Skotijas Augstienes: ar auto uz Skajas salu & Lohnesa ezeru

Skaistā Skotija! Ko darīt Skotijā, kādas ir interesantākās apskates vietas, ko nepalaist garām? Mūsu ceļojums uz Skotiju bija iespējams pateicoties mūsu blogā notikušajam ceļojumu stāstu konkursam, kurā uzvarēja Ance Bogdanova-Jātniece ar aprakstu par Melnkalni. Balvā Ance saņēma braucienu uz pārsteiguma galamērķi Eiropā – Aberdīnu Skotijā divām personām kopā ar mums – Sapņu mednieces bloga veidotājiem Alīnu un Jēkabu!

Viesnīcas rezervējām ar Estravel Latvia palīdzību un zelta ceļojuma apdrošināšanas polises mums sarūpēja Seesam. Uz Aberdīnu devāmies ar tiešo airBaltic sezonālo reisu, ekonomiskās klases biļetes bija pieejamas no 39 eiro vienā virzienā, mēs šoreiz lidojām biznesa klasē. Konkursa laikā par informatīvo atbalstu rūpējās Delfi Tūrismagids.

“Kā tad bija braukt ar svešiem cilvēkiem?” tā mums jautāja vairāki paziņas, kas sekoja līdzi konkursa norisei. Izrādījās – ļoti forši! Jau ar rezultātu izsludināšanas dienu sākām strādāt pie maršruta izveides. Ar Anci un viņas vīru Jāni ceļojumā mums ir līdzīga gaume – arī viņus interesēja pēc iespējas vairāk apskatīties dabu, ne pilsētas. Tādēļ izvēlējāmies no Aberdīnas doties uz Invernesas pilsētas pusi, kur atrodas Lohnesa ezers, un vēlāk uz Skajas salu, kas tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām vietām pasaulē, ceļojumā pavadot četras dienas un četras naktis.

Tev patiks Skotija, ja tev patīk:

 • Daba – skati te ir fantastiski!
 • Pilis – Skotijā to ir daudz un dažādas, un dažas ir pat bijušas Bonda filmās!
 • Viskijs – Skotija ir izslavēta ar viskija darītavām, pieejamas dažādas tūres, saražoto var arī nogaršot un iegādāties.
 • Kultūra – muzeji, vēsturiskas vietas, unikāli ēdieni un glīti, kvalitatīvi suvenīri.
 • Ceļojumos doties ar auto – satiksme šeit ir diezgan mierīga, vienīgi jāpierod pie braukšanas pa kreiso ceļa pusi.

Isle of Skye

Plānošana

Uz Skotiju iespējams doties gan pašu saplānotā braucienā, gan arī ar grupu, un to būs interesanti apmeklēt ar ģimeni, draugiem, tikai divatā vai pat individuāli, jo tā ir ļoti droša.

Jau pirmajās plānošanas dienās mani gaidīja patīkams pārsteigums – kamēr es vēl tikai domās taisījos kaut kur doties, Ance jau bija sagatavojusi sarakstu ar 40+ vietām, kas ir apskates vērtas Skotijā! Visi iespaidīgākie apskates objekti atradās Skajas salā. Uz turieni sanāktu braukt nedaudz tālāk, nekā iepriekš plānojām, taču nolēmām, ka ir tā vērts, un Jēkabs piekrita uzņemties šofera lomu.

Šķita, ka septembris Skajas salā nav gluži karstākā sezona, tomēr, meklējot naktsmītnes, drīz vien sapratām, ka pieprasījums krietni pārsniedz piedāvājumu (kas arī izskaidro uz vietas vēlāk redzētās zīmītes “no vacancy” viesnīcu logos). Kāda sieviete pat mūs ceļa malā “noķēra” jautājot mūsu viesnīcas nosaukumu, jo gribējusi meklēt viesnīcu salā uz vietas, bet visur aizņemts. Vēlāk vakarā redzējām izmisušus cilvēkus, kas nevarēja atrast naktsmītni un kādas viesnīcas darbiniece apzvanīja visus tuvākos viesu namiņus, cenšoties cilvēkiem palīdzēt. Labi vien, ka mēs jau laicīgi bijām tikuši pie viesnīcām! Alternatīva viesnīcām ir braukt ar kemperi, tomēr jārēķinās, ka dažviet Skajā ceļi ir diezgan stāvi, līkumoti un ir tikai viena josla abiem virzieniem ar “kabatiņām”, lai samainītos.

