5 vietas, kur Amerikā paēst “pa lēto”

big boy ēdiens gaļa amerika paēst ātrās ēdināšanas ēstuve bufete pa lēto mērce brokoļi asv

Viens no galvenajiem jautājumiem, atbraucot uz nepazīstamu valsti ir – kur paēst? Tādēļ ieskatam piedāvāju sarakstu ar piecām iecienītākajām vietām, kur paēst ASV par samērīgām cenām. Šīs vietas parasti nebūs saņēmušas Michelin zvaigznītes, taču arī cenas tajās būs tādas, ka normāla maltīte diviem būs līdz $30. Vienmēr braucot ceļojumā ar auto kā pirmo pieturu vajadzētu lielveikalu, kur nopirkt ūdeni (un limonādes), dažādus enerģijas batoniņus un riekstiņus, kas ļoti labi līdzēs brīžos, kad nav laika apstāties vai arī ir tik agrs/vēls, ka ēstuves ir ciet. Bet, pirms ķeros pie Top 5, īss apraksts par to, ko sagaidīt no brokastīm.

Brokastis

Vairumā lielo viesnīcu ASV brokastis nav iekļautas cenā, parasti par tām ir jāpiemaksā atsevišķi, cena varētu būt pat $20 cilvēkam. Par šādu samaksu ir gan svaigi spiesta sula, gan uz pasūtījuma cepta omlete, augļi, ogas jogurti un garšīgāka kafija.  Kas interesanti, dažreiz lielās viesnīcas piedāvā atteikties no istabiņas tīrīšanas par labu brokastīm.

Mazajās viesnīcās viss ir daudz vienkāršāk, lielas cerības gan uz šīm brokastīm likt nevajag, taču ir daži triki, kā no tām tomēr dabūt vairāk. Uz tām noteikti nevar ierasties pēdējās desmit minūtēs pirms slēgšanas ciet, jo ēdienu piedāvājums vairs netiks atjaunots! Tāpat arī, rezervējot viesnīcu, atsauksmēs bieži vien var izlasīt, kas tieši būs pieejams. Visbiežāk, var dabūt baltmaizi ar ievārījumu, krēmsieru, jogurtu, kafiju, tēju, kādu saldo maizīti (iepakojumā). Ja paveicas, tad ir arī vafeļu panna un šķidrā vafeļu mīkla no paciņas, omlete un vārītas olas, bekona strēmelītes vai desiņas un augļi. Dažreiz gadās arī kartupeļu kroketes vai mazas kotletītes. Paliekot jau trešo nedēļu šāda tipa viesnīcās, uz brokastīm bieži vien vairs negribas iet, jo vienveidīgais piedāvājums ir apnicis. Tomēr tas ir labs veids, kā iestiprināties no rīta. Mana pieredze rāda, ka paliekot divatā par $30 ceļmalas motelī, arī tādā bija kafija, tēja, siers, maize un vārītas olas. Benzīntankos parasti ļoti diži liela izvēle nav, tāda pati kafija un virtuļi, kā arī pa kādai fasētai maizei un desiņai, tāpēc es labprātāk ēdu viesnīcās.

Pusdienas un vakariņas viesnīcās cenā nav iekļautas (ja vien nepaliec All Inclusive Resort), un braucot ceļojumā ar automašīnu katru dienu tāpat esi citā vietā. Tādēļ arī nolēmu padalīties ar saviem iespaidiem par to kā nepalikt badā Amerikā un kuras vietas es esmu iecienījusi visvairāk.

Top 5 vietas, kur paēst Amerikā

5. Mazās ceļmalas kafejnīcas un dineri

Dažreiz tās izskatās tā, ka kopš to atvēršanas brīža nav mainījies itin nekas – īpašnieki ir tie paši, kas dibinājuši iestādi 60.-tajos, interjerā varbūt ir pāris reizes atjaunoti krēsli un iegādātas jaunākas virtuves uzpariktes. Dažreiz gadās atrast ļoti labas kafejnīciņas, kur ierastajā veidā piedāvā bezmaksas salātus un zupu pie otrā ēdiena. Salāti gan, visbiežākais, ir rīvēti kāposti ar dažām gurķu un tomātu šķēlēm un zupa ir tik, cik ielien tējas krūzītē, bet tomēr patīkami. Otrie ēdieni parasti ir tipiski gigantiski amerikāņiem – pasūtot karbonādi, tās šķīvī, visbiežākais, ir divas (vai arī viena, bet milzīga), kā arī piedevas jāizvēlas divas.  Biežākās piedevas ir kartupeļu biezenis, frī kartupeļi, brokoļi, pupiņas, par pārējām piedevām var izlasīt šeit, lai aizbraucot nav liels pārsteigums. Vārītus kartupeļus neatceros redzējusi nevienā vietā. Pasūtot kafiju vai limonādi, tā parasti tiek pielieta klāt bezmaksas (tāpat ir arī ātrās ēdināšanas restorānos). Izmaksas diviem varētu būt ap $30. Jārēķinās, ka ar šīm iestādēm var ļoti paveikties (kā ar Cracked Conch Floridakīzā), vai arī ļoti nepaveikties (kā ar ēstuvi Adirondack kalnos attēlā zemāk, par kuru vēl rakstīšu kādu reizi atsevišķu rakstu).

