5 lietu komplekti, kurus es ņemu līdzi lidmašīnā

 

Ko paņemt līdzi lidojumā, lai lidotu ar maksimālu komfortu? Kādus trikus izmantot, lai atrastu labāko sēdvietu lidmašīnā?

Bez pases un bagāžas, ir vēl dažas lietas, kuras es mēdzu ņemt līdzi lidojumā, lai padarītu to patīkamāku. Šobrīd es lidoju vidēji reizi nedēļā, un pēdējo desmit gadu laikā esmu lidojusi aptuveni 50 garos reisus (virs 6h lidojuma laika vienā lidojuma segmentā), un šis raksts ir tapis apkopojot manu pieredzi. Man nav iebildumu pret lidošanu, man patiesībā ļoti patīk lidot, taču dažreiz tā tomēr ir gana nogurdinoša un ievērojot dažus sīkumus, kā arī paņemot līdzi dažas lietas, var krietni uzlabot pašsajūtu lidojumā.

Meklē citu praktisku informāciju par lidojumiem?

Dažādi bezmaksas nieki un ko pasākt, ja ļoti ilgi jāgaida Frankfurtes lidostā

Kā saņemt kompensāciju par nokavētu vai atceltu lidojumu

lidojums lidmasina komforts ko nemt līdzi

  1. Lidojumā cenšos ģērbties biksēs, brīvās zeķēs, kas nežņaudz kājas, kājās šņorējamas kurpes. Ģērbjos kārtās – maksimāli garš T-krekls (tik garš, lai var sabāzt biksēs), jaka ar kapuci, garām piedurknēm un lielām kabatām. Šāda jaka palīdzēs, ja kļūs auksti vai būs pārāk trokšņains, tāpat lielajās kabatās var paslēpt smagus sīkumus, kurus negribas likt rokas bagāžā. Lidojot ilgu laiku, piepampst kājas, tad var atšņorēt kurpes, un zeķes nespiedīs kājas. Tomēr lidojuma etiķete saka, ka ja cīnies ar svīstošām kājām, labāk apavus nost nevilkt, jo tomēr blakus tev lido citi cilvēki! Nekādu augsto papēžu, jo tie pīkst drošības kontrolē, garām sievietēm jau tā ir grūti ielocīt kājas atvēlētajā vietā, kā arī, ja jāskrien kilometriem tālu uz nākošo geitu, bet laika nav daudz (kā man mūždien gadās Frankfurtē – skrējiens no B un Z geitiem pa tuneli), zempapēžu apavos būs ērtāk. Atkarībā no lidojuma veida un somu daudzuma, es mēdzu ņemt līdzi arī virsjaku, bet citreiz arī ziemā to ielieku nododamajā bagāžā. Esmu gan novērojusi, ka, neskatoties uz to, ka labi zināmais teiciens iesaka “neskatīt vīru pēc cepures”, to tomēr piekopj gan drošības pārbaudē, gan stjuarti. Man reiz lidojot biznesa klasē no Ņujorkas uz Frankfurti pajautāja, vai man biļeti “apgreidoja” pie geita, kad uzdevu stjuartei jautājumu.
  2. Obligāti ņemu līdzi roku krēmu, lūpu balzāmu un nepieciešamos medikamentus. Gaiss lidmašīnā parasti ir ļoti sauss, manas lūpas un āda kļūst kā smilšpapīrs. No zālēm vienmēr ņemu līdzi pret galvassāpju, pretsaaukstēšanās, vēdera pretsāpju (un citu nebūšanu), kā arī dažreiz alerģijas medikamentus. Pretsaaukstēšanās zāles man pat dažreiz ir jautājuši blakussēdētāji. Ja dodos nirt ar akvalangu, ņemu līdzi sālsūdens aerosolu un stiprākus deguna pilienus. Tāpat var noderēt arī kāds plāksteris, jo pat ērtākās kurpes mēdz berzt. Neņemu līdzi miegazāles, tikai dažreiz iemetu līdzi acu masku no kāda no iepriekšējiem lidojumiem, noder arī ausu aizbāžņi. Man lidojumā nav satraukuma, taču pazīstu cilvēkus, kas ļoti nervozē. Tad labāk būtu laicīgi paņemt nomierinošas zāles pie ģimenes ārsta. Daži tāpēc mēdz iedzert lidojot, taču šādi var arī iekulties nepatikšanās un neielaist reisā. Zinu ceļotājus, kas izmanto Sky Guru aplikāciju, lai uzzinātu par lidojumu vairāk un tad esot mazāk bail.
