Apskates vietas Ņujorkā: muzeji, tūres un skaistākās vietas

Kā gan Ņujorka netiek dēvēta! Par Betona Džungļiem, Lielo Ābolu, pilsētu, kas nekad neguļ un neskaitāmos daudzos citos nosaukumos. Tā ir atspoguļota grāmatās, kino un par to ir sarakstītas dziesmas. Daudziem tā saistās ar lielo sapņu piepildīšanu, ja spēj kaut ko sasniegt Ņujorkā, tad paveras visas iespējas.  Ņujorkai ir īpaša spēja piesaistīt sev. Esmu tur bijusi četras reizes, katrā gadalaikā pa reizei, un pēc katra no apmeklējumiem šķita – tagad zinu, kas ir Ņujorka, tagad jābrauc citur! Taču esmu atgriezusies tur vēl trīsreiz un tā vien liekas, ka man sāk atkal pietrūkt Ņujorkas sajūtas un drīzumā noteikti ieplānošu kādu nelielu braucienu uz Lielo Ābolu.

Pirmais, ar ko vajadzētu sākt pirms brauciena uz ASV, ir ESTAs (elektroniskās iebraukšanas atļaujas) iegūšana, līdz ko ir biļetes. To var iegūt oficiālajā mājaslapā (starpnieku pakalpojumus izmantot nav ieteicams) un tā maksā $14 uz diviem gadiem. Apmaksai var izmantot kredītkarti vai PayPal kontu, pieteikuma izskatīšana parasti noteikt uzreiz (ar saņemto numuru, kurš noteikti saglabājas, jāielogojas sistēmā un jāapskatās pieteikuma statuss). Atsevišķos gadījumos izskatīšana var aizņemt pat 48 h, tāpēc nevajadzētu to atstāt uz pēdējo nakti. Atteikuma gadījumā jāpiesakās vīzai. Visbiežāk atsaka, ja aizpildīts nepareizi kāds no jautājumiem par terorismu, genocīdu utml. Aizpildot adreses lauku, pietiek norādīt pirmās viesnīcas adresi.

DSC00773

Kas ir Ņujorka? Visapdzīvotākā ASV pilsēta ar 8,5 miljoniem iedzīvotāju, patiesi īsts kausējamais katls, kurā var sastapt teju jebkuras tautības cilvēku, pilsētā runā aptuveni 800 dažādās valodās! Vai Ņujorka ir tāda, kā filmās? Zināma taisnība tajās ir. Piemēram, ņujorkieši tik tiešām dzer ārkārtīgi daudz kafijas, pat 7 reizes vairāk nekā vidējais amerikānis! Ņujorka ir arī kontrastu pilsēta, tikai Floridā esmu redzējusi vairāk bezpajumtnieku, nekā šeit, taču Ņujorkā katrs divdesmitais iedzīvotājs ir… miljonārs.

Mani Ņujorka piesaista ar nebeidzamo brīvības sajūtu. Tu vari uzvilkt pilnīgi jebko un neviens uz tevi neblenzīs, nepateiks neviena slikta vārda, drīzāk ejot garām pasmaidīs un pateiks  „Cute dress!”. Vai es gribētu dzīvot Ņujorkā? Droši vien, ka tomēr nē. Bet reizi dažos gados to noteikti ir vērts apmeklēt, un tā piedāvā ārkārtīgi plašas izklaides iespējas kādas nav iespējamas nevienā citā pasaules pilsētā.

DSC00344

Ņujorka ir laba vieta, kuru apmeklēt savā pirmajā braucienā uz ASV. Pirmkārt jau, nav nepieciešama automašīna, šeit tā pat drīzāk traucēs. Te var apskatīt visu, par ko tik daudzas reizes ir dzirdēts un lasīts, un pārliecināties, ka daudz kas no tā tiešām ir patiesībā. Piedevām, tieši uz Ņujorku ļoti bieži mēdz būt labas lidmašīnas biļešu cenas! Lai arī Ņujorkā dzīvošana nav lēta, tomēr ir iespējams noīrēt kādu stūrīti nakšņošanai caur Airbnb (reģistrējoties šeit, saņemsi $25 atlaidi pirmajai īrei ). No mazas istabiņas līdz milzīgam dzīvoklim, Airbnb piedāvā daudzus variantus, jebkuram maciņam. Tāpat noderīgi ir arī izmantot apslēpto viesnīcas iespēju dažādos meklētājos, izvēloties viesnīcu vien pēc rajona un apraksta, nezinot, kādu konkrēti viesnīcu piešķirs. Šādi arī var ietaupīt līdz pat 30%.

