Siguldas zelta rudens – vai lapas jau dzeltenas?

Kur aizbraukt rudenī Latvijā? Protams, ka uz Siguldu! Zelta rudens un skaistās dabas takas ir iemesls kāpēc katru gadu tūkstošiem cilvēku dodas uz Siguldu. Dzeltenās un sarkanās lapas, Turaidas pils, kuru vērot no vagoniņa, un mājīgās Siguldas kafejnīcas ir tikai daži no iemesliem, kāpēc tur aizbraukt. Labākais laiks, kad braukt uz Siguldu ir divas pirmās oktobra nedēļas, mēneša sākumā būs mazliet zaļāks, bet uz mēneša vidu koki būs pavisam dzelteni, vienīgi vējainākā laikā lapas, protams, birst ātrāk.

Šoruden tur pabijām arī mēs, un iemesls bija īpaši labs – mums bija iespēja piedalīties pārgājienā pa Vikmestes taku, kuru vadīja Siguldas Domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics. Ar Gaujas nacionālo parku, kur atrodas Siguldas skaistākie skati, mūsmājās saistās īpašas atmiņas – viens no Jēkaba ģimenes locekļiem tur strādājis daudzus gadus, tāpēc Jēkabs atceras bērnībā braucienus ar bobiku pa parku, braucot pa pēdām maluzvejniekiem.

skats no vagoniņa sigulda krimulda

sēnes sigulda vidzeme gaujas nacionālais parks

gaujas nacionālais parks sigulda

Dodoties uz Siguldu pirmais jautājums vienmēr ir – kā ar tām stāvvietām? Uzdevu šo jautājumu informācijas centra darbiniekiem un man pastāstīja, ka vislabāk automašīnu atstāt augšā, pilsētā, kur ir bezmaksas stāvvietas, kāpiens uz leju aizņem tikai īsu brīdi. Lejā, pie Gūtmaņalas ir lielais stāvlaukums, tas gan ir maksas, 2.50 eur vieglajai automašīnai, un, ja laukums ir pilns, un laikapstākļi to atļauj, tiek atvērts zālāja laukums blakus šai stāvvietai. Informācijas centrā ir arī labierīcības un suvenīru veikals.

Sigulda rudenī

Ko vēsta uzraksti Gūtmaņalā

gūtmaņala gūtmaņa ala krišjānis barons gravējumi avots

Ejot garām Gūtmaņalai, dzirdējām mūzikas skaņas, šoreiz arī īpaši jāpiemin muzikantu Edgaru Arāju, kurš daudzos gadus muzicējot Baltijas lielākajā grotā, izpētījis tur redzamos uzrakstus. Info centrā iespējams iegādāties viņa grāmatu “Ko vēsta uzraksti Gūtmaņalā”, un pēc tabulas censties atrast vecākos, piemēram, “GEORG CO[N]RAD VON VNGERN ST[E]RNBERG 1668” un “ANNA MAGDALENA VON TIESENHAVSEN ANNO 1667”. Mūsdienās alas sienās uzrakstus veidot ir aizliegts un par to pienākas sods.  Gūtmaņalā vērojam kādu tūristu grupu, kas dzer ūdeni no avota, to savulaik dzēris arī Dainu tēvs Krišjānis Barons, taču mūsdienās no šī avota dzert neiesaka, jo pilsētā ne visām mājām ir centrālais kanalizācijas pieslēgums.

Pārgājiens Sigulda

Ugis Mitrevics

Sigulda aplikācija tūristiem LMT

Pēc alas uzreiz kāpjam augšā kalnā pa kāpnēm, šeit skats vēl tāds pazaļāks, tāpēc uz brīdi pievēršamies telefoniem, atveram Siguldas un LMT kopīgi izstrādāto lietotni pilsētas iedzīvotājiem un visiem “Sigulda”, kurā var apskatīties reģiona tūrisma maršrutus, un arī īpašos piedāvājumus, piemēram, atlaides iecienītākajās Siguldas kafejnīcās. Turpat var arī ierosināt pašvaldībai uzlabojumus –  soliņu remontu, zīmju atjaunošanu un tamlīdzīgi.

