Konkursa raksts: „Zaļais” Lielais Ābols

Konkursa raksta autors Juris Gogulis

Dziedošo lapotņu skaņas, brāzmaino viļņu trokšņi, skrejošā vēja soļi – tā ir Mana iedvesmas pilsēta, MANS LIELAIS ĀBOLS. Lasot pirmās rindiņas, spēj iedomāties, par kuru pasaules punktu ir runa? Protams, neizpaliek arī masīvās augstceltnes un mūžam skrejošo cilvēku pūļi, kurus pat sarkanās gaismas signāls nav spējīgs apturēt, bet tas viss ir sekundārs un pašsaprotams, jo to visu esam pieredzējuši filmās ar Ņujorkas ielām un tām raksturīgām skaņām fonā. Zinu arī, ka šis ir daudzu cilvēku sapņu galamērķis. Kāpēc tā? Jautājums Tev!

Tik, vai Tu esi kādreiz aizdomājies, ka tā ir pilsēta, kurā dzīvo aktīvi brīvais un arī ‘zaļais’ dzīvesveids? Zelta smiltīm bagātas un cilvēkiem piepildītas pludmales, kurās iecienītākā aktivitāte ir sērfings. Hudzonas līcis un citas ūdens rezerves pilsētā ir pārpildītas ar ūdens sporta cienītājiem – dažāda veida smailītēm un ūdens motocikla tūrismu. Uz trokšņainajām pilsētas ielām valda divriteņu pasaule, kur pat vietējais uzņēmējs uzvalciņā, lai tiktu uz mājām Bruklinā, izvēlās divus riteņus. Sperot pirmo soli Centrālparkā, ir skaidrs, ka tā ir vieta, kur atvilkt elpu un bagātināt savu prātu, lasot kādu grāmatu vai tieši pretēji – aktīvi nodarbinot savu ķermeni, kādā beisbola spēlē vai skrējienā pa parku. Tas ir mazumiņš no manas pieredzes, mans iemesls, kāpēc es esmu gatavs šeit atgriezties – spert soli, lai uz mirkli apstātos; par to visu – iepazītiem cilvēkiem, mākslu, ūdeni un iedvesmu – lasi zemāk.

Šī ir mana otrā vizīte mazajā megapolē, kura šoreiz sākās ar ceļa mērošanu no Baltimoras, kur tikko ir noslēgušies XIV VISPĀRĒJIE LATVIEŠU DZIESMU UN DEJU SVĒTKI ASV. Pilsētā iebraucam ar īrētu autobusu, kurš mani kopā ar vēl 23 dejojošiem un nedejojošiem draugiem aizved līdz mūsu 11 dienu mājvietai Bronksā – Daugavas Vanagu (DV) namam – kurš pārsteidz ar savu krāšņumu un mieru, jo, iespējams, daudziem ir zināms fakts, ka Bronksa nav drošākais rajons un draugs; par to mūs brīdina gandrīz ikkatrs satiktais cilvēks, tomēr iedzīvojoties, ik nakti pierodot pie skaļās mūzikas un trokšņa, jūtamies ļoti labi. Tik viens ieteikums – vienam nakts stundās gan nebūtu ieteicams pārvietoties. Par DV – māja ikvienam Latvietim, kurš meklēs pajumti (ar ierobežotu vietu skaitu, protams, un par ļoti saprātīgām naudiņām).

Izlaidīšu stāstu par piedzīvoto un redzēto Time Square ielejā, kurš ir pilsētas ‘nakts centrs’, kur pulcējas lielākā tūristu daļa, nav vērts arī runāt par TOP apskates objektiem pilsētā, jo to visu varam izlasīt tūrisma ceļvežos vai citu ceļotāju ļoti detalizētos aprakstos. Es vēlos dalīties savā ‘zaļajā’ pilsētas pieredzē, pieredzē, kura daudzu acīm tiek apslēpta.

Pilsētā ļoti aktīvi darbojas metro stacijas, kuras arī nodrošina savienojumu starp visiem pilsētas nostūriem; protams, neizpaliek arī autobusu satiksme un visiem zināmais – dzeltenais NY Taxy. BET! Cilvēkiem, kuru sirdis aktīvāk dauzās, pašiem kontrolējot savu ceļa vēju, ir iespēja izīrēt divus riteņus, ar kuru palīdzību paveras jauns skats uz ikdienas dzīvi. Labi gribot un ticot (zinot arī īstās vietas), pietiek tik ar $15, lai divriteni iegūtu uz visu dienu (tad tik piedzīvojumi var sākties).