Skotijas skaistālā sala

Lidojuma dienā

No rīta paēdam brokastis lidostas atpūtas telpā “Primeclass Lounge” un drīz vien jau dodamies uz lidmašīnu. Iekāpjot uzreiz tikām pie dzērieniem un drīz vien stjuartes jautā, kad vēlēsimies ēst pusdienas. Mums šoreiz bija pasūtītas īpašas maltītes – bez laktozes. Noderēs tiem, kam piens nav draugs un arī tiem, kas vēlas diētiskāku ēdienu – šādā ēdienā nav nekādu krēmu vai mērču, otrais ēdiens ir vienkāršs, bet garšīgs – pupiņas, kartupeļi, vista; saldajā pasniedz augļus. Lidojums pagāja ātri, runājoties par to, ko redzēsim un daloties smieklīgākajos atgadījumos no citiem ceļojumiem.

Nolaižoties Aberdīnas lidostā, pa logu vērojam helikopterus, kas dodas uz naftas ieguves vietām. Ir dzirdēts, ka cilvēkiem, kas strādā uz naftas platformām labi maksā, un savulaik ļoti daudzi latvieši devušies uz tām peļņā. Pirmais cilvēks, kuru satiekam Skotijā, ir robežsargs, kurš ar jautājumu: ”vai atgriežamies mājās?” apstiprina to, ka tautiešu te ir tā pavairāk!

Lidojums biznesa klasē

Auto noma

Izejot no lidostas ar kājām aizejam līdz auto nomai (turpat lidostas kreisajā pusē). Dokumentu noformēšana aizņem vien dažas minūtes un auto mums iedod pat mazliet lielāku, nekā pasūtīts, Vauxhall Mokka X, ar nobraukumu vien 1000 jūdzes. Izvēlējāmies auto ar automātisko ātrumkārbu, lai par viena lietu mazāk, ko domāt, braucot pa ceļa kreiso pusi. Auto rezervējām caur Autoeurope, labākā cenas un depozīta attiecība bija Enterprise. 4 dienu noma maksāja 209 eiro, depozīts bija 340 eiro. Šoreiz auto rezervējām ļoti vēlu – vien izlidošanas dienā, rezervējot laicīgāk cena noteikti būtu labāka. Bija daudzu vietējo kompāniju piedāvājumi par lētāku cenu, taču tur depozīts sasniedza pat 1700 eiro! Noteikti vajadzētu pievērst uzmanību informācijai nomas mājaslapā, lai nav nepatīkams pārsteigums. Mums ir arī ICarHireInsurance polise uz gadu, kas sedz pašriska izdevumus, ja tādi rodas. Par laimi, nenācās izmantot, jo nekādi rēķini mums vēlāk no nomas nepienāca.

1.diena 220 km

Aberdīnas lidosta – Kullena – Bow Fiddle RockElgin– Invernesa – Lohnesa ezers

Izbraucot no Aberdīnas dodamies cauri gleznainiem laukiem pa šoseju, drīz vien braucam pa mazākiem un mazākiem ceļiem, līdz nokļūstam Kullenas (Cullen) pilsētā. Vietās, kur svaigi pļauta zāle, zālāji izskatās sirreāli zaļā krāsā, īpaši uz tumšās jūras fona. Šeit nolemjam apstāties, lai apskatītos viaduktu un interesantos namus.

Skaistākās Skotijas pilsētas

Pilsētiņā valda īpaša atmosfēra – klusajās ieliņās vien pa kādam cilvēkam, krāšņas antikvariātu izkārtnes un pārsteidzošā kārtā otrdienas priekšpusdienā pārbāztas kafejnīcas. Daudzie vasaras namiņi jūras krastā šobrīd tukši, bet viegli var iedomāties, kā te varētu pavadīt vasarīgu atvaļinājumu! Pastāvīgi pilsētā dzīvo nepilns pusotrs tūkstotis iedzīvotāju.Skotijas ziemeļu piekraste LielbritānijaTālāk braucam uz netālu esošo Bow Fiddle Rock, klints arku, kas, savas formas dēļ, nosaukta par vijoles lociņu. Skats te paveras krāšņs – pārziedējušie viršu lauki, strauti, vējā pluinītas smilgas un kailas klintis. Stāvvieta pie parka neliela, vieta vien dažām automašīnām un lielākā daļa apmeklētāju ir ar suņiem. Suņi, savukārt, trenkā stirnas. Parkā ik pa pārdesmit metriem ir novietoti soliņi, kur atpūsties un pavērot jūru. Var iziet garāku gabalu, gar krastu, jārēķinās gan, ka te ir stāvas nogāzes un pastaiga nebūs piemērota maziem bērniem.Kristiešu katedrāles Lielbritānijā

 

Pavadījuši dažas stundas pie klints braucam uz Elgin katedrāli, kas celta 1224.gadā, taču no tās diemžēl palikušas pāri tikai drupas, jo katedrāle kopš 16.gadsimta ir bez jumta. Ieejas maksa ir 7.50 mārciņas. Ieeja atļauta gan augšā tornī, gan arī kapos ar katedrāli, apskatei vajadzētu plānot stundu.

