5 lietas, ko izdarīt nedēļas nogalē Amsterdamā

Kas ir tās lietas, kas noteikti jāpaskatās Amsterdamā, pat ja tur esi tikai īsu brīdi, piemēram, nedēļas nogalē? Ko nevajadzētu palaist garām, kas veido īpašo Amsterdamas garšas buķeti un kas tur noteikti jāredz? Ieskatam mani pieraksti no īsā Nīderlandes brauciena!

Man austiņās skanot Glodfrapp – Utopia, ar 250 km/h ātrumu lidmašīna ieskrienas un paceļas gaisā. Man patīk Amsterdamas lidostas perfekti gludais skrejceļš, kuram tik viegli un bez mazākās aizķeršanās pārslīd pāri lidmašīnas riteņi.

It’s a strange day, no colors or shapes, no sound in my head, I forget who I am

riteņbrauceji amsterdama

Kas ir Amsterdama? Pirmā doma man ir par dambjiem un atrašanos zem jūras līmeņa, daudzajiem kanāliem, vējdzirnavām un sieru. Kaut kā tā mazliet arī ir.

nīderlande siers amsterdama

Nākošajā rītā pēc atlidošanas, ieelpojot svaigo Amsterdamas gaisu es jūtu, ka vasara ir pagājusi. Lai arī lapas tikai sāk krāsoties un diena ir skaidra, gaisā jūtams dzestrums. Ir sestdienas rīts, vēl nav pat deviņi un ielas pie Herengracht ir gandrīz pilnībā tukšas. Lēnā solī dodos garām operai, uz kuģīša piestātnes pusi. Manā rīcībā ir 48 h stundu kombinētā kuģa/ekskursiju autobusa biļete, kuru es plānoju aktīvi izmantot. Dārgi, 34 eur, taču gribas ne tikai redzēt, bet arī uzzināt, un šoreiz Lonely Planet šķiet ārkārtīgi neparocīgs un neinteresanti uzrakstīts. Lai arī līdz kuģītim ir vēl vismaz trīsdesmit minūtes, uz piestātnes drūzmējas ķīniešu tūristi, bet es nolemju apiet vēl kādu apli garām mazajām laivu mājām, kurās izgrezno neskaitāmi puķupodi. Izrādās, laivu māju daudzums Amsterdamā ir noteikts, jo ir tikai noteikts pieslēgšanās vietu skaits komunikācijām. Laivu mājām ir pieeja kanalizācijai un dzeramajam ūdenim, un, izrādās, dzīvošana tajās var būt par dārgāka nekā mazajos centra namiņos. Tās ir tik dažādas! No ļoti vienkāršām un nolaistām, līdz arhitektu domas lidojuma radītām, pat trīs stāvus augstām. Puķu podi izgrezno arī daudzās mazās dzīvokļu kāpnītes.

puķpodi amsterdama

Nolemju tomēr doties uz piestātni, ja nu kuģis atbrauc ātrāk? Tas drīz ir arī klāt, pustukšs.  Lēni slīd garām tiltiem, laivām, cauri slūžām un iegriežas pie kādreizējās pilsētas sienas. Audio ierakstā tiek stāstīts par pilsētās attīstību, nozīmīgām mājām un cilvēkiem, kas tajās dzīvojuši. Paslīdam  garām slavenajam Rijksmuseum, aiz kura slēpjas Van Goga muzejs, garām Jordaan rajonam un mazajām iepirkšanās ieliņām. Pirmie cilvēku pūļi ir pie Annas Frankas mājas. Kuģītis ātri piepildās un līdz galvenajai stacijai aizbraucam gandrīz jau pilnā sastāvā.

kanāli izbrauciens amsterdamas sarkano lukturu rajons

Pastaigājoties pa galveno ielu vēroju daudzās frī kartupeļu tirdzniecības vietas un novērtēju suvenīru piedāvājumu. Par man vajadzīgo 2 eur vērto magnētiņu man neļauj norēķināties ar karti, jo summa esot maza. Uz manu jautājumu, kur rakstīts par 10 eur minimumu, pārdevēja man dusmīgi atbild „Because I said so”. Kad beidzot nobriestu frī kartupeļu pirkumam, izrādās, tur kartes tomēr pieņem, taču tikai debetkartes.

