National Geographic: Sapņu mednieces atgriešanās ASV

Alina-21

Visu 2013.gadu risinājās draugiem.lv un National Geographic Latvija ceļojumu aprakstu konkurss. Mans apraksts par ceļojumu ASV rietumu krastā bija ne tikai labākais konkrētajā mēnesī un tāpēc tika publicēts žurnālā, bet arī 12 labāko aprakstu konkurencē ieguva pirmo vietu! Balvā laimēju iespēju divām personām ar Turkish Airlines atbalstu doties uz National Geographic galveno mītni Vašingtonā! Pēc atgriešanās stāsts par ceļojumu tika publicēts žurnālā.

***

Tikai jau labu brīdi atrodoties gaisā, ēdot restorāna cienīgu ēdienu Turkish Airlines lidmašīnā, kas ne velti atzīta par labāko Eiropas lidsabiedrību, es beidzot noticu, ka patiesi dodos uz Vašingtonu.

Pilsēta mūs sagaida ar reibinošu liepu smaržu un teju tropisku lietu naktīs. Vienā vakarā, pastaigājoties gar Linkolna memoriālu, sākas tāda lietusgāze, ka, atgriežoties viesnīcā,esam izmirkuši līdz apakšveļai. Vietējie teic – šis ir labākais laiks pilsētas apskatei, jo vēl pēc mēneša tveice kļūs neizturama. Ielas piepilda skolēnu ekskursiju autobusi un cilvēki, kuru lietišķie kostīmi kontrastē ar skriešanas apaviem, kamēr smalkās kurpes tiek nestas rokās. Teju uz katra stūra ir pa kādai jātnieka skulptūrai. Kā izrādās, zirga kāju novietojumam ir simboliska nozīme – ja zirgam abas kājas ir paceltas gaisā, attēlotajā kaujā jātnieks kaujā ir miris, ja pacelta viena – miris no kaujā gūtajiem ievainojumiem. Ja visas kājas pie zemes, miris citu iemeslu dēļ. Šim likumam gan nav sekojuši visi skulptori un tikai ap 30% no statujām zirga kāju novietojums ir vēsturiski pareizs.

DSC05960

Ļoti pārsteidz fakts, ka visi Smithsonian muzeji Vašingtonā ir bezmaksas! Tajā skaitā arī Steven F.Udvar-Hazy National Air and Space Museum. Tieši šajā centrā 2009.gada filmā „Transformers” iznīcīnātājs Lockheed SR-71 Blackbird (muzejā gan bez Decepticon logo)– pāriet Autobot pusē. Bez minētā iznīcinātaja muzejā var apskatīt daudzkārt izmantojamo kosmosa kuģi Discovery, klausīties dispečertorņa komunikāciju ar lidmašīnu pilotiem un redzēt Igaunijā ražotu kosmonautu ēdiena tūbiņu – boršču.

DSC06568

Tomērir kāda vieta, par kuras šarmu neraksta ceļvežos, jo to ir izbaudījis tikai retais. Uz National Geographic galveno mītni ierodamies vismaz pusstundu par ātru, satraukuma pilni. Apgūstam teritoriju, apstaigājot iekšpagalma dārzu. Beidzot pienāk norunātais vizītes laiks. Sapulču telpās tika apspriesti topošie raksti (viens raksts tiek gatavots divu gadu garumā!), novērtējām faktu precizitāti (mākslinieks vairāku mēnešu garumā skicē lauvas zīmējumu, ko pēcāk pārbauda lauvu anatomijas speciālists, lai pārliecinātos par precīzu muskuļu attēlojumu). Noskaidrojām, kādēļ National Geographic fotogrāfijas ir tik izslavētas kvalitātes. Viena atvēruma rakstam var tikt uzņemti 40 000 attēlu, bet izvērstam rakstam – pat 100 000! Gandrīz visus attēlus uzņem ārštata fotogrāfi. Pazemes arhīvā apskatām krāsainas Rīgas diapozitīvu fotogrāfijas no trīsdesmitajiem gadiem un aizgrābti klausāmiesno pirmavotiem, kā tad ir ikdienu pavadīt apvienībā, kas maina cilvēku domāšanu visā pasaulē.