adirondack ēstuve amerika asv ņujorka dārgi izmaksas ēšana

 

4. Applebee’s

Amerikāņiem ir daudzi ķēdes restorāni, kas līdzīgi Applebee’s, taču savos braucienos par vislabāko esmu atzinusi tieši šo. Ēdiens parasti tiek sagatavots ātri, ir ļoti plaša izvēle, kā arī visos ķēdes restorānos ir standarta ēdienkarte un ēdieni tiešām garšo ļoti līdzīgi, neatkarīgi no štata. Parasti pieejami arī speciālie piedāvājumi, īpašas cenas konkrētās nedēļas dienās vai īpašiem ēdieniem. Ja atnākot uz Applebee’s redzi, ka priekšā ir liela rinda, dažreiz ir vērts pateikt viesmīlei, ka esi ar mieru sēdēt pie mazāka galdiņa. Jo arī divu cilvēku grupa parasti tiek apsēdināta pie lielā galda, kuri vakaros ir aizņemti, bet visi mazie, divvietīgie, ir brīvi. Izmaksas ap $30 diviem.

3. Subway

Daudzi, iespējams, brīnīsies par augsto trešo vietu, ko esmu piešķirusi Subway savā topā, it īpaši, kopš Subway ir sastopams arī Rīgā. Iemesls ir viens – tas ir ļoti ērts ēšanas veids. Piekrītu, nav tas veselīgākais, taču ērtuma ziņā tam nav līdzinieku. Liela daļa Subway ir diennakts ēstuves, sastopamas jebkurā pilsētas rajonā, arī standarta ēdienkarte, kas garšo identiski jebkurā štatā. Izvēle līdzīga kā Rīgā – 6 inch (pusīte) vai footlong (lielā), tikai pildījuma jebkurā maizītē būs krietni vairāk nekā Rīgā, un maksās lētāk. Parasti paņemu footlong Italian herbs & cheese (Latvijā saukta par siera un oregano), amerikāņu siers, marinēti gurķīši, tomāti, paprika un honey mustard. Pusīti apēdu uzreiz, otru pusi vēlāk. Sviestmaizi var paņemt līdzi un nav jātērē laiks ēdot uz vietas. Izmaksas diviem ap $15. Dzērienus uz vietas nepērkam, ja vien nesanāk izdevīgāk komplektā, tie vienmēr ir līdzi mašīnā.

2. All you can eat ķīniešu bufetes

Savu pirmo all you can eat buffet es atklāju pateicoties kādam labam draugam Toronto, un tā bija bufešu ķēde – Mandarin. Iespējams, ka Amerikā arī ir kāda ķēde, taču bufetes, kurās esmu bijusi es, parasti ir tieši konkrētajam īpašniekam, visbiežākais, kādam imigrantam no Āzijas. Arī viss personāls ir no Āzijas, esmu dzirdējusi viesmīles apmeklētājiem stāstam, ka viņas Amerikā ir pusgadu vai pat tikai mēnesi, un ļoti bieži ir tā, ka nevar saprast gandrīz neko, ko viņas saka.

ķīniešu bufete ēdienkarte lēti all you can eat āzija amerika asv

Šādas ēstuves ir gandrīz katrā pilsētā, bieži vien tās var atrast arī navigācijā. Parasti tās saucas China Buffet, Dragon Buffet vai līdzīgi. Mēdz būt arī indiešu un arī citu tautu bufetes, bet es esmu bijusi tikai ķīniešu. Sistēma tajās tāda – ienākot ir jānoskaidro cena (parasti tā mainās atkarībā no dienas laika, vakariņas dārgākas par pusdienām, bērniem dažreiz jāmaksā puse cenas), tevi apsēdina pie galdiņa.  Vietās, kur esmu bijusi es, cena bija no $6 līdz $18 par cilvēku. Par dzērieniem, visbiežākais, jāmaksā atsevišķi, bet limonādes, tāpat kā citur Amerikā, tiek pielietas bezmaksas. Jārēķinās, ka bieži vien limonāde ir gatavota no sīrupa un krāna ūdens, un var gadīties, ka jutīs hlorēta ūdens garšu (īpaši raksturīgi dienvidu štatos). Viesmīlis atnesīs piederumus un var doties ēdiena medībās. Izvēle ir atkarīga no iestādes lieluma. Parasti ir pieejami visdažādākie gaļas ēdieni (vismaz piecu veidu vista mērcēs, grillēta, bez mērces utml), šis tas no jūras veltēm (krabji parasti ir par atsevišķu samaksu, kuru samaksājot var ēst arī tos, cik ielien). Piedevas ir frī, rīsi, dažādi sagriezti dārzeņi. Dažos ir pieejami suši, zupas un arī vok. Saldajā ir arbūzi, zemenes, želejas kubiņi, saldējums, visdažādākās kūciņas.