Manis ieteicamais galamērķis – Williamsburg – hipsteru un “stilīgi” koptu cilvēku nostūris/rajons, kas noteikti ienesīs jaunas krāsas Tavā dzīves pieredzē. Vieta, kur būt, smieties un sapņot. Pa ceļam turp mēs nobaudām Bruklinas gardāko – varavīksnes krāsas beigeli (bagel) – un nonākam skaistā “akmens pludmalē”, kur notiek vietējo ballīte un, no kurienes paveras fantastisks un nedaudz citādi neierastais skats uz Ņujorkas panorāmu. Kādu laiku esam te, ievelkam pieredzes elpu un, izmantojot Viljamsburgas tilta velo celiņa priekšrocības, traucamies pretī jauniem piedzīvojumiem atpakaļ uz Manhetenu.

Manas dzīves vēlmes un sapņa piepildījums – dienu pēc aktīvas ripošanas – 9.jūlijā daži draugi dodamies uz pilsētas tālāko nostūri – Far Rockaway beach – vienīgā vieta Ņujorkā, kur ir iespējams piekļūt okeānam (ir iespēja tikt arī pie jūras, kas ir tuvāk – Brighton beach – kur arī atrodas lielākais štata Lunaparks ar Amerikāņu kalniņiem un citām trakām izpriecām; $50 samaksājis, vari pavadīt tur visu dienu). Tikko 2h pavadījuši zilās līnijas ‘A’ metro vagonā, mēs ierodamies kārotajā galamērķī, un, lai tiktu līdz pludmalei, ir jāsoļo vēl kādas 5 minūtes, kas iedzin Tevi vēl lielākā okeāna izsalkumā. Izkāpuši no metro, burtiski pirmais, ko es pamanu, ir sērfinga dēļu noma, kas liecina, ka pludmale noteikti ir TĀ vērta un plaši apdzīvota ar saules un viļņu medniekiem. Tuvojoties, aiz apvāršņa jau dzirdam un redzam plašo un zelta smiltīm bagāto pludmali. Redzot sērfotājus, saprotu, ka nevaru laist garām šādu iespēju un dodos pakaļ arī savam dēlim (3h=$25). Tā lieliskā sajūta, kad Tu “noķer” vilni ir neaprakstāma, tā ir jāizbauda – brauc un dari; protams, desmitiem reižu tieku arī noskalots zem ūdens ar lielo viļņu uzlidojumu, bet arī tā sajūta man sagādā prieku. Dienu aizvadām pludmalē, kura atgādina Miami piekrasti (pēc Holivudas filmu skatiem) un laimīgi, noguruši no atpūtas un dēļošanas, dodamies atpakaļ uz nu jau mīļo Bronksu, lai atgūtu elpu nākamās dienas piedzīvojumam.

Diena vēlāk pārsteidz ar savu mieru. Izložņājam un nedaudz iepazīstam Rūzvelta salu, kurp mūs “aizlidina” gaisa tramvajs, no kura paveras pilnīgi cits pilsētas apvārsnis. Pēc mierīgās pēcpusdienas, noskaidrojam, ka Hārlemā (Manhetenas ziemeļu rajons), publiskā parkā tiks izrādīta jauna, tikko svaiga ASV filma “Get out” (šausmu un asa sižeta filma), ko ir bijis iespējams vērot arī Rīgā uz lielajiem ekrāniem. Piebildīšu, ka Hārlema ir tā saucamā – African-American residential, cultural and business centre. Tad nu pēc 1 h iešanas kājām, baudot vakara krāšņumu, mēs ierodamies parka estrādē, kur ir aptuveni 800 cilvēku; starp visiem ieņemam aptuveni 1% no balto cilvēku populācijas.  Tie, kuri zina, par ko ir filma, tad labi atceras, ka galvenās lomas atveidotājs – Āfrikas-Amerikānis – ir iekūlies nepatikšanās, kur pie vainas ir baltie cilvēki. Īsumā par gūtām sajūtām filmas laikā? Vēl nekad šausmu filmas laikā neesmu tik ļoti smējies un turējis līdzi galvenajam varonim. Ļoti patīkama un enerģijas pilna atmosfēra; mēs jutām visu apkārtējo atbalstu un līdzi jušanu savas rases pārstāvim. Kad atkala būšu Ņujorkā – šī būs pirmā vieta, kurp došos filmu vakarus lūkoties! MUST!