Invernesas pilsēta Skotija

Kad tiekam līdz Džordža fortam pie Invernesas pilsētas atskārstam, ka esam pa vēlu – pēdējos apmeklētājus vasaras sezonā ielaiž 16:45, bet mēs nokavējam vien 5 minūtes!. Tomēr pierunājam apsargu ielaist mūs vismaz pāri tiltam, lai kaut mazliet redzētu nocietinājumu no iekšpuses – tas ir viens no nozīmīgākajiem Eiropā. Parasti ieeja maksā 9 mārciņas, bet mūs ielaiž “palūrēt” bezmaksas. Nocietinājums ikdienā aizvien kalpo kā militāra bāze, tādēļ noteikumi ir visnotaļ strikti un tālāk iet mēs nedrīkstam, bet vismaz redzam ēkas, kurās šobrīd dzīvo aptuveni 200 karavīri.

Tālāk mūsu ceļš ved prom uz pilsētas pusi gar krastu, vērojam cik nozīmīgs šeit ir bēgums, jūra atsegusies tālu, tālu. Prātojam, cik ātri tā nāk atpakaļ, taču tieši par šo reģionu nav dzirdēts par bīstamām, ātrām straumēm vai grimstošajām smiltīm.

Saulriets Skotijā

Gandrīz līdz ar saulrietu nonākam Invernesā, Scorguie rajonā, kur tuvumā redzam vienas no daudzajām slūžām, kas atrodas šajā apkārtnē. Pie tām gan pie dzelzceļa interesanta zīme, ka ieeja atļauta tikai vietējiem. Mēs gan pavērojam kā daudzi cilvēki droši iet cauri un arī ejam vien tālāk. Pie slūžām aug biezi kazeņu krūmi, kuras tad kārtīgi šeit saēdamies! Šķiet, te tās neviens neēd, tās aug visās malās un mēs esam vienīgie, kas par tām izrāda interesi!

Šoreiz Invernesas pilsētai laika mums nepietiek, vien tumsā, pēc saulrieta, izbraucam tai cauri, meklējot, kur ātri nopirkt kaut ko ēdamu un braucam uz Lohnesa ezeru, kur mēs nakšņojam.

Nakšņojam: Loch Ness Clansmann Hotel, pie Lohnesa ezera, ar brokastīm, 110 eiro par istabu par nakti

2.diena – 280 km

Lohnesa ezers – Urquhart pils – Eilean Donan pils – Skajas sala – Kilt Rock – Dinozauru pēdas

Lohnesa ezera Urquhart pilsdrupas

Aizgājuši gulēt krietni vēlu, mēs tomēr ceļamies pirms saullēkta un dodamies uz Urquhart pilsdrupām pie ezera. Lohnesa ezers teju kā spogulis, pirmās krāsainās lapas pie stāvvietas un noskatāmies no stāvlaukuma kā saule gandrīz, gandrīz izlien no mākoņu segas, bet tad tomēr paslēpjas. Iepriekšējā dienā mums veicās ar saulaino laiku, taču šī diena solās būt lietaina. Kamēr fotografējam saullēktu, gadās arī interesants atgadījums – Jēkabam pie jakas pieķeras mazs putniņš, kas brīdi mūs vēro un tad aizlido tālāk savās gaitās.

Līdz ar saullēktu, pils teritorijā pa svaigo zālienu sāk ganīties stirnas. Pēc brīža atbrauc pils uzraugs, vērt vaļā teritoriju (mēs skatu vērojam no stāvlaukuma žoga). Mēs savukārt braucam baudīt brokastis uz viesnīcu, tās ir tipiskā angļu stilā – melnais pudiņš, ola, desiņas, pupiņas un dikti stipra melnā tēja, tik stipra, ka to tiešām nekā citādāk, kā tikai ar pienu, nevar iedzert.

