Konkursa raksts: 6 dienas un 7 naktis Itālijā

Konkursa raksta autore Olga Fediniča

Pagājušajā gadā, kādā ļoti drēgnā un lietainā ZIEMAS vakarā, jā, uzsveru, ZIEMA un lietains, šķiet, ka tie laikapstākļi galīgi sagājuši sviestā,
braucot no darba un skrolojot cauri fesibukam, uzdūros kādai domu biedru grupai, kas nupat bija ielikusi jaunu postu par ļoti lētiem lidojumiem no Kauņas uz Neapoli ( Eur 52.00 no personas- TURP un ATPAKAĻ), vēlreiz paskatījos ārā pa logu un sapratu, ir jāpērk- tagad un tūliņ!  Lai arī līdz ceļojumam vēl bija jāpagaida, tas bija tikai maijā, plānošana, “Must see” un “Must do” objektu meklēšana, ļāva pārziemot Latvijā un nepārdzīvo ar mūsu laikapstākļiem, bet ar sirdi būt jau tur!

Ļoti drīz jau pienāca arī ilgi gaidītā diena, sēdāmies busiņā ( starp citu, Flybus.lv piedāva superīgus transfērus uz konkrētiem reisiem uz
Kauņas, Viļņas un šķiet, arī citām lidostām) un piedzīvojums varēja sākties! Vakarā jau bijām Neapolē un acumirklī tikām ierauti pilsētas
burzmā un neprātā. To, ka Neapole būs milzīgs piedzīvojums,sapratām jau izkāpjot no lidmašinas, izrādās sabiedriskais transports nestājas pieturās tāpat, tev ir jāizlec tam priekšā, jāstopē un tad, iespējams, ka piestās! Tāpat arī biļetes viņi autobusā netirgo, visi brauc bez biļetēm! Nu ko, mēs arī! Ar nelielām grūtībām, tomēr pirmo Airbnb.com rezervēto naktsmītni izdevās atrast, ar kādas, pārsteidzoši labā angļu valodā, runājošas itālietes palīdzību. Ar stereotipisko, Itāļu nerunāšanu angļu valodā, īsti nesaskārāmies, visi mums satikties cilvēki bija runātīgi, izpalīdzīgi, laipni un, ja kādreiz arī valodas barjera nostājās pretim, lieliski izlīdzējāmies ar žestiem, filmās iemācītajām frāzēm un galvenais, labi, ka PICA, visās valodās ir PICA!


Īsi pirms lidojuma noskatījāmies Sirmā Kulta Ēdienus “Misija-PICA” un pavisam noteikti zinājām, ka Neapolē ēdīsim tikai Picu! Atraduši ielu “Via dei Tribunali”, kur atrodoties labākās un autentiskākās picērijas, starp daudzajām picērijām apstājāmies pie picērijas “Di Matteo”, kas uzrunāja ar savu vienkāršību un lielajiem pūļiem pie tās. Man šī vieta iespiedusies atmiņā visspilgtāk, un pica šķita visgaršīgākā, kāda jebkad mūžā ēsta, laikam jau tāpēc, ka pirmā īstā Itāļu! Ēdienkarte tur, protams, tikai itāļu valodā, pica, jāpasūta pie paša pavāra, kurš, nezinu kā, taču atceras visu rindā esošo apmeklētāju vēlmes, un tādu bija daudz, rinda sniedzās vēl tālu ārpus restorāna ieejas, un branga izmēra klasiskā Margaritas pica maksāja tikai EUR 3.00, jā, tieši tā, EUR 3.00!!!!

Kas ir interesanti un latviešiem diezgan neierasti, visi vietēji ēdienu ņem līdzņemšanā un tad turpat ārā pie picērijas uz ietves sēž, ar rokam plēš picu un ēd. Iemesls tam esot tas, ka, lai paēstu restorānā pie galda, no personas tiek pieskaitīts EUR 1.50 apkalpošanas maksa, neatkarīgi no iztērētās summas ēstuvē- vari iedzer
tikai espresso un papildus maksāsi EUR 1.50, vai arī paēst kārtīgas 3 ēdienu vakariņas, tam nav nozīmes! Mēs taču neesam nekādi šikie tūristi, mēs arī varam kā vietējie- pasūtījām 2 picas, kuras no visas ēdienkartes atpazinām, pie, uz ielas stāvoša vīrieša, kas tirgo vīnu un Prosecco plastmasas glāzēs pa EUR 1.00, paņēmām pa Processo glāzei un, atraduši soliņu, sajutāmies kā īsti Neapolieši! Atmosfēra neaprakstāma- lai arī visa Neapole ir viena liela burzma un nekārtība, daudzi brīdināja, lai uzmanāmies, pa nakti nestaigājam un mantas sargam- šis bija mirklis, kad beidzot varēju uzelpot, sajusties brīva, nepiespiesta un tik droši kā nekur, te viss ir pa īstam- bez šika, bez glamūra- pavisam vienkārši, un tā ir jāmāk dzīvot!