  3. Izklaides priekšmeti – es nekad nepaļaujos, ka izklaides sistēma lidmašīnā strādās vai arī, ka būs pieejami žurnāli. Atkarībā no lidojuma garuma un mērķa, man līdzi mēdz būt: pildspalva un klade pierakstiem, telefons ar Sudoku un ģeogrāfijas spēlēm, Kindle ar vismaz trim grāmatām, laptops ar dažādām filmām un seriāliem, telefonā pāris simti dziesmu, mazs fotoaparāts. Visai skaņai ir jābūt austiņās, un nekādā gadījumā nevajadzētu traucēt nevienu citu. Skaņas no multfilmām bērnu iPadā patīk tikai pašiem bērniem, un tas būtu vēl viens lidojuma etiķetes noteikums – netraucēt citiem pasažieriem ar savu ierīču troksni. Ja lido kopā ar kādu, ir vērts iegādāties austiņu “pagarinātāju”, kurā var iespraust otras austiņas, lai varētu kaut ko klausīties kopā. Daudzas no šīm ierīcēm varētu apvienot telefonā, taču vismaz mans telefons neiztur ilgāk kā 3 stundu lidojumus un iespēja to uzlādēt lidojuma laikā tomēr ir reti. Visām ierīcēm jābūt uzlādētām (īpaši jauno noteikumu dēļ, lidojot uz ASV!). Pēdējā laikā ņemu līdzi arī uzlādes moduli, taču ar tiem jābūt uzmanīgam – tos nedrīkst nodot nododamajā bagāžā! Rokassomā mēdzu iemest arī telefona/Kindles lādētāju, dažreiz arī lādētāju laptopam un adapteri, ja paredzēts gaidīt lidojumu kādā citā lidostā. Tas mēdz noderēt arī somu aizkavēšanās gadījumā. Laptopu un pārējos sīkumus parasti ielieku auduma iepirkšanās somā vai lielajā sieviešu rokassomā, nevis laptopa somā. Tad ir mazāk jautājumu par papildu bagāžas vienību svaru un daudzumu.
  4. Našķi – proteīna batoniņi, Snickers un tamlīdzīgie vienmēr noder. Cenšos neņemt augļus, jo tie samīcās un var rasties problēmas muitā, ja tos neapēdu. Ja kaut ko ēd, ir labi arī ja ir sava salvete, jo šokolādes drupačas mēdz nobirdināt visu, kā arī, ja kāds tevi nejauši aplies, ātrāk varēs noslaucīties. Mēdzu no lidmašīnas paņemt mazo ūdens pudelīti un tad to atkal pieliet ar ūdeni lidostu tualetēs vai pie dzeramajiem krāniem (pirms tā darīt, jānoskaidro, vai konkrētajā valstī drīkst dzert krāna ūdeni).
  5. Atkal jau, atkarībā no lidojuma laika, es ņemu elementāros higiēnas piederumus – nagu vīlīti un knaibles, higiēnas piederumus, mitrās salvetes, zobu diegu, pastu un birsti. Parasti man ir līdzi maziņš smaržu iepakojums (bet to ļoti ar mēru). Svaigs apakšveļas un zeķu pāris liks justies labāk pēc 10 stundām, īpaši, ja paredzēts lidot tālāk. Var noderēt arī ķemme un matu gumija.

