Ko apskatīties Apvienotajos Arābu Emirātos: Debesskrāpju pilsēta Dubaija

Krāšņā Dubaija, Apvienoto Arābu Emirāti pērle! Es tik ļoti sen tur gribēju nokļūt, īpaši pēc tā kā daudzi pazīstamie stāstīja brīnumu stāstus par šo pilsētu. Zināju, ka agri vai vēlu, ceļš mani aizvedīs uz Dubaiju. Katru reizi klausoties par to kā milzīgā pilsēta tuksneša vidū aug ne pa dienām, bet pa minūtēm, par ārkārtīgo karstumu, bagātību un mērogu, man gribējās šo vietu redzēt savām acīm. Vai tiešām šeit ir bankomāti, kuros izsniedz zeltu? Vai pa ielām braukā tikai ekskluzīvi automobiļi, bet ielās tikai cilvēki, kas ģērbti zīmolu drēbēs? Un, vai naftas cenu kritums ir ietekmējis būvniecības bumu arī šeit?

dsc02834
Visbeidzot pienāca tā diena, kad ziemīgi auksta dienā devos uz Dubaiju! Neilgi pēc saullēkta nolaižoties lidostā, debesis mazliet tītas dūmakā, un, izkāpjot no lidmašīnas, jūtu siltu, sausu gaisu. Lai arī saka, ka Dubaijā līst ārkārtīgi reti, tomēr manas vizītes laikā līst pat vairākas dienas, bet nedēļu pēc atgriešanās mājās Emirātos ir pat plūdi, un internetā ceļo video klipi ar cilvēkiem, kas brauc ar laivām pa pagalmiem un piebraucamajiem ceļiem. Tomēr, pat ziemā Dubaijā var rēķināties ar saules stariem un aptuveni 25°C temperatūru, vienīgi dažbrīd pūš stiprs vējš.
Brauciens līdz pilsētas centram ļauj novērtēt krāšņo pilsētu, kurā debesskrāpji mijas ar milzīgiem būvlaukumiem, bet zāle liekas tik zaļa, ka tiešām varētu domāt, ka to krāso.

dsc02728

Ielās gan vispār nemana cilvēkus, ja neskaita daudzos indiešu izskata dārzniekus. Indiešu imigranti sastāda lielāko īpatsvaru imigrantu vidū Apvienotajos Arābu Emirātos, to daudzums lēšams ap 2.2 miljoniem cilvēku. Brauciens taksometrā gan liek iepazīties ar nejauko indiešu pusi, kādu to dažbrīd redzēju arī Indijā, kur katru reizi bija jākaulējas un jāpierāda, ka neesi tūrists parastais, kuru apšmaukt. Pirms brauciena uz Dubaiju lasīju, ka šeit visos taksometros ieviesti karšu termināļi, lai nodrošinātu patīkamu pieredzi visiem atbraucējiem. Diemžēl indiešu taksists plāta rokas un saka, ka terminālis nestrādā, bet viesnīcas bankomātā noteikti var izņemt naudu! Kad saku, ka viņam pēc likuma ir jāstrādā, viņš pieaicina portjē, arī indieti, lai tas man paskaidrojot situāciju. Saprast es saprotu, bet es gribu maksāt ar karti! Portjē arī sākumā neizpratnē, kāpēc gan nevar samaksāt ar karti, bet beigās arī viņš sāk saprast tautieti, un nu jau abi divi saka, lai tik velku laukā skaidro naudu. Vēlāk uzzinu, ka, izrādās Dubaijas taksometru vadītāji mēdz arī neuzņemt pasažierus lidostā, ja tie brauc uz kādu no tuvējām viesnīcām, tad labāk esot laicīgi rezervēt kādu no viesnīcu sagaidīšanas pakalpojumiem. Pēc šādas pieredzes sagribējās izmantot Dubaijas ielās manītos speciālus taksometrus sievietēm, kuriem ir rozā krāsojums un pie stūres sieviete rozā hidžābā, varbūt tad varētu vieglāk vienoties. Rozā taksometri gan nav vienīgais transportlīdzeklis sievietēm, kas ceļo vienas, šeit ir arī speciāli metro vagoni, kas domāti tikai sievietēm. Vēlāk man pastāstīja, ka strīdu gadījumos ar taksometriem visefektīvāk esot vilkt laukā telefonu, fotografēt numurzīmi un borta numuru un teikt, ka sūdzēsies RTA – Roads and Transport Authority – tad parasti vairs pretenziju neesot ne pret kartēm, ne īsiem brucieniem.