Ja jau esam šeit, sapratām, kā jāapskata ari kāda no blakus esošajām salām, nu jāpieņem izvēle- Capri, Ischia vai Pročida! Tā kā Neapolē
ieplānots uzturēties bija tikai 2 naktis un pa šo laiku jāpaspēj paņemt tik daudz, cik iespējams, nosliecamies par labu Pročidai, tā ir mazākā (~4km2) , līdz ar to perfekti piemērota dienas apskatei un galvenais, neesot tik tūristiska un dārga, jāpiekrīt, tā tiešām ir! Agri no rīta dodamies uz ostu, atrodam īsto prāmi un esam jau ceļā. Pieejami 2 veidu prāmji- ātrgaitas, kas nogādā tevi līdz salai 40 minūšu laikā un lēngaitas, kurš brauc nedaudz ilgāk. Vidēji ceļš turp un atpakaļ izmaksā ~EUR 30.00 no personas! Nooooteikti ir tā vērts! Prāmim jau pietuvojoties salai aizraujas elpa- te tiešām izskatās kā tajās google bildēs, nē, pat labāk kā bildēs!

Skats kā no pastkartes… un tās krāsas! Pročidas “must see” objekts ir Pročidas cietoksnis, kas atrodas Terra Murata kalnā. Godīgi, cietoksnis kā cietoksnis, bet tas skats, kas paveras ejot augšup! Atkal jau aizraujas elpa! “Nobildē mani te, un tagad te, un tagad ar skatu uz šejieni”, paiet laiks kamēr tiekam augšā, bet wow! Esam atraduši savu mazo paradīzi!


Diena ir svelmaina, daudz spēki iztērēti staigājot un laiks peldei! Diezgan ātri atrodam pludmali, un ne jau kaut kādu, bet maziem oļiem klātu un praktiski tukšu! Pludmale tikai mums!  Pirmo reizi ūdenī šogad, pietam vēl pavisam dzidrā un tirkīzzilā! Realitāte pilnīgi noteikti pārspēj ekspektācijas!

Atgriežamies Neapolē, rīt no rīta jau dodamies tālāk uz Pompeju un Amalfi krastu, tāpēc jāpaspēj jau apskatīt arī pati Neapole, lai atmiņā paliek kas vairāk par sajūtām un labāko picu mūžā. Iepazīstot vairāk Neapoli saprotam, ka labi vien ir, ka tikai 1 pilnu dienu te pavadām, jo iespaidu nepaspējam sabojāt, bet ielas tirgoņu ļoti daudz, netīrība milzīga, viņiem esot lielas problēmas ar atkritumu izvešanu un Latvieši, ar ko iepazīstamies lidojumā mājup, atzīst, ka 7 dienas pavadīt tikai Neapolē esot bijis neprāts! Mūsu prātā un sirdī gan tā vienmēr paliks lieliska.


Itin nemaz nebijām tie izdevīgākie tūristi, skatoties uz to no vietējās tūrisma ekonomikas puses- nakšņojām taču tikai Airbnb, ne viesnīcās,
pārvietojāmies tikai ar kājām, tālākos gabalus ar sabiedrisko transportu, ekskursijas neņēmām, paši visu plānojām un ļoti skrupulozi izvēlējāmies, kuros apskates objektos ieejas maksu esam gatavi maksāt un kuros ne. Pompejā bijām gatavi! Tā mūsu nākamā pieturvieta! No Neopoles uz Pompeju braucām ar vietējo vilcienu “Circumvesuviana”, kurš paspēj saplīst jau otrajā pieturā no galapunkta, taču ļoti operatīvi atsūta mums jaunu vilcienu un pēc 40 minūsu brauciena esam klāt.