Pirmajā brīdī var šķist, ka priekšmetu ir ļoti daudz, bet protams, ka tie visi nav nepieciešami stundas lidojumam un lielākoties noderēs garākos pārlidojumos un lidojot ar pārsēšanos. Līdzi neņemu segas vai spilvenus (bet vienmēr palūdzu 2 segas, jo esmu gara). Lidojuma laikā dzeru daudz ūdeni, sēžu pie ejas un pastaigājos līdz labierīcībām cik bieži vien vēlos. Ir pieejamas daudzas mājaslapas, kurās apskatīties ērtākās sēdvietas, piemēram, Seatguru – to gan izmantoju vienmēr, ja pieejama vietu izvēles iespēja. Cenšos iekāpt lidmašīnā pēc pirmās iespējas, jo tad lielāka iespēja, ka būs vieta čemodānam nodalījumos virs galvas (garajā kreisā to labāk likt pretējā ejas pusē – tad puspamiegam varēs redzēt, ja kads knibinās gar somām – svarīgās lietas gan labāk turēt sev blakus, jo man paziņām ir pazudušas vērtīgas mantas lidojuma laikā). Parasti iekāpšanas kartes nedrukāju, bet izmantoju mobilo iekāpšanas karti PassWallet – mobilā iekāpšanas karte telefonā.

Citi noderīgi praktiskie raksti:

Kā ceļojumos paslēpt naudu

12 galamērķi iedvesmai, ja nezini, kur doties nākošajā ceļojumā


15 comments

  1. Paldies par padalīšanos. 🙂 Es vēl ņemu līdzi ņemu kādu kakla spray, lai laiku pa laikam dezinficētu (un vēlams arī mitrinātu) kakla gļotādu – tomēr 200-300 cilvēki elpo noslēgtu gaisu, ja vienam ir kāds vīruss, tad būs arī cītiem. Tad vēl ausu aizbāžņi spiediena izlīdzināšanai ausīs pacelšanās-nolaišanās laukā (ļoti noder tiem, kam sāp ausis/galva tajos brīžos). Un vienmēr ūdens pudele – ne vienmēr pēc pacelšanās ātri var tikt pie kā dzerama.

    Un vēl viena ļoti svarīga lieta, kas jāņem līdzi katrā ceļojumā – labs garastāvoklis 🙂

    1. Jā, garstāvoklis noder visās situācijās 🙂
      Man kakla spreja vietā ir Islamoos sūkājamās tabletes, arī labi nomierina. Ūdeni es mēdzu paņemt no tiem, ko lidmašīnā iedod, kas atsevišķā krūzītes izmēra trauciņā, un uzreiz neizdzert, bet pataupīt vēlākam 🙂

  2. Vēdera pretsāpju medikamenti. Vai par tiem sīkāk varētu? Mazliet sasmējos, iedomājoties, kā Miesnieka k-gs aizbāž ausis tiem, kam sāp galva. Un rezultātā man sāka sāpēt vēders.

    1. Bet ja pa nopietno, es tomēr ceļojumā cenšos ņemt līdzi omperazolu, nošpu, loperamīdu, espumizānu, aktivētās ogles. Lidmašīnā laikam svarīgākais būtu loperamīds un espumizāns.

    1. Es ņemu līdzi tāpēc, ka ja tiek pie iesnām, pēc tam grūti nirt. Lidot gan arī ir ļoti grūti ar iesnām.

  3. Deguna pilieni vispār ir ļoti kaitīgs pasākums, bet uz sauszemes katrs lai maitā veselību kā grib. Bet “ja tiek pie iesnām, pēc tam grūti nirt” sakarā silti iesaku vispirms šo teksta daļu izdzēst, kamēr vēl kāds nav sācis darī tāpat. Un pēc tam var paprasīt atpakaļ naudiņu niršanas instruktoram par nekvalitatīvu apmācību.

    1. no DAN kā reizi par zāļu lietošanu niršanas laikā: http://www.diversalertnetwork.org/medical/articles/Taking_medications_when_you_dive
      The drugs used to treat congestion are called sympathomimetic agents, and may stimulate the release of norepinephrine. This causes blood vessels in the nose to shrink, and it reduces any swelling there. The major side effect of these drugs is their ability to increase heart rate and blood pressure. These agents usually have a short duration of action – about four to six hours – and may wear off during a dive, causing a rebound effect and a reverse squeeze on ascent.
      Divers concerned about drugs with systemic side effects may choose topical nasal sprays to avoid the jitteriness and rapid heart rate seen with other sympathomimetics. Some of these sprays even have an extended action (8-12 hours). The drawback, however, is that these agents should not be used for more than three days at a time: tachyphylaxis (rapid drug resistance) occurs, requiring an increased amount of the drug to be effective.
      Saline mist sprays are another option for those concerned with drug side effects. They may be used as often as necessary and will not result in tachyphylaxis.
      Pseudoephedrine, a key ingredient in Sudafed(r), is a commonly used decongestant by divers. A recent study* highlighted its effectiveness. The study compared pseudoephedrine to a placebo in its ability to prevent middle ear squeeze in novice divers. It concluded that a 60-milligram dose of pseudoephedrine administered 30 minutes before the dive was effective. This study was conducted to a depth of 40 feet / 12 meters, with objective data gathered only through otologic (ear) exams. Symptoms of side effects were collected in a questionnaire.

