Kosmosa kuģi meklējot

Pēdējos gadus gandrīz katrā ceļojumā uz ASV viena no misijām ir bijusi apskatīt kādu no daudzreiz izmantojamajiem kosmosa kuģiem. Tādu, kuru mēs vēl nebijām redzējuši. Tas viss sākās Kalifornijā, manā pirmajā braucienā ar auto pa ASV lielceļiem (bet ceturtajā vai piektajā kopumā), kad es pirmoreiz izdzirdēju par kosmosa kuģi Endeavour, kurš atrodas California Science Center. Kad es pirmo reizi to ieraudzīju, man aizrāvās elpa. Es neko par to nebiju lasījusi iepriekš, taču ļoti daudz uzzināju muzejā, jo izstādē bija ārkārtīgi daudz ekspozīciju ar detalizētiem aprakstiem. Atmiņā īpaši palicis video par to kā tas tiek transportēts pēc “nosūtīšanas pensijā” (video apskatāms arī Youtube šeit). Pēc apmeklējuma turpat suvenīru veikalā iegādājos vairākus T-krekliņus, un, kad dažas dienas vēlāk arī mans vīrs atbrauca uz Losandželosu, aizvedu arī viņu redzēt šo izstādi. Kopš šīs reizes mēs esam vēlējušies apskatīt tos visus.

Tagad esam redzējuši visus tos, kas ir bijuši kosmosā. Endeavour (California Science Center, Losadželosa), Atlantis (Kennedy Space Center, Florida, netālu no Orlando) un Discovery (Steven F. Udvar Hazy Center Virdžīnija, netālu no Vašingtonas). Columbia un Challenger tika iznīcināti avārijās, tāpēc mēs apmeklējām Ārlingtonas kapsētu, kur bojāgājušajiem uzstādīta piemiņas plāksne.

Patiesībā, ir vēl viens kosmosa kuģis, Enterprise, kurš bija visu pārējo kuģu prototips, taču tas nekad nav bijis izplatījumā. Tas ir vienīgais daudzkārt izmantojamais kosmosa kuģis, kuru es vēl neesmu redzējusi, neskatoties uz to, ka esmu bijusi Ņujorkā četras reizes. Toreiz vēl nezināju par šo kuģi. Enterprise sākotnējais vārds bija Constitution, taču Star Trek fani aizsāka kampaņu par vārda nomaiņu un tā tas kļuva par Enterprise. Tā kā Ņujorka ir diezgan aizsniedzama, tad nešaubos, ka redzēšu arī šo kosmosa kuģi.

Endeavour un Discovery ir daļa no citu muzeju eksponātiem, kuros var apskatīties arī dažādus citus gaisa kuģus un uzzināt par izplatījumu un fiziku.  Atlantis atrodas NASA pašā sirdī – Kennedy Space Center Floridā. Tā ir tāpati vieta, kur norisinās darbība filmā Men in Black 3 (vismaz pateicoties specefektiem, pārliecinies pats šeit). Ja ne pārak gribas doties uz Disnejlendu vai Sea World, noteikti nenožēlosi šī centra apmeklējumu! Tajā būs ļoti interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem. Ja plāno apmeklēt vairāk nekā vienu reizi, ir vērts iegadāties gada abonementu, tas atmaksāsies jau otrajā apmeklējumā. Discovery atrodas Smithsonian muzejā, tāpēc tajā nav ieejas maksas. Savukārt ar Endeavour es tā arī netiku skaidrībā, vienā apmeklējuma reizē man bija jāmaksā par to, lai apskatītu kuģi, savukārt dažas dienas vēlāk atnākot vēlreiz, nebija.

florida atlantis muzejs nasa amerika kosmosa kuģis

California Science Center un Steven F. Udvar Hazy Center pietiks ar dažām stundām, lai apskatītu lielu daļu eksponātu. Steven F. Udvar Hazy Center ir arī slavenā Blackbird lidmašīna no Transformer filmas (muzejā filmēto fragmentu var apskatīties šeit). Kenedija centrā gan var mierīgi pavadīt visu dienu. Dienas laikā tajā ir daudzi šovi, kas jau iekļauti biļetes cenā, tāpat arī noteikti jāizbrauc ar autobusu līdz palaišanas laukumam un jāapskata tālākās ekspozīcijas. Braucot ar šo autobusu es pārliecinājos, ka latvieši ir visur, jo blakus sēdošais pāris arī sarunājās latviešu valodā.

Noteikti pataupi laiku, lai mierīgi izstaigātu ekspozīcijas un noskatītos šovus. Kenedija centrā var satikt īstus astronautus (un iegādāties kartiņu ar autogrāfu), kā arī, neskaitot zinātniskās ekspozīcijas, var ieraudzīt krokodilus. Es pirmo reizi redzēju tos brīvā dabā, mierīgi gulšnājam ceļa malā, netālu no slavenā amerikāņu ērgļa ligzdas.

blackbird washington udvar hazy transformer

Man šķiet, ka daži no labākajiem suvenīriem ir nopērkami tieši šādās vietās. T-krekliņi ir vienkārši fantastiski! Šī ir vieta, kur es pārkāpju saviem principiem un neiztieku tikai ar vienu magnētiņu. Par krekliņiem esmu gan daudz saņēmusi komplimentus, gan dzirdējusi jautājumus par iegādes vietu. Pat mans 15 gadīgais brālis atzīst tos par foršiem. Tagad man ir vesela kolekcija! Ja gadās nopirkt nepareiza izmēra krekliņu, tos vēlāk iespējams apmainīt (un pat nemaksāt par stāvvietu vēlreiz, vismaz Virdžīnijas centrā noteikti), galvenais, neizmest čeku. Suvenīru veikaliņā ir daudzas izglītojošas spēles, tāpat arī sausais saldējums (tāds pats kā astronautiem!) un daudzas citas foršas lietas. Ja paveicas, Kenedija centrā tukšākā dienā vai tuvojoties slēgšanas laikam, kāpjot laukā no palaišanas laukuma autobusa, iedos atlaižu kuponus. Siltās dienās gan tur ir lieli ļaužu pūļi un uz autobusa ekskursiju var nākties pagaidīt.

Bez palaišanas laukuma muzejā ir daudzas citas ekspozīcijas, piemēram, par Apollo misiju. Var arī aptaustīt gabaliņu no Mēness, simulatorā nosēdināt (vai sadauzīt) kosmosa kuģi vai patrenēties citās misijās. Diena paies nemanot!

nasa centrs discovery


Pievienot komentāru