DSC04347

***

Man kāds reiz jautāja, kāpēc gan es vēlētos braukt uz garlaicīgāko štatu Amerikā. Izvairoties no lielajām sešjoslu maģistrālēm, braucam pa mazajiem Ohaioceļiem. Ir pilnīgi tumšs, mūs pavada zvaigžņota debess, un vērojam, kā automašīnas gaismas atspīd dzīvnieku acīs. Pāris reizes tie tramīgi pārskrien pāri ceļam, citreiz nozūd turpat garajā zālē. Kā izrādās, tie ir Ziemeļamerikas āpši. Pēc brīža apstājamies pie dzelzeļa pārbrauktuves, tumsā mirgo sarkana luksoforu gaisma un skan brīdinošais signāls. Brauc vilciens ar desmitiem vagonu, un tikai tad mēs ievērojam fantastisku parādību pļavās visapkārt – miljoniem spīdvaboļu naksnīgo deju. Cik vien tālu redzam, mums apkārt ir gaismas un skaņas Morzes ābece. Tās iespīdas un pārtrauc, specifiskas tarkšķošas skaņas pavadījumā. Ohaio amišu zemes ir tīrākās visā štatā, līdz ar to šeit ir veselīgākā spīdvaboļu populācija. Kas ir amiši? Tā ir anabaptistu kopiena, kas uzskata tradicionālo kristīgo baznīcu par pārāk tālu no Bībeles esam un iestājas par pieticīgu dzīvesveidu. Mūsdienās aizvien redzami braucam zirga vilktā pajūgā. Sievietes nesā aubes, bet kājās ģērbj, visbiežākais, sporta apavus. Viņām ir vienkrāsaina auduma kleitās, kas saspraustas ar kniepadatām. Kā mums pastāstīja Yoder Amish Farm gids, pogas neizmanto tāpēc, ka tās saistās ar militārpersonām, bet amiši ir pacifisti. Vīrieši ģērbti tumšas krāsas biksēs un kreklos, galvā salmu cepures. Amiši drīkst braukt cita cilvēka vadītā automašīnā, bet paši to vadīt nedrīkst. Mobilos telefonus drīkst izmantot tikai tie, kam tas nepieciešams uzņēmuma vadīšanai. Izmantot elektrību no tīkla ir aizliegts, taču akumulatori ir atļauti, aktīvi tiek izmantotas benzīna pļaujmašīnas. Amiši nedrīkst pozēt fotoattēliem, tāpēc viņiem arī nepatīk, ja viņus fotografē. Tā kā esam skatījušies raidījumu Amish Mafia, nemaz arī neriskējām. Jautāts par šovu, gids neapmierināts māj ar roku un teic, ka tas viss ir meli. Kā viņš to varētu zināt, ja neskatās televīziju? Sociālo tīklu vietā viņeim ir sava avīze The Budget, kur kopienas no visas valsts iesūta sev svarīgu notikumu aprakstus. Pieaugušie saprot angļu valodu, taču bērni līdz skolas gaitu sākumam runā tikai Pensilvānijas vācu dialektā. Pēc astotās klases bērni skolu vairs neapmeklē.

***

Iebraucot Detroitā no Kanādas puses, robežsargs ilgi pēta mūsu pases un jautā, ko tieši mēs vēlamies darīt Detroitā. Paveras dramatisks skats. Kādreiz krāšņās ēkas, tagad izsistiem logiem, augstiem žogiem un milzīgiem uzrakstiem „No trespassing, violators will be prosecuted”. Šie uzraksti patiesi jāuztver nopietni, jo daudzās vietās izvietoti kustības sensori un dažu minūšu laikā ierodas policija. Džima Džārmuša filmā Only Lovers Left Alive uzmanību piesaistīja kāda spokaina vieta. Pamestas Mičiganas teātris, kas tiek izmantots kā autostāvvieta. Tajā iespējams iekļūt tikai vienojoties ar sargu. Mums paveicas, viņš ir labā omā un iekļūstam milzīgā telpā, kas savulaik bijusi teātra galvenā zāle. Sienas rotā spoguļi, redzamas teātra aizkaru paliekas, noputējuši paklāju fragmenti, bet laukuma malā iekārts basketbola grozs.

DSC08593

***

Shenandoah ieleja, kurā atrodas nacionālais parks, ir leģendām vīta. Versija par tās nosaukumu vēstī, ka tas cēlies no indiāņu valodas un nozīmē „skaistā zvaigžņu meita”. Man savukārt tā vien gribas to saukt par Great Smoky Mountains mazo māsu, jo dūmakā tālumā izdziestošās zilganās kalnu kārtas saistās ar vispopulārāko nacionālo parku Amerikā.

DSC00149

Tā kā parks brīvdienās ir ļoti apmeklēts, nemanām daudzus dzīvniekus. Tālumā ieraugām pa kādam tramīgam briedim vai pat lācim, karstajā dienā izelpojot vēl karstākus garaiņus. Īsi pirms saulrieta mums paveicas – turpat ceļa malā, vien piecus metrus no mašīnas, pamanām Amerikas melno lāceni, pēc brīža tai blakus parādās divi mazi lāceni. Lāču ģimene mūs rūpīgi vēro un mēs tikpat rūpīgi vērojam viņus. Ar laiku uz ceļa sastājas automašīnu kolonna, tiek vērtas vaļā jumta lūkas un apkārt skan fotoaparātu klikšķi. Tā vien šķiet, ka saulei teju pazūdod aiz apvāršņa, parks atkal nonāk dzīvnieku īpašumā. Ceļmalā, kur regulāri tiek pļauta zāle, parādās lielāki un mazāki zaķīši, kas snaikstās gar svaigo zāli. Izkāpjot no mašīnas ir sajūta kā multfilmā – to ir tik daudz! Visur kust ausis un mums gribas smaidīt. Stirnas pastaigājas gar piknika galdiņiem, putnu koris sāk spēlēt vēl skaļāk un mums paliek tik žēl, ka jau jādodas tālāk. Aizrāvušies ar dzīvnieku pētīšanu, gaidīto saulrietu nokavējam, aiz kalniem saule pazūd daudz ātrāk. Līdz ar tumsas iestāšanos arī šo ieleju un kalnus pārņem tūkstošiem spīdvaboļu.

DSC09970

***

Nobraukti 5500 km pa 8 štatu un viena federālā apgabala ceļiem, nofotografēts pāri par 7000 kadriem, bet iespaidus nav iespējams izskaitīt! Nepilnās trīs nedēļas Amerikas Savienotajās Valstīs ir bijis fantastisks piedzīvojums!

***

Citi raksti par ASV:

Kā nomāt automašīnu ASV

Kur paēst pa lēto Amerikā

Lielais ceļojums ar auto pa Rietumu krastu


Pievienot komentāru