Pompeja ir patiesi iespaidīga, pilnīgi neticami šķiet, ka pilsēta Vezuva izvirduma laikā tikai pilnībā aprakta pelnos, un kā izrādās, vēl joprojām, ne visa senā pilsēta ir atguvusies no postījumiem. Staigājot pa šaurajām Pompejas drupu ieliņām sajūties tāds mazs un niecīgs starp milzīgajām kolonnām un celtnēm, sirreālas sajūtas.

Esam nolēmuši 2 dienas pavadīt Metā, mazā Amalfi krasta pilsētiņā. Pēc Neapoles burzmas, pirms došanās iekšā nākamajā burzmā- Romā- gribam arī tomēr atpūsties un izbaudīt dabu. Pilsētiņa tiešām maza, kopā tur atrodas kādas 3 ēstuves, 2 viesnīcas un pāris veikaliņi.

Visapkārt aug apelsīnu, citronu un laimu koki, nu tā ļoti ļoti tipiski, ļoti itāliski, nu tieši tā kā biju iedomājusies! Ģimenei, no kuras īrējam dzīvoklīti, pašiem pieder pārtikas veikaliņš, kur vēl stereotipiskāk, un restorāns, kurā ieturējām katru maltīti, arī ir ģimenes restorāns- pie kases vecmāmiņa, pārvalda finanses, mamma no malas novēro un rūpējas ar viesu labsajūtu, bērni un mazbērni-apkalpo- tieši šo Itāliju vēlējos izbaudīt- to ģimenisko! Metā lielākoties tikai ēdām, staigājam, sauļojāmies, peldējāmies, atkal ēdām, atkal peldējāmies.. un kas par saulrietu!!!


Ceļojums mums lielu robu ģimenes budžetā neiegrieza, ta kā lidojuma biļetes pirkām decembrī, mājvietas rezervējām janvārī, ātrvilcienu uz Romu pirkām feburārī, un kabatas naudu atlikām martā un aprīlī.. tā lēnām soli, pa solim.


Ātrvilciens uz Romu- kurš to būtu domājis, tikai nedaudz vairāk par stundu ir iespējams mērot 250 kilometrus.  Nepaspējam ne iekārtoties kā no Neopoles esam jau nokļuvuši Romā! Tā kā mums abiem tā bija pirmā reize Italijā un līdz šim brīdim bijām saskārušies tikai ar to labo, nedaudz bijāmies no Romas, kā nu būs, vai nesabojās visu mūsu lielisko iespaidu? Pirmie soļi ārā no vilciena stacijas un WOW! Kas par arhitektūru, kas par kultūru! Uzreiz sapratām, ka Roma tikai un vienīgi uzlabots to iespaidu! Raiti atrodam autobusu un esam jau ceļā uz mūsu nākamajām mājam, tur mūsu sagaida Giovanni, garš un jautrs itāļu puisis. Viņš ierāda mūsu istabu, izrāda dzīvokli un aizved mūs uz jumta terasi! Jā, mūsu izvēlētajai mājvietai ir jumta terase, pietam vēl no kuras paveras skats uz Vatikānu un visu Romas centru, kas par patīkamu pārsteigumu!


Nākamajā rītā mostamies ļoti agri, jo jāpaspēj taču ir tik daudz! Pēc pirmā noietā kilometra saprotu, mani plāni jāmet pie malas un vienkārši
jāļaujas, jāiet kur acis rāda. Biju izplānojusi maršrutu pa kuru iesim un ko skatīsimies, bet staigājot gar acīm raibs, gribas aiziet tur un redzēt
to, un “ paskaties, tur ir tik skaisti”, “Aizejam tur”, “Pēc tam uz to vietu”, tā līkločiem un zigzagiem izstaigājam Panteonu, Spāņu kāpnes, Trevi strūklaku, kur iemetam monētu (tas taču uz atgriešanos un atgriezties gribas loti, ļoti), Romas Parlamenta ēku, nonākam pie Kolizeja, kur samaksājam ieejas maksu, izstāvam 30 minūtes garajā rindā un saprotam, ka no ārpuses skaistāk!

Ja nebūtu pabijuši Pompejā, noteikti šķistu iespaidīgi, taču Pompeja ir vesela pilsēta senlaiku drupās, pēc tās Kolizejs nešķita nekas īpašs- izejam vienu aplīti pa pirmo stāvu, otru aplīti pa otro un varam doties tālāk uz Romas Forumu un Platine kalnu.