  4. Izklausas pec tadas mamzelites komplektina. Pusi no tiem gadzetiem var atmest, atstajot tikai pasu nepieciesamako, jo dalu si gara celojuma stjuartes “taisa nakti”. Saja gadijuma tiesam ir cool, ja izdodas dabut vietu eja, lai vajadzibas gadijuma varetu staigat neludzot atlauju citiem, jo lai cik tas neliktos divaini, lielaka dala gul vai izliekas gulam. Domaju ari, ka nebus parak forsi nodarboties ar nagu kopsanu tur pat citu pasazieru deguna gala, bet nu vili vajag, ja gadijuma gadas kjibele aizlauzt nagu. Preteji autorei pilnigi vienmer njemu lidz vieglu, mikstu, poliestera sedzinju, kas ir loti viegla un aiznjem maz vietas, un vilnas zekjes, pat uz siltajam zemem. Sakuma lidmasina parasti ir diezgan karsts un smacigs, bet lidojuma laika paliek pat loti ves, ipasi ja gadas sedet pie rezerves izejam. Segas tajas ir tadi kaa rupji palagi un ne vella nesilda, tapec savs dekjits vienmer noder, bet vilnas zekjes der chibu vieta. Sis komplekts lieti noder velak, ja japarvietojas ar sabiedrisko transportu, piem. autobusu, kura nezeligi svilina ar kondicionieri.

    1. Laikam es tiešām esmu mamzelīte, man nekad neienāktu prātā ne griezt ar knaiblēm nagus, ne vīlēt tos, ne arī tīrīt zobus citu pasažieru priekšā salonā! Ir taču tualete!

  5. Ehh, lasīju un brīnijos. Saprotu, ka sieviete, bet nu kā var TIIK daudz lietas izdomāt sabāzt somā? 🙂 Vienīgais(!) ko no nepārtikas ņemu līdzi – planšetnieks ar austiņām vai mobilais, lai nosistu laiku kad neguļu vai nerunājos ar blakussēdētāju. Plus, reizēm bateriju, lai varētu uzlādēt un izvilktu arī 10 stundas (vairāk nekad nevajag, pat uz otru pasaules galu lidojot – daļu laika tāpat nogulēs).

    No otras puses, varbūt saraksts tik garš tiešām ir nepieciešams cilvēkiem ar sliktu veselību – mani alerģijas nav skārušas un medikamentus es esmu ceļojumos vienu vienīgu reizi lietojusi.

    1. Paldies par jautājumu. Iespējams, nezinātājs var neiedomāties, ka šajā blogā redzamās fotogrāfijas netop ar telefonā iebūvēto fotoaparātu.
      Fototehnika, rokas bagāža (fotaparāti, objektīvi, cieti diski rezerves kopijām) – 8-15kg
      Fototehnika, nododamajā bagāžā (statīvi, zemūdens korpusi, speciālie apstrādes šķidrumi) vēl var aizņemt 3-5 kg.
      Braucot nirt, ņemam savu masku, pleznas, kas arī aizņem vietu. Bieži vien pleznu noma uz vietas var maksāt pat $10-25 dienā, maska vēl $10-15 kas diviem par nedēļas nomu sanāk jau pamatīga summa.
      Braucot garākos braucienos, kur apvienotas vairākas klimatiskās joslas vai vairāki ceļojuma mērķi – vispirms darbs, tad atpūta, arī līdzi ņemamo apģērbu sortiments atšķiras.
      Protams, ja kādu apsvērumu dēļ nav vēlēšanās vai iespējas ceļot ar nododamo bagāžu, tā ir katra brīva izvēle. Mēs pieturamies pie tā, ka katrs cilvēks ceļo tā, kā viņš vēlas un nav viena tāda “pareizā” veida 🙂

Pievienot komentāru