dsc02464

Kā apskatīt Dubaiju?

Apvienotie Arābu Emirāti pēdējā laikā kļuvuši par populāru galamērķi ne tikai dažādu konferenču apmeklēšanai un darījumu braucieniem, bet arī kā pludmales un siltuma galamērķis. Bieži vien Dubaija ir tikai viena no pilsētām, kurā pavadīt laiku, taču tā viennozīmīgi ir vieta, kuru vērts redzēt! Lai pārvietotos pa pilsētu, var izmantot Dubaijas metro, kas 2012.gadā iekļuva Ginesa Rekordu grāmatā kā pasaulē garākais pilnībā automātiskais metro (75 km). Taču tūristu braucieniem var izmantot arī hop on hop off autobusus, dienas biļete maksā ap 60 eiro. Protams, autobusi paredzēti, lai pievilinātu braucējus arī plašajiem Dubaijas lielveikaliem, pie kuriem noteikti ir pieturvieta, taču tiek sniegta arī pamatinformācija par pilsētu un apskates objektiem, tādēļ šie autobusi nebūt nav sliktākais veids, kā apskatīt pilsētu, īpaši, ja nav daudz laika.

dsc02557

No zvejnieku ciemata līdz metropolei

Pirmais iespaids par Dubaiju ir, ka tā ir grandioza. Kur ne skaties, neparastas formas debesskrāpji, pie lieveikaliem pirmajās rindās ir īpašas vietas ļoti dārgām automašīnām. Daudzām pat ir uzliktas zīmītes “Lūdzu neaiztikt!”. Taču šeit ir arī vienkārši transportlīdzekļi un ne visi ielās redzamie cilvēki ir no galvas līdz kājām ģērbušies dārgu zīmolu apģērbos. Dubaija ir nebeidzams būvlaukums, kur aiz katra stūra slēpjas pa ceļamkrānam, kravas mašīnai ar būvmateriāliem vai strādnieki, kas kaut ko krāmē. Atmiņā ataust kolēģes vārdi – būtu interesanti uz šejieni atbraukt pēc pāris gadiem un salīdzināt, kā mainījusies pilsēta. Tā vien šķiet, ka to varētu būt grūti pazīt.

dsc02953
Lai arī Dubaija pirmoreiz pieminēta ap 1095.gadu, maz zināms par tās sākotnējiem iedzīvotājiem. Dubaija, kādu to zinām tagad, dibināta ap 18.gadsmita sākumā kā zvejnieku ciemats, un pilsētas attīstību īpaši strauji virzīja naftas atklāšana 1966.gadā. Šobrīd vien 5% no Dubaijas emirāta ienākumiem ir no naftas. Tomēr attīstība krasi mainīja iedzīvotāju skaitu, imigrācijas rezultātā Dubaijā šobrīd dzīvo divi ar pusi miljoni iedzīvotāju. Dubaija ir arī 22.dārgākā pilsētā pasaulē un, ja salīdzina viesnīcu dārdzību, dārgākas viesnīcas ir vien Ženēvā.

