10 apģērba gabali, ko ņemt līdzi, braucot ceļojumā uz ziemeļiem

Kādu apģērbu ņemt līdzi, braucot uz aukstākām vietām, īpaši, ja paredzēts daudz laika pavadīt laukā? Tā kā aukstums nav mans draugs, man nebija īpaši lielas pieredzes ar ziemas drēbēm, bet braucot uz Svalbāru un Trumsi, bija jānopērk teju viss no jauna mums abiem. Tā nu veicām lielo izpēti, kādas drēbes vajadzētu ņemt uz Norvēģiju ziemā. Lasīju forumus par to, ko cilvēki velk uz tādām aukstām zemēm kā Islande, Grenlande, Kanāda, kā arī iztaujāju veikalu konsultantus – veikalos pavadīju divas dienas – braucām gan uz dažādiem veikaliem, gan viena tirgotāja vairākiem veikaliem! Gandrīz visu beigās nopirkām Gandrā Kalnciema ielā, izņemot dažas lietas, kas jau mums bija pašiem, nopirkām internetā vai nederēja izmērs un cita nebija. Gandrā bija zinoši konsultanti, ļoti labi izstāstīja ar ko kuras drēbes atšķiras (citos tikai lasīja etiķetes uz drēbēm – to mēs jau paguvām paši…) un kādas iesaka labāk mums interesējošajam mērķim. Arī sortiments un cenas bija labākas nekā citos veikalos. Pamatā sanāca pirkt slēpošanas drēbes, jo tādas “pastaigu” vai “fotogrāfu” drēbes aukstam laikam īsti Latvijā nav. Interesanti, ka daudzas ziemas drēbes veikalos nemaz nebija tik siltas, kā gribētos, jo paredzēts, ka tajās ļoti aktīvi kustas. Uz pavasara pusi (pirkām visu februāra sākumā) daudzos veikalos bija atlaides, bet ļoti daudz kur sortiments bija minimāls, jo sezona tuvojās beigām.

Paskaties, kādiem laikapstākļiem gatavojāmies Svalbārā!

Kādiem laikapstākļiem pirkām apģērbu: Svalbārā un Trumsē laika prognozes pieturējās pie -15-20C, atsevišķās dienās bija krietni siltāks, bet bija vietas, īpaši Trumsē, kur gaisa temperatūra noslīdēja līdz -30C. Tā kā Svalbāra piedzīvojām atkusni, vienu dienu bija +4C un lietus, kā rezultātā es uzzināju, ka mana jaka laiž cauri ūdeni.

Līdzīgi raksti:

Arktiskais ceļojums uz Svalbāru

Davosa Šveicē – pasaules slavenais slēpošanas kūrots

Alīna Andrušaite Jēkabs Andrušaitis

Kādi apģērbi nepieciešami aukstā laikā un kā tie kalpoja?