DSC01419

Pilsētas skati

Pirmo reizi atbraucot uz Ņujorku, noteikti jāapskata minimālā obligātā programma: Time’s Square, Centrālparks (tur ir vāveres!), jāizstaigā Financial District, jāaiziet līdz Rockefeller Center (kur ir arī plašas iespējas papusdienot). Bez slavenā Centrālparka, ir vērts apskatīties High Line parku, kas uzcelts uz kādreizējām metro sliedēm. Grand Central Terminal ir redzams daudzās filmās un arī ziņu raidījumos par Ņujorku. Noteikti nevajadzētu sevi ierobežot tikai ar Manhetenas apskati. Brooklyn Bridge, kā arī tam pieguļošais parks otrā pusē noteikti ir apskates vērts, jo no turienes vakarā paveras skaists skats uz pilsētu, rietošo sauli un Brīvības statuju! Tāpat katrs noteikti grib redzēt izslavēto Chinatown.

Jebkuros laikapstākļos vajadzētu aizbraukt līdz Coney Island un Brighton Beach. Šī ir vieta, kas tika diezgan papostīta vētras Sendijas laikā, taču ir atjaunota vēl krāšņāka, kāda bijusi. Tur saldējuma vietā var nopirkt notīrītu mango uz kociņa!

DSC09602

Coney Island atrakciju parks un akvārijs patiks gan bērniem, gan pieaugušajiem. Svinību dienās Coney Island pastaigājas īpaši saposušās hasīdu ebreju ģimenes un pat bērniem ir saskaņoti tērpi. Savukārt Brighton Beach krievu komūnas veikaliņi un kafejnīcas būs izklaidējoši jebkuram, kurš ir dzīvojis Padomju Savienībā vai fano par Orange is the New Black (Redai tur ir veikaliņš!)

DSC09680

Muzeji

Par zināmu rituālu man ir kļuvis Metropolitēna muzeja apmeklējums, kur aizeju katru reizi, kad esmu Ņujorkā. Muzejā ieeja ir par ziedojumiem, taču ir norādīts arī ieteicamais ziedojuma apmērs ($25), parasti pieturos pie tā. Katru dienu tiek iedota citas krāsas nozīmīte, kas apliecina maksājumu, tāpēc ir vērts sākt dienu ar muzeja apmeklējumu no rīta, izstaigāt vienu-divas halles un pēcpusdienā atnākt vēlreiz, jo muzejs atrodas pašā pilsētas sirdī – Centrālparkā. Muzejam ir arī jauks suvenīru veikals, kur var iegādāties ļoti skaistus kalendārus un dažādus citus sīkumus.

DSC00399

Noteikti vismaz vienu reizi vajadzētu aiziet uz MoMA (The Museum of Modern Art) muzeju. Arī šeit mēdz būt rindas un pūļi, īpaši pie slavenākajiem darbiem, tādiem kā Van Goga Starry Night. Tur ir arī Endija Vorhoula, Marka Rotko un daudzi citi ļoti slaveni darbi. Kādā no nākošajām reizēm noteikti došos uz Guggenheim muzeju, tāpat arī uz Intrepid Sea, Air & Space Museum, kur atrodas Enterprise daudzkārt izmantojamais kosmosa kuģis, kurš ir palicis vienīgais no šīs programmas, kuru vēl neesmu redzējusi (vairāk par ASV apskatāmajiem kosmosa kuģiem lasi manu bloga ierakstu šeit). Dabas un dzīvnieku faniem noteikti patiks American Museum of Natural History.

DSC00770

Kādai lietainai dienai noderēs arī vaska figūru muzejs. Pēc dvīņu torņu terorakta, Ņujorkas augstākā ēka ilgu laiku bija Empire State Building, kura pēc jauno One World Trade Center un 432 Park Avenue atklāšanās 2014.un 2015.gadā ir vairs tikai trešā augstākā, taču uz to noteikti ir vērts aiziet. Īpaši skaisti ir saulrietā, taču fotografēt gribētajiem jārēķinās, ka statīvi būs jāatstāj pie apsarga un augšā tos nest neļaus.

Ja plāno apmeklēt daudzus muzejus un citas apskates vietas (botāniskos dārzus, memoriālus), ir vērts padomāt par New York Pass iegādi, kas dažās vietās ļauj arī apiet rindas.

DSC00989

Koncerti, izrādes, sporta pasākumi

Ņujorkā uzstājas pasaules līmeņa mākslinieki. Pirms brauciena noteikti ir vērts apskatīties kādi koncerti notiek pilsētā – es apmeklēju The XX un Sarah Brightman koncertus The Radio City Hall. Bieži vien biļetes nāksies pirkt no starpnieku lapām un cena par biļeti var sasniegt pat $200 un vairāk, tāpēc, ja laicīgi zini, kad brauksi, noskaidro, kad sākas biļešu tirdzniecība.

Noteikti ir vērts aiziet arī uz operu, lai pavērotu kontrastus – pārtraukumā kundzīte ar dimantu kaklarotu izvelk folijā ietītu sviestmaizi un to ēd. Turpat blakus ir studenti džinsu biksēs, kas operas kafejnīcā dzer šampanieti no plastmasas glāzītēm. Biļetes uz operu, īpaši sezonas sākumā, izpērk ātri, tāpēc arī šeit noskaidro, kad sākas biļešu tirdzniecība. Kad biļetes pirku es, izrādījās, ka tās parādījās pārdošanā dažas stundas pirms solītā laika, tāpēc man bija iespēja iegādāties biļetes pat uz sezonas pirmo izrādi. Jau pēc divdesmit minūtēm visas biļetes bija izpirktas.