Lohnesa briesmonis kruīzi Skotijā

Dodoties prom no viesnīcas, stāvlaukums pārvērties līdz nepazīšanai – lieli autobusi, ķīniešu un krievu valoda visās malās, tūristi gatavojas kruīzam pa Lohnesa ezeru, piestātne tepat pie viesnīcas. Mēs izbraucam cauri rudenīgajai Drumnadrochit pilsētai, tad cauri mežiem, līdz ainava sāk mainīties, abās pusēs augsti kalni, kas pazūd lietus mākoņos, plaši lauki un pa kādam vientuļam kokam. Tā vien gribas apstāties pie katra pagrieziena, bet laiks diemžēl nav tas labākais.

The World is not enough filma M6Džeimsa Bonda filmas

Tālāk mūsu ceļš ved uz Eilean Donan pili, kas 1999.gadā bija redzama Džeimsa Bonda filmā “The World is Not Enough”. Piebraucot pie pils, laiks kļūst pavisam slikts, stipri līst. Tā kā pils iekšpusi neesam plānojuši apmeklēt un vairāk interesējamies par tiltu un pili no ārpuses, cik izturam, staigājam pa lietu, līdz beidzot ejam sildīties uz suvenīru veikala kafejnīcu. Stāvvieta pie pils ir bezmaksas, bet pilī ieeja gan ir par maksu (7.50 mārciņas), tāpat arī, pilī nav atļauts ienest mugursomas. Labākais skats uz pili paveras pārbraucot tai garām, pāri tiltam un piestājot ceļa kreisajā pusē stāvvietā.

Skajas tilts uz Isle of Skye

Dodamies tālāk un drīz vien jau esam pie Skajas salas tilta, tālumā dažbrīd izspīd cauri gaišāki mākoņi, bet zem kājām seklumā ir pavisam zils ūdens. Neskatoties uz mākoņaino dienu, skats paveras iespaidīgs, un pusstundu pavadām priecājoties un fotografējot. Salas apskatei optimālāk būtu veltīt vismaz trīs dienas, to sadalot trijās daļās. Brauciena laikā gan izrādījās, ka Skajas salā ir ļoti slikts mobilā tīkla segums, tādēļ ieteicams visu rūpīgi par objektiem izlasīt iepriekš, jo uz vietas var nebūt tīkla.

Iebraucot Skajas salā drīz vien gribas apstāties tiešām pie katra staba un pagrieziena. Majestātiskie kalni visapkārt, neskaitāmie ūdenskritumi ceļmalās, bēguma atsegtā gultne ar ūdenszālēm un aitas, visur aitas. Neliels akmens tilts un mākoņu piesegtas klintis, plaši lauki liek mums stāties ik pēc pāris kilometriem. Saprotam, ka pārgājienam laika nepietiks, jo tādā tempā virzoties mēs tur netiksim pat līdz rītam, un nolemjam skatīties, cik pagūstam. Tādēļ vienu no slavenākajām pārgājienu vietām, Old Man Storr klinti ar asajām, durkļa veida klintīm – redzam vien pa gabalu. Taču redzam krāšņu akmens tiltu pie Sligchan.

Ko apskatīt Skajas salā?Galvenās apskates vietas Skotijā

Aizbraucam līdz Kiltas klintij (Kilt Rock) un Mealt ūdenskritumam. Šeit no viena skatu punkta iespējams redzēt gan 55m augsto ūdenskritumu, kas iekrīt tieši jūrā, gan arī tālumā esošo 90 m augsto klinti. Tās nosaukums aizgūts no skotu svārkiem, jo bazalta kolonnu veidojums atgādinot tieši to. Lai arī vairs nelīst, tomēr šeit ir ļoti, ļoti vējains, un tajā brīdī vairs pat nav jādomā, vai kāds smiesies par to, ka septembrī man ir dūnu jaka, cepure un cimdi. Nē, nesmiesies, tādu te ir daudz!

Aitu ganības Eiropā

Pēc ūdenskrituma apskatīšanas ātri aizbraucam līdz vietai, kur jūras krastā akmeņos redzams dinozaura pēdas nospiedums. Šoreiz gan tas zem ūdens, jo bēgumu nomainījis paisums, tādēļ pēdas nesaskatām. Sākam gatavoties saulrieta vietas meklēšanai un to atrodam pie Duntulumas pilsdrupām. Izejam cauri vārtiem, kas nodala aitu ganības un ejam uz krastu. Cauri biezai mākoņu malai, pa pašu apakšu tiešām izspīd saule, šodien to redzam pirmoreiz. Tālumā jūrā vērojam salas, kas izskatās pēc guļoša skeleta, un klausāmies aitu blējienos.