dsc02708
Pirmā slavenā celtne, ko redzu nav pat pasaulē augstākā ēka Burj Khalifa, bet gan nodegusī The Address viesnīca, kura divas nedēļas pēc negadījuma jau tiek aktīvi renovēta. Tālāk mans ceļš ved uz izslavētajām palmu salām, kur atrodas Atlantis viesnīca un virs kurām var izlekt ar izpletni. Braucot pa lielo ceļu palmas formu gan īpaši neizjūt, taču salas ir koptas un šeit ir gan dārgāku privātmāju rajoni, gan arī milzīgas daudzstāvu dzīvojamās mājas. Dubaijā ir arī sabiedriskā pludmale, netālu no smalkākās viesnīcas pasaulē Burj Al Arab. Aprakstot Dubaiju ir grūti izvairīties no vārdiem “labākā” vai “dārgākā” vai “augstākā”, jo šeit viss ir pārmērīgs un visam jābūt vislabākajam. Ne velti Dubaijā ir pat iekštelpu slēpošanas trase!

dsc02850
Pludmalē nav īpaši daudz cilvēku, ir diezgan vējains, taču ir patīkami dzirdēt viļņu šalkoņu un salasīt pāris gliemežvākus savai kolekcijai. Izrādās, Dubaijas krasta līnija mainās, jo daudzviet, kur savulaik bijušas pludmales vai pieeja līcim, tagad ir izbūvētas piekrastes zonas ar neskaitāmām kafejnīcām un veikaliņiem, savukārt citviet, krasta līnija tiek bīdīta tālāk, un kādreizējie piekrastes nami nu ir pat vairākus simtus metru dziļi iekšienē.

dsc02906
Pie Burj Al Arab žoga drūzmējas tūristi, kas vēlas šo viesnīcu vismaz nofotografēt, ja ne tajā palikt. Tā izslavēta kā septiņu zvaigžnu viesnīca, kas gan nav patiesība. Pēc viesnīcas atklāšanas ceremonijas kāda britu žurnāliste šo viesnīcu nosaukusi par labāko, ko jebkad redzējusi un nodēvējusi par septiņu zvaigžņu viesnīcu. Viesnīcas administrācija apgalvo, ka paši to negad nav teikuši, jo oficiāli tai šāda statusa nav. Ja nepietiktu ar īpašo luksusa auru, tad uz viesnīcas jumta regulāri tiek rīkoti dažādi pasaulslaveni pasākumi, piemēram, šeit ir noticis Deivida Kulhārda izbrauciens ar Formulu 1 un Andrē Agasī un Rodžera Federera tenisa mačs.

dsc02514
Otrpus viesnīcai atrodas Souk Madinat Jumeirah jeb tradicionālais arābu tirdziņš, kas gan ir stilizēts lielveikals, kurā var iegādāties juvelierizstrādājumus, šalles un citus arābu valstīm tipiskus suvenīrus. Te var arī izbraukt ar nelielu kuģīti pa kanāliem, ko aktīvi izmanto ģimenes ar bērniem. Šādu tirdziņu Dubaijā ir daudz, te ir arī zelta tirgus, taču jāpiebilst, ka tie nav autentiskie gadsimtus vecie tirgi, bet gan jaunuzceltas betona būves. Dubaijai ir mazliet raksturīgi censties piešķirt vecuma piegaršu jaunām būvēm un nodarbēm. Izņēmums nav arī izslavētā saulrieta ekskursija, kuru var gan noorganizēt individuāli, gan arī izbraukt izmantojot jau iepriekš iegādāto autobusa biļeti. Tuksneša ekskursijā var tikt pie hennas zīmējuma uz rokām, nofotgrafēties ar vanagu vai kamieli un ieturēt maltīti it kā maksimāli autentiskā nocietinājuma vietā, kuram pat dažviet mākslīgi uzzīmētas plaisas un ķieģeļu formas.

dsc02505

Šādi beduīnu ciemati ir daudzviet, citos ir arī ierīkotas viesnīcas un tuksneša spa. Kāda mana libāniešu kolēģe, kas jau vairākus gadus dzīvo Dubaijā, stāsta, ka arī šeit imigrantu darbaspēks nav izņēmums, jo viņa reiz gribējusi uzsākt sarunu ar hennas mākslinieci, tomēr izrādījies, ka viņa nemaz nerunā ne arābu, ne angļu valodā. Izrādās, daudzi imigranti no Āzijas valstīm dzīvo necilvēcīgos apstākļos un pelna sīknaudu, lielāko daļu no kuras sūta mājās. Lai arī tiek runāts par cilvēktiesību pārkāpumiem un darba spēka ekspluatāciju, liekot cilvēkiem strādāt pat 14 stundu maiņas vasaras 50°C svelmē, oficiāli šāda problēma neeksistē.