DSC01405

Pēc pastaigas gribas apsēsties. Starbucks ir stāvgrūdām pilns. Tēvi ar gaišmatainām meitām dzer kakao, tumšādainas modeles dzer spice pumpkin latte un tūristi stāv rindā uz tualeti. Brīvdienas ir pilnā sparā un vēlāk, jo tuvāk esmu pie sarkano lukturu rajona, jo vairāk tas jūtams. Puišu kompāniju miglainais acu skats, nemaz nemanot logos stāvošās meitenes, vecpuišu grupiņās skan pazīstamas slāvu valodas. Turpat tirgo ziedus un dažādus niekus. Ik pa brīdim garām pabrauc kāds velosipēdists. Velosipēdu Amsterdamā ir ārkārtīgi daudz. Uz katra tilta margām ir kāds pāris piesprādzēti, pa velosipēdistu celiņiem pārvietojas lieli un mazi, velokrēsliņos, tandēmvelosipēdos un ar mugursomām. Tomēr tam, kurš ekskursiju autobusa ierakstā nolēma ierunāt „satiksme Amsterdamā ir ļoti haotiska, jo jāuzmanās ne tikai no visām pusēm braucošajām automašīnām, bet arī velosipēdiem” es tomēr ieteiktu aizbraukt uz Kalkutu Indijā. Pēc Indijas man Amsterdamas satiksme šķita ārkārtīgi miermīlīga un ielu šķērsošana nesagādā ne mazākās problēmas.

velobrauceji veloceliņi amsterdama

Man dažreiz patīk rūpīgi izstaigāt pilsētu muzejus. Pretēji nesen tik plaši izskanējušajam, ka daudzi tur dodas pieraduma pēc, man patīk stundu-divas-trīs pavadīt aplūkojot mākslas darbus. Tāpēc dodos uz Van Goga muzeju. Lasu par mākslinieka diezgan traģisko dzīvi un beigās jautājumu paliek vairāk nekā atbilžu. Man paveicas, ka muzejā esmu jau no agra rīta, neilgi pēc atvēršanas, jo pēc stundas cilvēku pūļi iekšpusē (un ārpusē, gaidot rindā pēc biļetēm) ir tādi it kā šeit kaut ko dotu par brīvu. Pēc muzeja apskatīšanas gan secinu, ka tomēr skaistākās un slavenākās Van Goga gleznas ir aplūkojamas citur -Ņujorkas Metropolitēna muzejā, bet mana mīļākā glezna Starry Night atrodās MoMA. Tomēr muzejs mani pārsteidz ar ko citu. Izrādās, tajā apskatāma ceļojošā Munka izstāde, ar Kliedzienu un Madonnu galvenajās lomās. Nespēju noticēt, ka te tās ir, rokas stiepiena attālumā. Vēlāk dodos uz Rijksmuseum, bet tas jau vairāk kļūst par pusdienu vietu un tādu „atzīmēšanos” pie Rembranta gleznām. Vienai dienai divi tik lieli muzeji tomēr ir par daudz.

amsterdama brīvdienas nedēļas nogale

Amsterdama ir mazliet tāda sajūtu pilsēta rudenī. Dziļi miglains rīts var pārvērsties dzidrā dienā ar koši zilām debesīm. Balti mākoņainais rīts tikpat labi pēcpusdienā paliek krēslas krāsā un sāk līt.

Uz Amsterdamu noteikti ir vērts atbraukt kādā nedēļas nogalē, pavadīt te divas-trīs naktis un izbaudīt šīs pilsētas noskaņu. Ko noteikti ir vērts redzēt?