Skotijas salas

Saule atkal pazūd, bet mēs dodamies atpakaļ uz viesnīcas pusi, braucot pa klusajiem ceļiem, kur mana vien pa kādam trusim. Laimīgā kārtā lielākajā salas pilsētā Portree, pie galvenā laukuma atrodam stāvvietu (vakaros bezmaksas) un ieturam īstu vietējo maltīti Antlers Bar & Grill. Man skotu tradicionālais haggis, neeps & tatties (kartupeļu, rāceņu biezenis un “samaltas aitu iekšas”, kā nosaka viesmīle), citiem britu klasika – fish & chips.

Skotijas ēdieni

Nakšņojam: Dunollie Hotel, Skajas sala, ar brokastīm, 118 eiro par istabu par nakti

3.diena – 280 km

Fairy PoolsPortreeQuiarangFairy GlenNeist Point bāka

Pamostamies, un pretēji prognozei, līst. Neko darīt, sākam lēnā garā taisīties, paēdam brokastis viesnīcā. Ēdiens diezgan līdzīgs kā iepriekšējā viesnīcā – olas, kartupeļu plācenīši, pupiņas, bekons un tējkannās jau sapildīta stipra melnā tēja. Daudzi galdiņi rezervēti, jo šeit paliek vairākas “autobusu” grupas, arī viesnīcas autobusu stāvvieta torīt ir pilna.

Skaistākās vietas Skotijā

Savācam mantas, uzpildam degvielu un esam gatavi doties ceļā! Pēkšņi aiz kāda pagrieziena tālumā pamanam sauli! Vietas, kas iepriekšējā dienā bija pilnīgi klusas, tagad apmeklētāju pilnas. Skaistais akmens tilts pie Sligchan čum un mudž no cilvēkiem, un mēs naski cenšamies tikt līdz pirmajai pieturai – Fairy Pools. Fairy Pools patiesībā ir tikai viens ūdenskritums daudzu, daudzu ūdenskritumu takā, un pie laba apgaismojuma tajā izskatās dzirds, caurspīdīgs ūdens. Citi aukstajā kalnu ūdenī pat mēdz nopeldēties!

Skajas salas ūdenskritumi

Cilvēku gan šeit ir ļoti daudz – mums vēl paveicas, atrodam kādu vietu stāvlaukumā, daudzi atstāj automašīnas ceļa malā (kuram jau tā ir tikai viena josla!). Līdz Fairy Pools ejams diezgan paprāvs gabals, lēnā garā fotografējot aiziet gandrīz stunda, un te satiekam tiešām bariem cilvēku. Un, arī knišļu, kas lien aiz krāgas un kož. Ejot lielajā cilvēku masā saprotam kāpēc auto nomas darbiniece, padzirdējusi, ka braucam uz Skaju vien noteica – nedēļas nogalēs tur labāk nerādīties. Un ir tikai ceturtdiena!

Viesnīcas Skotijā

Tālāk mūsu ceļš ved uz Portree, atstājam automašīnu turpat, kur iepriekšējā vakarā (samaksājam 1 mārciņu par stāvvietu), aizejam nofotografēt krāsainās mājiņas krastmalā, nopirkt markas pastkartēm un braucam tālāk, uz Quiarang – iet pārgājienā. Tieši šī taka tiek ieteikta kā Skajas salas skaistākais apskates objekts, un te patiesi ik pa brīdim aizraujas elpa. Skati kā uz citas planētas – zilās debesis, kas atspīd ezeriņos, koši zaļie kalni, gaišie akmeņi un aitas visapkārt. Lai redzētu labākos skatus, nemaz nav jāiet viss pārgājiens, pietiek aizbraukt līdz virsējai stāvvietai un paiet daždesmit metrus! Mēs gan aizejam līdz pat stūrim pašā tālumā, kur jau redzama jūra.

Labākie pārgājieni Eiropā

Te var salīdzināt, cik atšķirīgas takas ir dažādās pasaules vietās – Skajas salā aizvien neesam redzējuši nevienu sabiedrisko tualeti, un pie takas ne tik, un taka ir salīdzinoši šaura un noteikti nav piemērota pārgājieniem ar bērniem, jo dažās vietās jālien pāri strautiem un klintīm pa šauru maliņu. Bet, skaisti tāpat! Aizejot līdz lielākajai klintij, gandrīz vairs nemana citus cilvēkus, te klusumā ieturam pusdienas, vērojot trusīšus lēkājam apkārt, un ejam atpakaļ. Laiks pārgājienam bija izcils!