dsc02510

Miera osta

Dubaija asociējas ar stiklu, debesskrāpjiem, daudzjoslu šosejām un smilšu vētrām. Taču ir kāda vieta, kas patiesi ir miera osta un kurā uz brīdi var pabūt divatā ar dabu. Ras Al Khor liegums man īpaši iekrīt sirdī. Tā ir ūdenstilpne pie pilsētas robežas, kurā dzīvo flamingo.

dsc02786

Šķiet pilnīgi sirreāli, skatīties uz rozā putniem mierīgi pastaigājamies pa ūdeni un turpat, pāris kilometru attālumā spīd zilgani debesskrāpji, darbojas pacēlāji un vien daždesmit metru attālumā ir liela šoseja. Lai arī no šīs puses skatoties pilsēta ir būvlaukums, vietējie saka, ka naftas cenas kritums ir nozīmīgi ietekmējis būvniecības bumu un vairāki projekti apstādināti pilnībā.

dsc02777

Dubai Mall

Vēl kāda slavena celtne Dubaijā ir lielākais lielveikals pasaulē, jo, protams, kur gan citur tas varētu būt, ja ne šeit! Tajā ir 1200 veikali un 2011. gadā tas kļuvis par pasaulē apmeklētāko ēku. Ja dienas laikā nekas neliecina par lielu apmeklētāju skaitu un tas šķiet pat pustukšs, tad vakarā kļūst acīmredzams kā šo vietu gadā var apmeklēt 55 miljoni cilvēku. Arī tuvojoties pusnaktij, kad lielveikals veras ciet, tas ir tik pārpilns, ka ir jāspraucas cauri, lai tiktu kaut mazliet uz priekšu. Te ir tūkstošiem tūristu un īpaši daudz vietējo sieviešu, kas ģērbušās visdažādākajos apģērbos, gan nikābos (redzamas tikai acis), gan hidžābos ar piesegtiem matiem. Manu pat tādas, kas galvassegas ir noņēmušas. Pa ceļam noeju gar izslavēto Dubai Mall akvāriju, ap kuru drūzmējas desmitiem cilvēku, te var redzēt haizivs un rajas.

dsc02611
Šajā lielveikalā man iepatīkas trīs vietas, pirmā ir Kinokuniya grāmatnīca, kura būtu katra grāmatu tārpa un pūķa sapņu piepildījums. Šeit ir tik daudzas grāmatas, ka ir kaut kas jebkura žanra cienītājam! Grāmatnīcā atgriežos vēl vairākas reizes, taču teju katru reizi nomaldos un arī tikšana laukā no lielveikala paiet kāds laiks. Otrs veikals ir pieskaitāms pie vietējo preču sortimenta, un tas ir Ajmal smaržu veikals Soukh sadaļā. Šeit var iegādāties reģionam tipiskās smaržas, tajā skaitā tādas, kas ir ar Aguilārijas koksnes smaržu. Izrādās, pati par sevi šī koksne nesmaržo nekā, taču, kad koks inficējas ar specifisku pelējumu, kā aizsardzības mehānismu koks izdala gumijveidīgu substanci, kas veido šo neparasto aromātu, pazīstamu kā oud. Šī smaržviela tiek izmantota gan vīriešu, gan sieviešu smaržās un ir īpaši raksturīga arābu valstīm.