fortune cookie cepumiņi ķīniešu cepumi bufete amerika

Pabeidzot maltīti, vienmēr var saņemt tradicionālo fortune cookie. Reiz rēķinājām, ka ņemot vērā, cik daudz mēs apēdam arbūzu, ja salīdzina ar veikalā pirkto, jau gabaliņos sagriezto, samaksāt ieejas maksu all you cat eat bufetē iznāks lētāk.

Ķīniešu bufetes man ir vienas no iecienītākajām maltītes vietām ASV, tām vienmēr ir stāvvieta, tās bieži ir pie lielajiem veikaliem un ārpus centra. Katrā braucienā cenšos vismaz dažas reizes uz tādu aiziet. Pieejamas arī ekstravagantākas bufetes, kā piemēram, brazīliešu steiku bufete, kur ik pa brīdim kāds pienes dažāda veida ceptu gaļu, no kuras nogriež pa šķēlītei, dārzeņu bārs arī ir iekļauts cenā, bet šeit ieejas maksa jau ir ap $50 + dzērieni.

1.Denny’s

Denny’s pa īstam atklājām Karību jūras salā Kirasao, kur tā bija lētākā alternatīva viesnīcās restorānam. Savā pirmajā braucienā ASV šo vietu reiz biju apmeklējusi Holbrook, Arizonā, un kaut kā nogurumā īsti nenovērtēju šo vietu. Taču Kirasao mēs tiešām uzsēdāmies uz adatas, ejot tur ēst katru dienu vismaz reizi dienā, un tagad šīs ir mūsu iecienītākās ēstuves Amerikā. Šī iestāde sevi sauc par klasisko amerikāņu diner. Tā arī strādā pēc frančīzes principa, tāpēc visās ēstuvēs ir identiska ēdienkarte. Denny’s ir sastopami vairumā štatu, bet visvairāk to ir Kalifornijā. Ēstuves ir vaļā visu diennakti, un tajās jebkurā laikā var dabūt gigantisko brokastu piedāvājumu, kurā ir jāizvēlas četras no padsmit sastāvdaļām, kā piemēram: omlete, desiņas, maizītes, bekons, amerikāņu kartupeļu salmiņi, pankūkas, vafeles u.c. Man ļoti iegaršojies ēdiens, ko amerikāņi sauc par skillet, ir arī pāris veidu zupas, sautējumi un steiks. Garšīgi piena kokteiļi, kūciņas, viss, ko sirds kāro. Patiesībā, ēdienu piedāvājums ir nedaudz līdzīgs Applebee’s. Pieejami arī 2,4,6,8 dolāru ēdienu piedāvājumi. Kafija un limonādes tiek pielietas bezmaksas. Šī ir vieta, kurā var iet patīkami pasēdēt pēc gara brauciena ar automašīnu pa Amerikas lielceļiem, lai cik rādītu pulkstens un kurā pilsētā tu atrastos. Rēķins diviem parasti ir ap $30. Šāda veida ēstuvē var arī bieži vien iztikt pasūtot vienu otro  vai dzērienu uz abiem, tādējādi ietaupot.

dineri amerika pusdienu restorāns kafejnīca bufete ēstuve ēdiens paēst lēti izmaksas plānot dolāri

Citas vietas

Bez augstāk pieminētajām vietām vienmēr var iegriezties arī kādā ātrās ēdināšanas iestādē kā McDonald’s vai Burger King. Daudzās vietās arī sastopami Wendy’s, kuros vistas nagetus var nopirkt spainīti pa 20 gab., picu ēstuves Pizza Hut vai arī daudzu iecienītais Taco Bell. Pēdējie trīs gan galīgi nav mani mīļākie, un, ja tomēr dodos uz lēto burgerēstuvi, parasti izvēlos McDonalds. Patīkams atklājums bija arī Big Boy (raksta galvenā bilde, otras piedevas vietā izvēlējos augļus), kurš, tāpat kā Cheescake Factory un Olive Garden, noteikti pazīstams The Big Bang Theory faniem. Visi trīs ir diezgan labi, Cheescake Factory pazīstams ar čīzkeikiem, Big Boy un Olive Garden nedaudz atgādina Denny’s. Olive Garden porcijas ir ārprātīgi milzīgas, man liekas, ka vienas no lielākajām, kādas esmu redzējusi ASV, cenu ziņā līdzīgs Denny’s. Meksikāņu ēdienu cienītāji var doties uz Chipotle Mexican Grill, tur arī var dabūt tīri labus steikus, taču šeit cenas jau būs dārgākas.