1. Van Goga muzejs

Šis muzejs viennozīmīgi ir viena no galvenajām apskates vietām, un kādā citā dienā ir vērts apskatīt arī Rijksmuseum

rijksmuseum amsterdama

2. Pilsētas kanāli

Noteikti paklaiņo gar daudzajiem pilsētas kanāliem tādiem kā Prinsengracht, Herengracht, kā arī izbrauc ar kuģīti un aplūko skatu uz pilsētu no kanālu puses. Tā noteikti varēs arī apskatīt daudzas laivu mājas un pat ieskatīties to logos!

amsterdama mājas uz ūdens kanāls nīderlande

3.Apēst kaut ko garšīgu!

Nogaršo frī kartupeļus uz ielas (3.95 eur par milzīgu turzu ar kečupu)

frī kartupeļi amsterdama4.Ziedu tirgus

Apskati ziedu tirgu (un, ja dodies pavasarī – brauciens līdz tulpju laukiem ir obligāts! Rudens brīvdienās tas, protams, iet secen). Tepat arī tipiskie suvenīri – ziedu sīpoli, koka tupeles un kaltēti ziedi.

koka tupeles amsterdama tulpju sīpolinīderlande5.Slavenākā vieta Amsterdamā – sarkano lukturu rajons!

Sarkano lukturu rajons (ja brauc vienatnē, ieteiktu doties pa dienu, ja vismaz divatā, kolorītāk, protams, būs naktī)

velosipēdi riteņi amsterdama nīderlande kanāls puķpodi

Ja paliec ilgāk par dažām dienām, Amsterdamā pieejamas ļoti daudzas dienas ekskursijas  – apskatīt laukus, vējdzirnavas, aizbraukt līdz Hāgai, Briselei, Roterdamai un Antverpenei. Tas viss ir tuvu un tepat blakus.

Laiks doties mājās. Vēl pirms dažām stundā es braucu, iespējams, labākajā automašīnā, kādā es jebkad esmu sēdējusi. Pilnīgi jauns melns BMW, gaišs ādas salons un vadītājs uzvalkā. Diezgan smalks viesnīcas taksometrs. Tā vien šķiet, ka, ja es lidotu viena un naktī, es tādā taksometrā mazliet baidītos kāpt, jo no ārpuses tam nebija itin nekādu atpazīšanas zīmju.

DSC01100

Rindā uz somu nodošanu pirms manis stāv kāds vīrietis ar suni krātiņā. Pēc pusstundas beidzot arī es tieku pie letes un tad arī dodos tālāk. Rūpīga drošības pārbaude lidostā, tālāk plašas iespējas nopirkt tulpju sīpolus, sieru un koka tupeles. Cilvēku jūra un es jūtos sakaitināta. Dodos uzelpot uz grāmatu veikalu. Svaiga grāmatu papīra smarža, krāsa, druka un mazliet lakas. Izšķirstīt jaunākās vietējās grāmatas, tad ķerties pie Lonely Planet plaukta, kurā gozējas grāmata par Ķīnu, manu nākamo galamērķi. Beidzot es jūtos gatava rakstīt, tāpēc ieņemu visklusāko stūrīti Starbucks kafejnīcā un tā arī tapa lielākā daļa šī ceļojumu apraksta.

Neaizmirsti apskatīties visas fotogrāfijas galerijā lapas augšpusē!

amsterdamas centra mājas


1 comment

  1. Bijām Amsterdamā pirms dažiem gadiem maija sākumā. Nedaudz nožēloju, ka mēs neizmantojām iespēju izbraukt ar laivu pa kanāliem. Rijksmuseum arī nebijām, jo cilvēku bija tik daudz, ka nolēmām laiku tērēt tikai vienam – van Goga muzejam 🙂 Man dikti patika, pat nopirku ķiršu zaru gleznas plakātu. Visforšākais bija izrauties no pilsētas un paklaiņot pa Keukenhof dārzu, kas bija mūsu medusmaize pēc vilšanās par novāktajiem tulpju laukiem.

Pievienot komentāru