dsc02600
Tāpat arī iegriežos japāņu preču veikalā, kur saprotu, ka neesmu labi pazīstama ar šīs valsts kultūru. Bez dažādam ierīcēm mājā un rakstāmpiederumiem šeit ir plašs klāsts ar precēm, par kurām man nav ne mazākās nojausmas, kam tās domātas! Taču tas netraucē aplūkot krāsainos iepakojumus, daudzus no kuriem rotā multfilmu cilvēciņi.
Apskatot Dubai Mall noteikti vajadzētu paņemt līdzi veikala karti, jo tur tiešām var apmaldīties. Ieejot veikalā pirmajā brīdī var šķist, ka šis ir veikals tikai naftas baronu atvasēm, jo šeit tiešām ir bankomāts, kas naudas vietā izsniedz zeltu un slavenākie pasaules zīmoli, tomēr te var iegādāties arī preces par pieticīgākām summām.

dsc02616

Dejojošā strūklaka

Kad man beidzot izdodas izspraukties cauri lielveikalam, esmu pie tā ieejas pretējā pusē, pie slavenajām dejojošajām Dubaijas strūklakām. Mūzikas pavadījumā ūdens šaujas līdz pat 150m augstumam, kustas, dejo, un turpat blakus mirgo Burj Khalifa gaismas. Ja strūklaku dejas šķiet jau kaut kur redzētas, tad tas nav liels pārsteigums – to veidojis tas pats uzņēmums, kas atbildīgs par Bellagio strūklakas izveido Lasvegasā.

dsc02999Protams, Dubaijas strūklaka pēc visiem parametriem cenšas pārspēt visas pārējās pasaules strūklākas – vienlaicīgi spējot izšaut gaisā pat 83 000 litrus ūdens. No sešiem līdz vienpadsmitiem vakarā strūklaka dejo reizi pusstundā un divreiz pa dienas vidu. Cilvēku tūkstoši var traucēt baudīt šo skatu, tādēļ vienā no nākošajiem vakariem ar kolēģiem devāmies vakariņās uz libāniešu restorānu Wafi Gourmet, kuram ir galdiņi uz terases tieši blakus strūklakai, baudot ļoti garšīgus vīnogu lapu tīteņus, gaļu un dažādus tradicionālos smērējamos biezeņus. Te tad var netraucēti noskatīties šovu vairākkārt vakara gaitā un izbaudīt reģiona īpatnību – tā kā Dubaijā dzīvo ļoti daudz dažādu tautu pārstāvji, šeit iespējams nogaršot autentisku citu valstu virtuvi.

dsc02992

Burj Khalifa

Patiesībā, šobrīdējā pasaulē augstākā ēka ne ar ko būtiski neatšķiras no citām augstākajām ēkām pasaulē, ja neskaita tās augstumu – 828 m. Šeit paveras skats uz plašo apkārtni, tajā skaitā palmu salām tālumā. Tomēr gaiss ir diezgan dūmakains un arī putekļainie logi neveicina labu redzamību.

dsc02648

Atkarībā no biļetes cenas, var uzbraukt uz 124.stāva platformu vai pat 148.stāvu, kas gan maksās četras reizes dārgāk. Iespēja aplūkot apkārtni paveras arī no ekskluzīva restorāna. Ja iespaidīgās apmeklējuma cenas (letākā biļete 30 eiro) nemulsina, biļetes vajadzētu iegādāties laicīgi. Cena pērkot internetā vai uz vietas nemainās, tomēr biļetes mēdz izpirkt.

dsc02682

Viesstrādnieku dzīve

Dubaijā satieku vairākus cilvēkus, kam ir citu valstu pilsonības, bet kas dzīvo un strādā Dubaijā tā sauktos “balto apkaklīšu” darbus. Kādu vakaru satieku latviešu meiteni, kas jau piecus gadus dzīvo Dubaijā un nolemjam pastaigāties pa Dubai Marina rajonu. Šis rajons pazīstams ar to, ka daudzi labi situētie viesstrādnieki dzīvo tieši šeit, tāpat arī te ir daudz bāru, kas pasniedz alkoholiskus dzērienus.