Ja pieturas pie brokastu ēšanas viesnīcā, kas nemaksā neko papildus, pusdienu iekošanas Subway un vakariņām kādā no pārējām četrām vietām, ēšanas izmaksas diviem cilvēkiem dienā varētu būt līdz $45. Ja izvēlas speciālos piedāvājumus, ēd vienu otro uz abiem (ar ko tiešām bieži vien pilnīgi pietiek), izmaksas var būt pat tik mazas kā $20 dienā. Un, kā jau rakstīju, ļoti noderīgi būs lielveikalos nopirktie dzērienu un proteīnu batoniņi, jo ar vienu tādu arī bieži vien var iztikt pusdienu vietā, un lielajos iepakojumos tie ir lēti (bet daži tiešām nav garšīgi, tādēļ ir vērts vispirms nopirkt vienu un pagaršot). Jārēķinās, ka ASV cena ir norādīta bez nodokļa, tāpēc atkarībā no štata vēl jāpierēķina nodoklis. Tāpat arī vajadzētu piedomāt pie dzeramnaudām, daudzviet viesmīļiem ir mazāka minimālā alga. Dzeramnaudā mums pierastie 10% ir par maz, uz čekiem bieži norāda “ieteicamo apjomu”, kas daudzviet tikai sākas no 15% un pat 18%!

Lai garšīgs ceļojums uz ASV!


8 comments

  1. Kā jūs darījāt ar dzeramnaudām? Vai uz 30 dolāru rēķina Denijā, ir ok atstāt 5 dolārus? Vai tas ir stipri par maz?

    1. Jā, $5 būtu ok, bet nu tas minimums būtu. Jo citādāk, ja atstāsi mazāk, var gadīties, ka jautās vai viss bija kārtībā 🙂

  2. Mums iemīļota ir Applebee’s ēdienkarte ”2 for $20 Menu”, kura paredzēta 2 personām. $20 tiek iekļauts gan 1 appetizer (var izvēlēties salātus, siera nūjiņas, čipsus ar salsu u.c.), gan arī 2 maltītes, kur arī izvēle liela – var dabūt gan ribiņas ar frī kartupeļiem, gan pastu ar vistu, gan steiku… Ļoti izdevīgi.

  3. Vēl pie ātrajām ēstuvēm varu ieteikt In-n-Out burgervietu. Piedāvājums ir salīdzinoši neliels, taču tur ir vieni no garšīgākajiem burgeriem, kādus esmu ēdusi. Izejvielas tiek izmantotas no tuvākajām fermām un pat kartupeļi tiek mizoti uz vietas, neviena sastāvdaļa nav saldēta. Šī ēstuve gan ir tikai ASV rietumkrastā, bet ja sanāk tur būt, noteikti iesaku izmēģināt 🙂 Cenas līdzīgas kā jebkurā citā ātrās ēdināšanas iestādē, vai pat nedaudz lētākas.

    1. Par šiem lasīju kādā topā, ka esot starp labākajiem, vēl tieši iedomājos, ka nekad nav sanācis tādā būt, jāpatur prātā nākošajai reizei! 🙂

  4. Mazajās pilsētiņās ir vērts pameklēt, vai nav uzraksts logā manāms – where locals eat, parasti gan tur ir pilns, bet vietējie zina, kur ēst. Jo kā jau autore min, var paveikties, var nepaveikties. Amerikāņi vienmēr un visur ēd miltu izstrādājumus, pat omleti iecep burgerī un nācās prasīt, lai atnes man omleti bez maizes apkārt ar dārzeņiem, par ko bija pārsteigti. Viesnīicās gan manuprāt brokastis, ja ir, ir briesmīgas, maksājot arī 100-150 dolārus pa nakti, ir lielākoties miltu ēdieni – vafeles, keksi, visādi saldi cukura sīrupi, omlete no pulvera, ļoti, ļoti reti ir dārzeņi. Principā brokastis viesnīcā neēdām.
    Mūsu vislabākās picas pirkām Domino s Pizza. Subway pārsteidza ar to, ka viņi piedāva svaigus salātus, sakomplektētus pēc klienta vēlmēm uz vietas. meksikāņu krogi negaršoja. Suši bija garšīgi, dažreiz var īpaši paveikties. Savukārt kīnieši retu reizi ir garšīgi.

Pievienot komentāru