Trīs dienas līdz braukšanai prom es dodos uz salas dienvidiem, kur mani sagaida 30 minūšu smaiļošana pa Hudzonas upi; precīzi – dodos uz 26.PĪRSU. Pilnīgi BEZMAKSAS, jā, tieši tā – BEZMAKSAS! Vietējās smaiļotāju organizācijas/apvienības pilnīgi neko par to neprasot, piedāvā vietējiem un arī atbraucējiem iemēģināt un sajust, kā tad īsti tas ir – atrasties uz Hudzonas – popularizējot aktīvo dzīves veidu un pašu upi. Tā kā kayakings man ir ļoti tuvs, tad nespēju atturēties no kārdinājuma.

Turpat satieku draugus un dodamies uz ūdens. 30 minūtes paskrien nemanot, pilnīgi pietiekami, lai sajustu laimi un mieru; un jau atkal, ielūkoties citā Ņujorkas ikdienā, no cita skatupunkta ar pilnīgi citu pilsētas panorāmu. Tur, sapazīstoties ar  vietējo uzzināju, ka tādu vietu pilsētā ir daudz, dažviet laiks pat netiek limitēts. Galvenais – tā ir fantastiska iespēja jebkuram, kurš to nekad dzīvē nav darījis (vienīgais, lai tik peldēt prot!)

Pēc slapjās peldes dodos 50 minūšu pastaigā, ceļā uz Lincoln centre of performing arts, lai smeltos māksliniecisku iedvesmu un nedaudz uzdejotu vietējā salsas festivālā, kur es ar aizrautību arī vēroju vietējos opīšus, kuri „dedzina” deju grīdu ar man vēl neredzētiem paņēmieniem.

Ja arī Tevi interesē kultūras, mākslas un arī izklaides pasākumi – tad vasara Lielajā ābolā Tev ir kā radīta. Uz katra stūra visas vasaras garumā norisinās kā filmu vakari, tā dažāda veida sporta un kultūras pasākumi – BEZMAKSAS!


Pilsēta, kurā iedvesmoties un ļauties brīvībai; tikai nebaidies – brauc un dzīvo savu dzīvi!

Es tev varētu vēl daudz un dikti pastāstīt, bet zini, ir fantastiska sajūta braukt un redzēt, sajust to visu savām acīm, uz savas ādas un ar savām garšas kārpiņām – ēdiens? – fenomenāls – kultūru daudzveidība sniedz iespēju izvēlēties un izbaudīt it visu, ko sirds kāro (lēti? – nē! Ir tā vērts – pilnīgi noteikti).

Ja Tava sirds kāro mieru – dodies uz Centrālparku, kur sēžot uz milzīga klinšaina akmens, baudot dzīvi, pēkšņi Tavā acu priekšā izlec patīkama ar vieglu grāciju bagāta – dejotāja – kura priecē Tevi ar savu kustību eleganci. Viņai līdzi slīd videokamera un ir skaidrs, ka top kāds projekts, tad Tu sāc runāt, sapazīsties un radi sev jaunus draugus; pēc laiciņa atvadoties, Tu apmainies ar #instagram kontiem un sarunā satikties pēc gada – tur pat Centrālparkā, lai uzdejotu kopā. Vieta, kurā atgriezties, draudzēties un dzīvi svinēt – MANS LIELAIS ĀBOLS!

Paldies Jurim par tik dažādās Ņujorkas atspoguļošanu!

Jau 18.augustā noskaidrosim, kurš no ceļojumu aprakstu autoriem dosies braucienā ar mums kopā šoruden Eiropā! Lasi visus iesniegtos aprakstus ŠEIT

Konkurss norisinās sadarbībā ar airBalticEstravel LatviaSeesam un DELFI Tūrismagids.

Ja tev patika šis raksts, izlasi noteikti arī:

Mans raksts par to, ko apskatīties Ņujorkā (noteikti apskaties fotogrāfijas!)

Kā iepirkties ASV (un lēti!)

Kur paēst ASV – mani ieteikumi foršām ēstuvēm!

Kā nomāt auto ASV un kas jāņem vērā, to darot.


Pievienot komentāru