dsc02454
Pirms vēl iesākam runāt par dzīvi Dubaijā, pirmais, ko pamanu, ka meitenei vairs nav blondi mati! Kā tā? Viņa smejas un saka, ka gaiši mati pastiprināti piesaista uzmanību, pieticis vien ar diviem mēnešiem Dubaijā, lai nolemtu tos nokrāsot tumšus. Pat ar tumšiem matiem viņai dažreiz pienāk vietējās meitenes, kas vēlas tos aptaustīt, jo tiem ir cita struktūra, nekā vietējo sieviešu matiem.

dsc02640
Man beidzot ir iespēja noskaidrot kā tur īsti ir at tām galvassegām, kāpēc dažām ir un citām nav? Esot dažādi, citubrīd kafejnīcā pēkšņi ņemot nost un visu vakaru pavada ar nepiesegtiem matiem, citreiz atkal galvassegas kārtīgi apliktas, iespējams, atkarīgs no kompānijas, kurā uzturas. Vīrieši arī nēsā galvassegas, kufijas, kuru tradicionālais raksts itkā attēlojot zvejnieku tīklus. Tās ir izgatavotas no kokvilnas (kāds no vietējiem apgalvoja, ka ziemā varot nopirkt arī siltākas) un to mērķis ir pasargāt no putekļiem un apdeguma. Tāpat arī uzjautāju kā tā var būt, ka pa dienu pilsētā manīju arī gašmatainus un zilacainus vīriešus šādās galvassegās, vai tie darījumu cilvēki, kas piemērojas videi? Nē, arī viņi ir vietējie, runā arābu valodā, tikai viņu mātes ir eiropietes. Strādājot Dubaijā arābu valoda neesot jāzina, pietiek ar angļu.

dsc02734
Sarunās noskaidroju, ka dzīve Dubaijā ir ļoti dārga – neliela studio tipa dzīvokļa īre varot būt pat 2000 eiro mēnesī. Bet Dubaijas priekšrocība ir tāda, ka strādājot šeit, citur ir lēti, piedevām ļoti daudzi eksotiski galamērķi ir viegli aizsniedzami no Dubaijas, jo lidosta ir liela un ir tiešie reisi uz ārkārtīgi daudzām pilsētām.
Vēlāk runājot arī ar libāniešu un filipīniešu kolēģēm, kas dzīvo Dubaijā uzzinu, ka dzīvei Dubaijā ir arī negatīvās puses. Pirmkārt, šī nav vieta, kur dzīvot ar bērniem, jo te ir ļoti dārga izglītība. Libāniešu kolēģe man stāsta, ka viņa var samaksāt par savu meitu skolu tikai tāpēc, ka viņi mācās franču skolā, kuru sponsorē Francija. Savukārt dzīvošana kopā neprecētiem šeit aizvien netiek uzskatīta par pieņemamu. Izrādās, braucot uz dzemdību namu, varot palūgt uzrādīt laulības apliecību. Tikumības policija? Libāniete man stāsta, ka, lai arī savu otro vīru ļoti mīl, tomēr galvenais pamudinājums apprecēties bijis tāds, ka viņa nav vēlējusies, ka meitas no pirmās laulības tiek apsaukātas tāpēc, ka viņu māte nav precēta. Tomēr neskatoties uz vietējām prasībām prom braukt viņa negrasās -situācija Libānā neesot tik stabila. Savukārt viss, par ko runā filipīniešu kolēģe, ir braukšana mājās, lai varētu apprecēties. Filipīnās viņu gaidot līgavainis, lūk tās ir attiecības no attāluma! Viņa krājot naudu kuplām kāzām radu lokā baznīcā.

