Konkursa raksts: Vīnes sapnis Jaungada (vasaras) naktī

 

Konkursa raksta autore Ina Romāne

Ceļojums, ko varētu dēvēt par ceļojumu-sapni, sākās jau ilgu laiku pirms paša brauciena. Pavisam negaidot, Ziemasvētkos, kad visādi brīnumi notiekot, saņēmu dāvanā biļetes uz festivāla Wiener Festwochen ietvaros notiekošu teātra izrādi. Jāpiebilst, ka Vīnē ir būts vairākkārt, taču vienmēr ziemā, kad var tikai iztēloties skaistos rožu dārzus un to smaržu.

Sākotnējo sajūsmu nomainīja bažas – kā nokļūt Vīnē, nekādu īpaši izdevīgu piedāvājumu uz Vīni diviem cilvēkiem parasti nav, arī tobrīd nebija. Izskatīju visas iespējamās kombinācijas, kā nokļūt Vīnē – gan lidojot caur Londonu, Stokholmu, Berlīni, Briseli utt., gan izstudējot vilcienu sarakstus un sludinājumus ar piedāvājumiem līdzbraucējiem, pat tik elegantu variantu, kā ierašanos Vīnē pa Donavu, cienīgi nokāpjot Habsburgu pilsētā no kuģa klāja. Neko atbilstošu neatradusi, nodomāju, ka kā būs, tā būs (šeit jācitē grāmatas “Simtgadnieks, kas izkāpa pa logu un pazuda” galvenā varoņa mātes moto “Kā ir, tā ir, un kā būs, tā būs”).

Jaungada naktī skanēja dzirkstošu Vīnes valšu skaņu mirdzums, caur leduspuķu kristāliem svētku uguņošana izskatījās kā krāšņi zelta un rubīna ziedi. Lukturos dega sveces, un uz brīdi bija sajūta kā visslavenākajā ballē – Vīnes Jaungada ballē. Pat novirpuļoju viesistabā dažus apļus valša un nodomāju, cik brīnišķīgi būtu tā dejot Vīnē. Kaķis, kas laiski gulēja un vēroja leduspuķes, izbrīnā pagrieza galvu.

Jaunajā gadā sākās ierastās ikdienas gaitas un darbi. Braucienu uz Vīni biju atstājusi kā skaistu sapni zem spilvena. Līdz 8. martā ieraudzīju neatvairāmu Lux Express piedāvājumu, ko nedrīkst palaist garām. Biļetes Rīga-Viļņa-Varšava-Vīne-Rīga rokā! Skatoties, kas labs vēl notiek Vīnē, ieraudzīju, ka Wiener Festwochen laikā ir grandiozais Vīnes Filharmoniķu vasaras koncerts Šenbrunnas pils dārzā, kas līdz šim bija redzēts vienīgi televīzijā. Nekad iepriekš tam nebiju pievērsusi uzmanību, jo pat necerēju tādā nokļūt, taču ieeja tajā ir bez maksas, tā ir Vīnes Filharmoniķu dāvana Vīnes iedzīvotājiem un viesiem.

Tiek rezervētas biļetes arī uz operām, koncertiem mūzikas Mekā Wiener Musikverein, ieplānoti muzeju un dārzu apmeklējumi. Programma tik piesātināta, ka, aizsteidzoties notikumiem pa priekšu, jāatzīstas, ka, baudot Vīnes mūziku, mākslu, dārzus, veikalus, kafiju un kūkas, Leonida Kavakos koncerts netiek apmeklēts, jo sajucis, kurā dienā tas bija, operas “Dons Karloss” pirmais cēliens tiek skatīts itin kuplā kavētāju pulciņā uz ekrāna, jo sākums ir agrāk nekā vakardienas operai utt.

Uz Šenbrunnas pili dodamies jau pusdienas laikā, jo “jāieņem labākās vietas”. Ziemā redzētā pils vasarā, rožu ieskauta, izskatās kā laikā, kad šeit pulcējās karietes, kuru iebraukšanai tika iestudēta īpaša horeogrāfija, svinēti iespaidīgi svētki un risinātas arī nopietnas sarunas. Rožu smarža karstajā maija saulē apņem kā silts pasaku mākonis. Pils teritorijā atrodas arī palmu māja un kaktusu māja, kas pilnas putnu dziesmu, ziedu un smaržu. Zoodārza apmeklējumu atstājam citai reizei, jo nav vēlēšanās šeit steigties.

Ieraugām arī koncerta skatuvi dārza vidū un cilvēku rindu netālu no tās. Koncerts ir vēlu vakarā, tādēļ ļoti izbrīna rinda pusdienlaikā. Ziņkāre ņem virsroku, un uz jautājumu, kurp ved rinda, saņemu atbildi, ka uz vietām sēdvietu zonā. Biju gan izpētījusi, ka šajā koncertā ir arī sēdvietas, tomēr neatradu paskaidrojumu, kam vēl, bez īpašajiem viesiem, kuri tur, protams, bija kuplā skaitā, tās domātas. Rindā jāstāv, lai saņemtu numuriņu, kas ļauj ieņemt vietu sēdvietu zonā. Otra rinda ir, lai tiktu sēdvietu zonā. Sildoties saulē un veldzējoties ar saldējumu, sagaidām iekšā laišanu. Ja jau, tad jau – ieņemam vietas pirmajā rindā.

Koncerts ir kā brīnums. Atmosfēra ir līdzīga kā Vīnes Filharmoniķu Jaungada koncertā, tikai puķu rotājumus Musikverein zālē nomainījušas rozes pils dārzā, skaistie, kuplie koki un dzidri zilais debessjums. Pasakaini skaists koncerts, kurā diriģenta Semjona Bičkova vadībā muzicē Vīnes Filharmoniķi un pianistes māsas Labekas. Piedevās, protams, tiek spēlēti Vīnes valši. Pēc koncerta noslēguma uguņošanas dīdžejs atskaņo Vīnes Filharmoniķu spēlētos slavenākos Vīnes valšus, vairāki pāri griežas dejā. Spoži izgaismotā Šēnbrunnas pils izskatās kā greznā pastkartē. Šajā brīdī pārņem pilnīgi nereāla sajūta un saprotu, ka mans sapnis Jaungada naktī kļuvis par īstenību vasaras naktī. Liepu smaržas un sikspārņu spārnu vēdu pavadībā kopējā mūzikas mīļotāju straumē dodamies uz viesnīcu. Dzīve ir skaista un brīnumu pilna!

Paldies Inai par muzikālo Vīnes ceļojumu aprakstu!

Jau 18.augustā noskaidrosim, kurš no ceļojumu aprakstu autoriem dosies braucienā ar mums kopā šoruden Eiropā! Lasi visus iesniegtos aprakstus ŠEIT

Konkurss norisinās sadarbībā ar airBalticEstravel LatviaSeesam un DELFI Tūrismagids.


Pievienot komentāru