 1. Termoveļa, vislabāk, ar merino sastāvā – garas bikses un krekliņš ar garām piedurknēm. MILLET komplektu man iegādājāmies Gandrs Kalnciema ielā, Jēkabam viņējo “Sportland”. Noteikti vajadzētu uzmērīt, kā tā der! Kalpoja labi, un vilkām tikai kad bija paredzētas garākas pastaigas, lai nesakarstu. Svalbārā to vajadzēja visu laiku, Trumsē tikai uz ziemeļblāzmām.
 2. Zeķes – speciālās siltās zeķes (nevis parastās kokvilnas), garākas par parastajām īszeķītēm, pirkām Gandrā. Tā kā man mani zābaki ir mazliet par lielu, vilku vēl vienu zeķi pa virsu, bet svarīgi, lai nenospiež kāju un starpā tomēr ir gaiss – citādāk būs auksti.
 3. Sejas maska jeb balaklava – vējainā laikā būs tīri labi uzvilkt sejas masku, kas pārvelkas pāri galvai un kaklam. Vajadzētu izvēlēties tādu, kurai ir caurumiņi elpošanai, tad iekšpusē mazāk krājas mitrums, piemēram, kā šī. Trumsē šīs izmantojām mazāk, Svalbārā bez tām negājām vispār nekur.apsarmojošas skropstas
 4. Cepure & šalle – silta, lai nepūš cauri, nosedz ausis un vislabāk, ja fiksējas pie kakla arī, citādāk var krist nost vai uzbraukt uz augšu. To vilku a virsu sejas maskas “cepures daļai”. Man bija “lāča sejas” cepure no ASV, kas izrādījās pārsteidzoši silta. Šalle – tā man bija radu dāvināta, vilnas auduma, silta. 
 5. Cimdi – man bija dubultie cimdi – iekšcimdiņi ar skārienjūtīgo telefonu pirkstiem, un pa virsu Vaude pirkstaiņi, abus pirku Gandrā. Manam izmēram dūraiņu nebija, tāpēc tiku pie pirkstu cimdiem, un, rokas gan, godīgi sakot, sala, tāpēc izmanto ķīmiskos sildītājus. Jēkabam bija ļoti labi cimdi no Heat, tos pasūtījām internetā – iekšcimds un pa virsu ārcimds ar atlokāmu priekšpusi (turās uz magnēta un atver ar rāvējslēdzēju), tādus izmanto gan fotogrāfi, gan mednieki. Šie cimdi bija tiešām ļoti silti un noderēs salīgiem cilvēkiem vai arī tiem, kam vajadzīgs izmantot pirkstus. Labāk izvēlēties dūraiņus, tad tomēr ir siltāk.
 6. Ķīmiskie sildītāji – lai arī nav apģērbs, tomēr ļoti svarīga lieta! Vislabāk izmantot vienreiz lietojamos (piemēram, Thermopad), jo tie silda krietni ilgāk – daudzreiz lietojamie vārāmie laukā silda vien minūtes 20, un tad jāņem nākamais, tāpat arī gadās, ka somā saspiežas un sildītājs aktivizējas pats. Vienreizlietojamie tiešām silda vismaz 8 stundas (uz iepakojuma rakstīts, ka 12), un var ievilkt gan zābakos, gan cimdos, gan pielīmēt pie drēbēm. Uz miesas gan pa tiešo vilkt neiesaka, jo var būt par karstu. Mēs savējos gan vienreizlietojamos, gan daudzreiz lietojamos laicīgi pasūtījām Amazon, bet var nopirkt arī Gandrā.
 7. Iekš-jakas “kārtam” – man bija vairākas jakas un vilku tās, Jēkabs apakšā vilka tikai vienu, līdzīgu šai, nopirktu Gandrā.
 8. Siltās bikses  – tās man bija vislētākās, pufīgas “pildītās” bikses no Sports Direct un kalpoja ļoti labi, auksti nebija, mitrums cauri negāja. Tā kā Jēkabam bikses nebija, nopirkām jaunas Millet bikses Gandrā, mazliet līdzīgas šīm Columbia biksēm. Ar biksēm patiesībā gāja visgrūtāk, jo tām bija vismazākā izvēle. Daudzos veikalos bija vien divi-trīs modeļi un par ārprātīgām cenām. 
 9. Siltā jaka – man jau bija dūnu jaka, siltuma (un vēja caurlaidības) ziņā pietika, vienīgi būtu gribējies mazliet garāku, kā arī tādu, kur iekšpusē ir tāds kā cimdiņš, ko pārvilkt pāri īkšķim – tad nesalst roka starp piedurkni un cimdu. Svalbārā izrādījās, ka šī dūnu jaka laiž cauri ūdeni, tāpēc tam ir jāpievērš uzmanība! Šim gadam ASV iegādājos jaunu North Face jaku – ar Gore Tex pārklājumu. Jēkabam nopirkām vissiltāko Millet jaku Gandrā, arī ar Gore Tex, un viņam, kā reizi, bija tāds “cimdiņš”. Jakām noteikti vajadzētu kapuci!
 10. Zābaki – mums abiem ir aizšņorējami siltie Ecco zābaki, manējie ir līdzīgi šiem, izskatās pēc pārgājienu zābakiem, ar stulmiem nedaudz pāri potītēm, lai var iebrist arī kādā kupenā. Kā jau minēju, man manējie ir nedaudz par lielu, bet ar otru zeķi ir tieši reizē – der tieši tā, lai būtu mazliet brīvs arī starp apavu un zeķi. Zābaki bija izcili, ne ūdeni, ne aukstumu cauri nelaida, tāpat arī tiem bija neslīdoša zole. Svalbārā gan tāpat pa virsu vilkām ķēdes, ko mums iedeva grupas vadītājs ekskursijā.

Ar visiem apģērbiem visumā bijām apmierināti –  jaunu, ūdensnecaurlaidīgu jaku sev jau šogad nopirku un skatīšos, kā būs. Vienīgais, cimdus man tomēr būtu gribējies siltākus, un nākamos tomēr iegādāšos dūraiņus, ja braukšu uz aukstam zemēm.  Tūrēs Svalbārā tika dots apģērbs – kombinezoni, sejas maskas, cimdi un zābaki, bet ejot pastaigās pašiem, silto apģērbu tāpat vajadzēja! Interesanti, ka Svalbārā tūrēs dūraiņi bija ļoti vienkārši – parasti aitādas cimdi, bez nekādām membrānām vai kārtām! 

Līdzīgi raksti:

Arktiskais ceļojums uz Svalbāru

Davosa Šveicē – pasaules slavenais slēpošanas kūrots


3 comments

  1. Paldies par komentāru. Nosaukumu dzēsu. Ja vēlies sadarboties ar manu blogu reklāmas nolūkos, lūdzu atsūti ziņu privāti.

Pievienot komentāru