dsc02710
Pirms lidojuma mazliet satraucos, kā nez būs, dzirdēts dažādi, vai sievietes maz vienas var braukt uz Dubaiju? Var! Uz Dubaiju lidoju viena pati un tas neradīja itin nekādas problēmas. Vienīgais padoms par ģērbšanos būtu vietējo paražu cienīšana un īpaši īsu un atsedzošu drēbju valkāšana nebūs pareizā izvēle. Satiktās sievietes man apstiprina, ka tagad gan vairs nav tik strikti, kā bijis savulaik, jo, ieraugot dažas diezgan minimāli ģērbtas sievietes Dubaijas ielās, man radās jautājumi. Biju lasījusi, ka tieši lielveikalos esot bijuši gadījumi, ka pienāk kāda vietējā sieviete un aizrāda, ka esi nepienācīgi ģērbusies. Šādā gadījumā tiks izsaukta apsardze. Vispareizākais ir atvainoties un teikt, ka iesi nopirkt jaku vai pārģērbties uz viesnīcu, nekādā gadījumā nevajadzētu iesaistīties strīdos. Lai arī šādi aizrādījumi notiek aizvien retāk, tomēr atceros lasīto gadījumu, ka kāda amerikāniete esot ielikta cietumā par nepienācīgu ģērbšanos. Man pastāsta, ka izrādās, brīdī, kad amerikāniete saņēmusi aizrādījumu, viņa nevis piekritusi iet apģērbties, bet… par spīti sākusi izģērbties. Tad gan, nepatikšanas garantētas. Pieticīga ģērbšanās aizvien ir svarīga šajā reģionā un ne velti vienā no Dubaijas veikaliem uz sieviešu tualetes durvīm pierastās kleitiņas vietā simbolam ir uzzīmēta izteikti gara kleita.

dsc02568

Kopsavilkumā

Dubaija ir īsta arābu metropole, kurā uz ielas dzird visdažādākās valodas un tā ne velti kļuvusi par nozīmīgu darījumu centru. Taču te ir vērts atbraukt ne tikai darījumu braucienā, bet arī lai apskatītu kā attīstās viena no ātrāk augošajām debesskrāpju pilsētām un iepazīt mūsdienu reģiona kultūru.
Vislabākais laiks, kad apmeklēt Dubaiju ir vēls rudens vai agrs pavasaris, kad ir gana silts, lai baudītu arī saules starus. Vasaras esot neizturamas, un satiktie cilvēki pat stāsta par dažādiem atgadījumiem ar automašīnām, kas 50°C temperatūrā pārkarst.

dsc02725

Apmeklēt Dubaiju un Apvienotos Arābu Emirātus latviešiem nav sarežģīti, nav nepieciešama vīza, bet pasē tiek iespiests zīmogs un var tikt uzdoti daži jautājumi. Izbraucot jārēķinās ar garākām rindām uz drošības pārbaudēm un pasu kontroli.


5 comments

 1. Hop on & off autobusi ir bezjēdzīgi – ja pērk vietējā metro travel card kuru var papildināt (priekšapmaksas?) pēc zināma daudzuma (ja atmiņa neviļ 5) braucieniem dienā, nauda vairs netiek noņemta, t.i. pastāv max dienas metro izmantošanas cena, kura iestājas automātiski, tiklīdz tā tiek sasniegta!
  Manā ieskatā Dubai nav krāšņa, tā ir pārspīlēta – un vienīgais iemesls to apmeklēt ir saprast, kas ir pasaules klases līmenis šajā pārspīlētībā, mākslīgumā. Rezultātā, kultūra/vēsture/autentiskums vienmēr būs sekundārs.
  Gold Souk Deirā varētu būt interesants apmeklēt nekā Souk Madinat Jumeirah kas vispār lieka laika izšķiešana, jo ja grib kaut ko īsteni līdzīgu arābu tirgum, vajag piestāt Al Karama – jā tur ļoti daudz ‘fake goods’ bet tā būs vieta kur iegūt jebko, ko sirds kāro par ļoti zemu cenu (ja pratīsi to agresīvi nokaulēt).
  Burj Khalifa obligāti jārezervē iepriekš, ja tas ir ‘must do’ sarakstā vai viens no iemesliem, kāpēc turp dodies, jo nereti visi laiki ir rezervēti pat nedēļu uz priekšu!
  Cik man zināms, Dubai ir pēdējā vieta, kur sievietēm jāsatraucas par ielaišanu, jo, piemēram, Oman, Qatar ir krietni konservatīvākas un tāpēc uzmanīgākas (latviešiem kā post-soviet republic Qatar nereti vienkārši neizsniegs tūristu vīzu (biznesa vīza 0 problēmas)), Omānā vīzu var uz robežas iegūt, bet krietni mazāk mainstream tūrisma un mēdz tūristus krāpt, jo taxi netiek regulēti.
  Kopumā, Dubai viennozīmīgi ir vērts vienreiz apmeklēt, lai apskatītu kas ir globāla līmeņa pārmērība, bet tajā pašā laikā