Kur aizbraukt pārgājienā

Nākamais apskates objekts ir Fairy Glen, kāda ieleja, kas esot tik ainaviska, ka tur varētu dzīvot laumiņas. Šeit no akmeņiem izveidota spirāle un ceļmalā manām kādu gotu fotosesiju, taču pati apskates vieta izrādās .. gluži nekāda. Lai arī vieta atradās puslīdz pa ceļam uz mūsu saulrieta vērošanas punktu, tomēr divdesmit minūtes, kuras veltījām tās apskatei, izrādījās “liktenīgas”, jo pie Neist Point bākas nokļūstam tieši divdesmit minūtes par vēlu – pie pamales atkal mākoņi un sauli redzam vien pa ceļam, aiz klinšu malas. Uz bāku mēs traucamies pa vienjoslas ceļu un ik pa brīdim uz tā stāv aitas, kas, kā izrādās, vislabāk aizmūk prom, ja tām pasaka “šššš!”.

Vaļu vērošanas vieta Skotijā

Kad beidzot esam galā, ir sacēlies pamatīgs vējš un atpūtnieki masveidā brauc prom. Te kārtējo reizi noder jaka ar kapuci, sāk arī smidzināt. Neist Point bāka gan tāpat izskatās iespaidīgi, uz izlocītās klints ar draudīgajām debesīm fonā. Šī esot viena no vietām, kur Skotijā vislabāk fotografēt ziemeļblāzmu un Piena ceļu, taču mums šovakar pie horizonta un virs galvas mākoņi. Skats gan iespaidīgs arī uz otru pusi – tumšie kalni, klintis un košais zaļums. Jau atkal naksnīgais brauciens atpakaļ, šoreiz gribam ieturēties restorānā pa ceļam, bet tas ir pilns, un vēlāk Sligchan restorānam virtuve jau ciet (vairums restorānu pārstāj pasniegt ēdienu pēc 21:00). 21:55, tieši pirms slēgšanas, pagūstam ieskriet benzīntankā pie viesnīcas un nopirkt maltītei ko nu katrs pagūstam.

Nakšņojam: Dunollie Hotel, Skajas sala, ar brokastīm, 118 eiro par istabu par nakti

4.diena – 380 km

Elgol (Loch Coruisk) – Cairngorms nacionālais parks – Balmorāle

Pēdējā dienā pirms braukšanas mājās pamostamies, un skats pa logu atkal mākoņains. Savācam mantas, paēdam brokastis un dodamies ceļā.

Pafinu vērošana Skotijā

Laiks ir vējains un izcili nemīlīgs, un braucot uz Elgolas pusi, mūs pārsteidz lietus. Turp dodamies tāpēc, ka mazajā ostiņā piestāj kuģīši, kas aizved uz Loch Coruisk, vienu no skaistākajām vietām Skajas salā, pa ceļam varot redzēt arī roņus un citus dzīvniekus. Braucot uz Elgolu mēs redzam gaisā planējošus vanagus un daudzas govis. Roņi mums šoreiz izpaliek – viena no divām ekskursijas piedāvājošajām bodītēm ir ciet, savukārt otrā mums paskaidro, ka šodien ir pārāk vējains un lieli viļņi, tāpēc kuģīši nekursē. Tā nu kādu brīdi pavērojam jūru, kas piekrastē nemaz tik viļņaina neizskatās, dūmakā tītos kalnus un govis, kas ēd bēguma atsegtās sāļās ūdenszāles.

Highlands Skotija

Skotija uzvarētāji Alīna Jēkabs Andrušaitis

Tālāk mums priekšā tāds garāks brauciens, jo jāsāk posties atpakaļ uz Aberdīnas pusi, kur mums nākošajā rīta ir lidojums mājup. Pa ceļam ieturam maltīti pie Lohnesa ezera restorānā Oakwood, vēl mazliet vietējo ēdienu un tad nolemjam izbraukt caur Cairngorms nacionālo parku, kas ir lielākais visā Apvienotajā Karalistē. Tas izrādās labs lēmums – brīžiem izspīdot kādam saules staram tālumā, redzam varavīksni, braucam gar slēpošanas trasēm kalnos un pa stāviem ceļiem lejup, milzīgajiem viršu laukiem visapkārt.