Aplikācija “Sigulda” pieejama gan Android, gan iOS iekārtām:
ielādēt no Google Play

 

Sigulda aplikācija tūristiem LMT tests

vikmestes dabas taka sigulda

Kad nogriežamies uz Vikmestes pusi, taka kļūst pavisam klusa, nemana gandrīz nevienu cilvēku. Taka ir sakopta, viegli izejama arī ar bērniem, un vietējie iedzīvotāji teic, ka tā vairāk iecienīta “savējo” vidū, tūristi šeit iemaldās retāk. Pa ceļam redzam zīmi, ka līdz Reiņa trasei vien 1.38 km. 

autostāvvietas siguldā maksas un bezmaksas stāvvietas siguldā

vagoniņš cenas sigulda krimulda

Šoreiz mērķis ir aiziet līdz vagoniņam, no alas kopumā jāiet aptuveni kilometrs, un stāvo kāpņu posmu var izlaist ejot apkārt iezim. Pie vagoniņa, šķiet, rudens pienācis ātrāk, jo kļavas jau pavisam dzeltenas un pilna zeme lapu.

Vagoniņa biļešu cenas:

  • Pieaugušajiem vienvirziena biļete 7 eur, turp-atpakaļ 12 eur;
  • Bērniem no 3 līdz 12 gadu vecumam attiecīgi 5 eur un 8 eur;
  • Bērniem līdz 3 gadu vecumam bezmaksas.

Vagoniņš kursē cauru gadu no 10:00 līdz 18:10 (pēdējais reiss uz Siguldu no Krimuldas), ik pa 15-20 minūtēm, bet ne vējainā un stipri sniegotā laikā. Braucot ar vagoniņu paveras krāšņākais skats – Turaidas pils, krāsainās lapas, upe un nesen atjaunotais tilts, kurā plīvo karogi. Savukārt paskatoties uz augšu ieraugām drosmīgos, kas brauc ar Zērgli – atrakciju, kurā divi cilvēki ir iekārti zipline un brauc pa vagoniņa trasi. Cik Latvija maza! Tobrīd ar Zērgli tieši brauc kāda paziņa no studiju laikiem. Izmaksas par neilgo braucienu gan nav mazas – pieaugušajam 55 eur, braucot divatā  – 95 eur, bērnam 15 eur. Braucienu var arī nofilmēt, tāpat pieejamas dažādas akcijas (bezmaksas video, dāvanā T-krekls un citas), parasti, darbdienās. Biļetes noteikti vajadzētu rezervēt iepriekš.

vagoniņa piestātne sigulda

Smilšakmens iezis Sigulda

Sēņošana

Tālāk ejam ar kājām gar Gaujas nacionālā parka administrācijas māju, uz Siguldas pilsdrupu pusi, kur šobrīd norisinās remontdarbi. Nenociešos un pajautāju, vai tā tiešām ir, ka vasarā koncerta laikā redzētie melnie busiņi, kas piestāj pie Siguldas Jaunajās pils, tur aiztransportē māksliniekus? Jā, tā tiešām ir! Pilī ir arī unikāls interjers, un šovasar “The XX” esot iesildījušies tieši šeit, spēlējot melodijas uz vietējām klavierēm “Rīga” (kuras, starp citu, šobrīd atrodas Siguldas dzelzceļa stacijā un jebkurš interesents tās var uzspēlēt!). Ja “The XX” uz skatuvi veda ar busiņiem, tad Damien Rice esot uzvilcis lietusmētelīti… un uz koncertu aizgājis pats!

Tālāk gan kāpjam automašīnā un dodamies uz Reiņa trasi, kafejnīcu “Pie Reiņa”, kur ieturēt maltīti. Citam reizēm Siguldā labprāt iegriežamies “Aparjodā” (te gan vajadzētu rezervēt iepriekš), tur arī jauka viesnīca, kur daudzkārt esam palikuši.

 

Oktobra sākums ir labākais laiks, lai brauktu uz Siguldu! Arī šādam nelielam izbraucienam ir vērts paņemt brīvu dienu un aizbraukt darbdienā, kad pilsētā ir mazāk viesu.

Citas idejas ceļojumiem pa Latviju:

Ķemeru purvs saullēktā

Brauciens ar auto pa Latgali

Lapas Siguldā

 


Pievienot komentāru