  1. nezinu, kur pazuda izskaņa, BET…
   bet tajā pašā laikā – viegli sasniedzama, silta destinācija, kas nebūs lēta, bet tajā pašā laikā ļoti piemērota vidējam tūristam.

   1. Ka tur bija, vienam māsa, vienam meita, citam kleita 🙂
    Man pēc sniegota janvāra Rīgā viņa šķita krāšņa, kaut arī viss ir vis-vis-vis. Ar visu to, ka esmu bijusi daudzās pasaules metropolēs. Bet, man tik ļoti patīk ceļot, ka man, lielākoties, visur patīk 🙂
    Ar Burj Khalifa bija tā, ka man bija komandējums un es precīzi nezināju, kad man būs laiks apskatīties kaut ko, tāpēc pirms atbraukšanas nočekoju kalendāru – vietas bija uz visām dienām. Atbraucot pajautāju konsjēržam kā tur īsti ir, jo viņi piedāvā par to pašu cenu, ko pērkot uz vietas, tikai nav rindā jāstāv, un nav pašam jāpērk internetā. Un tur gan bija nepatīkams pārsteigums, jo viņi teica, ka vietas ir uzreiz pirms iešanas arī, bet, kad es gribēju, man pateica, ka vairs nav, ka pirms 20 min bija vietas. Tad nu es jozu uz kasi, kur man pārdeva to pašu 20 (nu jau 30)min veco biļeti, un es tiku iekšā. Ja būtu no rīta pati nopirkusi internetā, nebūtu nekādu problēmu. Tā ka vismaz janvārī tur nedēļām uz priekšu viss bija brīvs.
    Par sieviešu ielaišanu neticēsi, man man pajautāja 90% sieviešu, kam teicu, ka es biju Dubaijā, vai tur var braukt viena un vai sievietēm ir droši. Regulāri forumos par to redzu diskusijas kur jautā, vai var braukt, tāpēc es to uzskatīju par svarīgu pieminēt. Un, ja ir bijusi darīšana ar Dubaiju pirms 15-20 gadiem, tad tur tie stāsti, ka eiropiešu sieviešu pavadoņiem (piemēram, kolēģiem), piesienas un prasa par cik zelta pārdos utml, tad es nebrīnos, ka tādi jautājumi ir, jo es par to posmu daudz biju dzirdējusi.
    Un, par hop on hop off autobusiem, man tas bija vienīgais veids kā kaut kādos starplaikos starp meetingiem ne tikai pilsētu izbraukāt, bet arī tikt uz tuksnesi un flamingo liegumu, vienā ciparā, tā teikt, bez īpašas plānošanas vienkārši atnākot, ja man ir laiks tajā brīdī. Tā kā tas nav sliktākais veids, kā pilsētu apskatīties, arī ja piemēram ir kaut kāds stopover starp lidojumiem un nav vaļas pētīt metro kartes un pašam plānot, kur aizvedīs. Galvenais, nevajag kāpt ārā pie visām bodēm 🙂

 2. Labvakar,
  Jūsu stāsti par ceļojumiem ir tik izteiksmīgi,ka,lasot jau rodas klātesamības sajūta.Paldies Jums par to!
  Vai ir iespēja Jums lūgt padomu vienam īpašam ceļojumam šī gada nogalē? Vai ir iespēja,ka sazinos ar Jums epastā? Būšu ļoti pateicīga,ja varēšu ar Jums sazināties.

Pievienot komentāru