Pusdienās Lazanja un Ravioli pie paša Panteona, ceļojuma laikā secināju, ka varētu pārtikt no Itāļu virtuves vien. Atgriežamies mājās, paņemam vīnu un gellato un izbaudām saulrietu uz mūsu jumta terases! Tur tālumā Vatikāns, uz to dodamies rīt!


Pavisam neapdomīgi, tuvojoties Vatikānam, saprotam, ka šodien trešdiena, atvaļinājuma laikā neviens jau dienas neskaita. Trešdienās apmeklētajiem ir iespēja redzēt pašu Pāvestu, tad viņš auditorijas priekšā saka runu! Protams, ka pūļi milzīgi un apsardze stingra. Izejam cauri metāla detektoriem un esam Svēta Pētera Laukumā. Viss tik grezns un krāšņs, novēlu ik vienam tur reizi dzīvē pabūt.

Nākamā pietura ir Vatikāna Muzejs. Atkal jau rinda gara, bet, esot iekšā saprotam, noteikti bija tā vērts! Muzejā varētu pavadīt visu dienu, kaut arī itin nemaz neesmu muzeju cilvēks, taču šis aizrauj ar savu daudzveidība- sākot ar seno Ēģiptiešu kolekcijām, laikmetīgajai mākslai, Da Vinči un Rembranta gleznām, līdz pat slavenajai Siksta kapellai.

Muzejs mūs galīgi izsmēlis, vēlreiz izejam cauri Svētā Pētera laukumam, nu jau bez metāla detektoriem un saprotam, ka Svētā Pētera Bazilikā iekšā netiksim, rinda iet caur visam laukumam un vēl.. vēl… vēl tālāk, šoreiz to izlaidīsim, lai būtu ko apskatīt nākamajā reizē! Vatikāna bija mūsu pēdējā pieturvieta šajā 6 dienu un 7 nakšu Itālijas ceļojumā, ar šo arī mūsu ceļojums ir noslēdzies, Itālijai sakām “Ciao” un uz tikšanos!


Pāris ieteikumi plānojot ko līdzīgu mūsu maršrutam:

  • nepaļaujies, ka visur varēs maksā ar karti, iesaku lielākoties ņemt skaidru naudu, jo, jā, lielveikalos kartes pieņem, taču mēs priekšroku
    devām maziem, vietējo veikaliņiem, kur gan derēs tikai skaidra nauda.
  • Bijām saklausījušies, ka Itālijā un īpaši jau Romā, lai paēstu, jāatvadās no krietnas summiņas. Es pirms brauciena veicu nelielu izpēti par ēstuvēm un sagatavoju sarakstiņu, kas lieliski noderēja un uz 2 personām ceļojuma laikā neiztērējām vairāk par EUR 25.00 par ēdienreizi. Un aij, cik garšīgi ēdām!
  • Pastaiga, pastaiga un vēlreiz pastaiga! Tas ir pats labākais veids kā iepazīt pilsētu un apskatīt vietas, kas galvenajos tūrisma gidos nav
    pieminētas! Tas ir pārsteidzoši, ko pats vari atklāt sev nezināmā pilsētā! Rezervē/ pērc laicīgi! Satikām 2 latviešu meitenes, kas lidmašīnas biļetes un mājvietas rezervēja tikai pāris nedēļas pirms brauciena! Viņām ceļojums izmaksāja aptuveni uz pusi dārgāk kā mums! Ātrvilciens, lai pārvietotos valsts teritorijā tieši tāpat, iepriekšpārdošanā būs krietni lētāks, kā pērkot uz vietas! Protams, citreiz gribas spontānu ceļojumu un neplānot, bet ļauties, taču, ja tomēr sāc jau domāt par braucienu un tas nav pēdējā brīža- paskaties un salīdzini visu jau iepriekš!

Paldies Olgai par iespēju izjust Itāliju vēlreiz – šoreiz caur viņas ceļojumu aprakstu! Ja arī tu vēlies piedalīties sapņu ceļojumu aprakstu konkursā, piesakies līdz 28.jūlijam ŠEIT!

Konkurss norisinās sadarbībā ar airBalticEstravel LatviaSeesam un DELFI Tūrismagids.


Pievienot komentāru