus – no karambolas un papaijas. Mēs baudām apelsīnu ievārījumu uz maizītēm, garšīgu tēju un kluso apkārtni. Salu vislabāk var apskatīt braucot ar divriteni, taču gandrīz visu līdzeno salas daļu var izstaigāt ar kājām. Kādreiz teju vienīgais transports uz salas bija vēršu vilkti pajūgi, taču pēdējos gados ir pieejami džipi, kas pārvadā tūristus no ostas uz viesnīcām. Atpūtnieku salā ir daudz, bet vairums atbrauc tikai uz vienu dienu apskatīt  L’Union Estate plantāciju, kurā atrodas izslavētā pludmale. Tur mēs galvenokārt pastaigājamies naktī, vērojam Piena ceļu, tūkstošiem krabīšu pludmalē, un runājam, ieskauti saldās vaniļas smaržā no tuvējās plantācijas. Pa dienu mēs nirstam ar haizivīm un es beidzot tālumā redzu rajas, turpat arī tūkstošiem krāsainu zivju, turpat rokas stiepiena attālumā.

Atgriezties vēl

Pēdējo nakti pavadījām Maes salas viesu namiņā kalna galā ar skatu uz Viktorijas pilsētu. Šajā salā ir daudz vairāk iedzīvotāju, automašīnu un trokšņu, nekā klusajā Siluetē. Tālumā okeānā redzami kuģi un citas salas. Mēs guļam gultā un runājam par to, cik neparasti skaistas bijušas pēdējās dienas, tik brīvas, ar to lidojumu, kādu mēs bijām iecerējuši, kad nolēmām rīkot mūsu sapņu kāzas Seišelu salās.

Izmaksas

 • Lidojums: no 850 EUR cilvēkam/ turp-atpakaļ
 • Pieczvaigņu ar ēdināšanu divreiz dienā: no 300 EUR par nakti, īpaši piedāvājumi kāzām un medusmēnešiem (ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc kāzām, uzrādot apliecību)
 • Viesnīca: 1-2 zvaigžņu viesu nams ar vai bez brokastīm: no 50-100 EUR par nakti
 • Ceremonija 730 EUR, ietilpst kāzu organizatora pakalpojumi, kāzu vietas uzpošana un sagatavošana, liecinieks no viesnīcas, oficiāla reģistrācija ar laulības apliecību un apostille, līgavai ģērbšanās istaba, romantiska istabas sagatavošana naktij, lakats līgavai un T-krekls līgavainim, augļi un vīns ierodoties, dzirkstošais vīns ceremonijai, divu līmeņu kūka, romantiskas brokastis gultā.
 • Prāmis Mahe-Praslina: 39 EUR cilvēkam/vienā virzienā (jaunlaulātajiem brauciens biznesa klasē bez piemaksas, uzrādot laulību apliecību)
 • Vakariņas vienai personai tūristu restorānā: 20 EUR, vietējo bufetē 5 EUR
 • Niršana Ladigā: 1 reize 69 EUR; 6 reizes 310 EUR, ekipējums 12 EUR dienā. Pietiek ar OWD sertifikātu, jo niršanas dziļums galvenokārt ap 15 – 18 m.

Kāzu fotogrāfiju autore Kristīne Grīnvalde.


Pievienot komentāru