Lielākais dabas parks Lielbritānijā

Virši septembra vidū ir jau pārziedējuši, taču noteikti pirms tam skati ir bijuši vēl krāšņāki, spriežot pēc internetā redzamajām bildēm, visi pakalni tad ir koši violetā krāsā. Pavisam jau satumst, vērojam pa kādam riteņbraucējam, braucam garām krāšņiem akmens tiltiem un ielejām, un līdz ar tumsu nonākam pie Balmorāles pils. Te nu spilgti izjūtam interneta trūkumu, jo tīkla pārklājums aizvien nekāds, un tā kā šo vietu apmeklējums mums ir rezerves variants (ko ieteica kāda Skotijā dzīvojoša meitene!), laicīgi neesam noskaidrojuši, ka pilī nemaz nevar tikt iekšā! Tā pieder karaliskajai ģimenei un augustā, septembrī un oktobrī šogad bija slēgta, jo ir apdzīvota. Arī tad, kad tā nav apdzīvota, pils ir atvērta vien dažas dienas mēnesī, pils mājaslapā var noskaidrot tūres datumus.

Tad arī dodamies uz viesnīcas pusi, tā mums ir pie lidostas, 5 minūšu attālumā no lidostas un auto nomas. Lidostas viesnīcā mūs sagaida pārsteigums – pie reģistrācijas galda strādā latviete Daina, kas mums izstāsta kā tikt līdz lielveikalam ASDA, kur vēl nopērkam vakariņas līdzņemšanai uz viesnīcu. Tad gan ir laiks nodot automašīnu, jo viesnīcā stāvvieta ir maksas, un lai nevajadzētu krāmēties ar auto nodošanu nākamajā rītā, nolemjam to nodot laicīgi. Uzpildam degvielu benzīntankā, tur mums automātā uzreiz nesanāk samaksāt, kamēr ķimerējamies, saku, lai kāds pajautā “tam džekam” padomu, blakus stāvošais puisis pagriežas un skaidrā latviešu valodā pastāsta, kas jādara!

Nakšņojam: Aberdeen Holiday Inn Express, Aberdīnas lidosta, ar brokastīm, 56 eiro par istabu par nakti

5.diena, lidojums mājup

No rīta apēdam ātras brokastis viesnīcā un dodamies uz lidostu. Mums ir prioritārā drošības pārbaude, ieejam arī atpūtas zonā, no kuras paveras skats uz skrejceļu, bet pie sienas tik reālistisks kalnu gleznojums, ka pirmajā brīdī domājam, ka tā ir fotogrāfija. Katrs, kam liekas 10 000 mārciņas, tādu gleznu var iegādāties!

Biznesa klases priekšrocības lidojumā

Brauciens pagājis ātri, redzēts četrās dienās daudz, iespaidu jūra! Ja tavā rīcībā ir vairāk nekā četras dienas, tad ieskatam dažas apskates objektu idejas:

 • Atlantijas tūklīšu jeb pafinu skatīšanās – ar laivu no Skajas salas var doties uz citām tuvējām salām, kur šie mīļā paskata putni ligzdo. Vislabāk to darīt no aprīļa līdz augustam, ligzdošanas sezonas laikā.
 • Delfīnu, vaļu un plēsoņdelfīnu (“orca”) tūres – no laivas var redzēt arī tās. Delfīnus varot redzēt visu gadu, vaļus labāk skatīties no maija līdz jūlijam, tam piemērotākā vieta Skajas salā ir Neist Point.
 • Viskija darītavas – to Skotijā ir ļoti daudz, un daudzas piedavā ekskursijas. Tā kā esam tādā bijuši Ziemeļīrijā un šoreiz nebija tik daudz brīva laika, nolēmām atstāt citai reizei.
 • Dunveganas pils un Coral beach – viena no skaistākajām salas pilīm un pludmalēm, taču arī tām nepietika laika.
 • Old Man Storr un Cuillin – Skajas sala ir izslavēta ar pārgājienu vietām, mēs paguvām tikai vienu no trim skaistākajām vietām (Quiraing).
 • Loch Coruisk – garāku pārgājienu cienītāji turp var doties ar kājām, mūsu plāns ar kuģīti izpalika slikto laikapstākļu dēļ.
 • Ziemeļblāzmas vērošana – Skajas salā ir maz iedzīvotāju un maz gaismu, tādēļ naktīs labi redzamas debesis. Mūsu apmeklējuma laikā bija nomācies un arī nebija ģeomagnētisko vētru, bet to noteikti ir vērts pārbaudīt!

Skajas salā ir ļoti, ļoti daudz apskates vietu. Pēc tās apmeklējuma var saprast kādu forumā rakstījušo cilvēku, ka viņš nupat atgriezies no 6 nedēļu brauciena pa salu, kurš, pietam, nebija pirmais salas apmeklējums viņam, un tikai tagad esot sajūta, ka sala puslīdz ir apgūta!

Kur aizbraukt Lielbritānijā

Praktiska informācija

Maksājumi uz vietas britu mārciņās, bet ērtības labad zemāk cenas eiro. Vietās, kur bijām mēs, visur pieņēma kredītkartes, tādēļ skaidru naudu izņēmām velti. Vienīgais izņēmums, kur radās problēmas ar maksāšanu bija benzīntanks pie lidostas, kas automātā atteicās pieņemt Latvijas kartes.

 • Ieejas maksas objektos – no 8.35 eur līdz 10.60 eur personai
 • Auto noma 209 eiro
 • Degviela ap 170 eiro, Skajas salā benzīntanku nav daudz, un daudzi strādā tikai līdz 22:00.
 • Zelta polise no Seesam, 4 cilvēkiem 42 eiro uz 5 dienām
 • Auto pašriska apdrošināšana gadam, Eiropas segums, 43 eiro
 • Ēšana – katrai ēdienreizei jārēķinās aptuveni ar 15-20 eiro cilvēkam, ja ēd restorānos. Restorānos Skajas salā virtuve darbojas līdz 21:00, un daudzas vietas bija pilnas, tādēļ ieteikums par maltīti padomāt laicīgi, piemēram, rezervējot galdiņu vai arī nopērkot iepriekš veikalā našķus/ benzīntankā maizītes.
 • Aviobiļetes – akcijas laikā airBaltic tiešais reiss ekonomiskajā klasē bija no 39 eur vienā virzienā uz Aberdīnu, citas lielākās lidostas tuvumā ir Glāzgova un Edinburga.
 • Apģērbs – septembra vidū pa dienu lielākoties temperatūra nepārsniedza 12 grādus, bieži lija un bija vējains, tāpēc noteikti vajadzētu padomāt par siltu, ūdensizturīgu apģērbu un apaviem.
 • Pārgājienu takās nav gandrīz nekādas informācijas, to iepriekš vajadzētu izpētīt lapā Walk Highlands.
 • Skajas salā un citos kalnainajos apvidus bija ļoti slikts mobilā tīkla pārklājums, līdz ar to maršruts tomēr jāplāno laicīgi, rēķinoties, ka internets telefonā nestrādās.

Ja tev patika šis raksts, tev noteikti patiks arī šie divi raksti par ceļojumiem ar auto:

Ziemeļīrija ar auto

Ceļojums pa ASV Rietumu krastu


3 comments

 1. Skotija ir fantastiska,Skajas sala-maghiska.Ar viiru bijaam 10-mit dienu auto tuuree Skotijaa.Liidz shim skaistaakais celjojums manaa muuzhaa,gribu atkaartot. Esmu paarsteigta par cilveeku puuljiem Skajas salaa,cik ljoti viss ir mainiijies pa nieka 5-ciem gadiem.Mees bijaam juulijaa 2012.gadaa un tad par cilveeku puuljiem Skajaa zheeloties nevareeja.

 2. Ja ir laiks un varēšana tad var izbraukt Skotijas atbildi slavenajam Route66 Amerikā – North Coast 500. Mans Labākais piedzīvojums ir braucot pāri Applecross kalnu pārejai. Lai Skotiju izbaudītu bez knišļiem un cilvēku pūļiem ieteiktu braukt marta vidus, aprīļa vidus, tad knišļu vēl nav un cilvēku daudzums ir pieņemams. To ka vēl auksti un nebūs labs laiks – sirsnīgi iesaku aizmirst. Skotijā laika apstākļi var nomainīties četras reizes stundas laikā.
  Paskatīties kas tas par North Coast 500 var te https://www.visitscotland.com/see-do/tours/driving-road-trips/north-coast-500/

  1. Super, paldies par ieteikumu, noteikti atgriežoties Skotijā to izdarīšu! Šoreiz bija maz laikam un ierobežots ceļošanas mēnesis, bet skatos, ka airBaltic uz pavasari ir atsākuši Aberdīnas maršrutu, tā ka noteikti apsvēršu to kā variantu!

Pievienot komentāru