DSC01005

Brodvejas izrādes ir vēl viena izklaides iespēja, vienmēr ir iespēja iegādāties kādu biļeti, ja esi students, noteikti paņem līdzi apliecību, jo iespējamas atlaides. Ar 50% atlaidi iespējams iegādāties biļetes uz tās pašas dienas izrādēm šeit vai arī izrādes dienā pie paša teātra kases.

Sporta fani noteikti gribēs doties uz kādu spēli, arī uz tām var iegādāties biļetes laicīgi internetā un turpat uz vietas kasēs.

Seriālu un filmu tūres

Ļoti daudzu seriālu un filmu darbība norisinās Ņujorkā, un ir uzņēmumi, kas piedāvā speciālas tūres pa vietām, kas tajos redzamas, piemēram On Location Tours.  Es ļoti labprāt izbraucu Gossip Girl tūri, savulaik kolēģes bija stāvā sajūsmā par Sex & The City tūri. Lielais autobuss, kas pilns ar seriāla faniem, brauc garām zināmākajām vietām, paralēli uz ekrāna rādot epizodes fragmentu, kurā redzama interesējošā vieta. Daudzviet varēja izkāpt laukā un nofotografēties. Bija interesanti! Protams, tūri var izveidot arī pats, mājās iepriekš internetā izlasot, kurās vietās kas atrodas un aizbraucot pašam. Piemēram, slavenās lielās klavieres veikalā FAO Schwarz, un uz šo veikalu noteikti ir jāaiziet katram!

DSC01153

Veikali

Bez pieminētā FAO Schwarz rotaļļietu veikala, noteikti būs interesanti aiziet arī uz M&M’s  un Hershey’s, kur var nopirkt kastēm dažādus saldumus. Kāds mans brazīļu kolēģis izvēlējās saderināšanās gredzenu savai draudzenei tieši Ņujorkas Tiffany, viņa bija sajūsmā! Apple cienītāji noteikti gribēs apskatīt lielo Apple veikalu pie Centrālparka. Seriālu un filmu cienītājiem Warner Bros., Disney veikali. Drēbes, kosmētika Bloomingdales, Macy’s, ārpus pilsētas arī lielie outleti, taču vairāk par iepirkšanos ASV lasi manā bloga ierakstā par to kā to darīt visizdevīgāk.

DSC01471

Citas tūres

Ņujorkā ir arī plašas iespējas braukt citās tūrēs. Priekšpēdējā braucienā izbraucu helikoptera tūri, tādas piedāvā vairākas kompānijas. Īpaši iesaku, ja esi ļoti viegls vai viegla, jo mazajā helikopterī blakus pilotam sēdina visvieglāko pasažieri (nosver viņi paši). Jārēķinās ar $100-200 par aptuveni piecpadsmit minūtēm prieka.

DSC00119

Ja ir brīvas pāris stundas laika, noteikti aizbrauc uz Brīvības statuju! Lai arī Brīvības statuja ir nacionālais parks, tomēr parku karte (kas palīdz lētāk apmeklēt daudzus slavenākos ASV nacionālos parkus) šeit nedarbosies, jo maksa ir par kuģīti, nevis par ieeju parkā. Pieaugušajiem kuģītis maksā $18, audio gids ir iekļauts (bet diemžēl nav īpaši interesants). Ja grib uzkāpt augšā uz statujas kroni, šī tūre ir jārezervē vairākus mēnešus iepriekš, jo ir ļoti ierobežots apmeklētāju skaits, papildu maksa par kroņa tūri gan ir tikai $3.

Transports

Bez automašīnas Ņujorkā būs vieglāk, un, ja kaut kur noteikti jānokļūst laikā, ieteiktu izmantot metro nevis taksometrus, jo sastrēgumi šeit mēdz būt grandiozi. Metro ir salīdzinoši lēts, viena biļete maksā $3, taču noteikti labāk ir izvēlēties vairāku braucienu biļetes, es parasti ņēmu 7 dienu biļeti paliekot vien dažas dienas, jo tad nebija jādomā, cik braucieni ir iztērēti un varēja nobraukt arī nelielus gabaliņus (vairāk informācijas metro mājaslapā) Taksometri arī nav dārgi, visos var samaksāt ar kredītkarti. Ņujorka laikam ir teju vienīgā pilsēta, kur man nekad nav bijušas problēmas ar taksometru vadītājiem, kas cenšas apšmaukt tūristus.

DSC01337

Starp citu, Ņujorkā ir dažas ļoti skaistas metro stacijas. Piemēram, slēgtā stacija zem City Hall. Braucot ar 6 metro uz Brooklyn Bridge/City Hall, pēdējā pieturā nekāp laukā, bet brauc apli galapunktā, kas ir šī slēgtā stacija, kuru tagad var vērot tikai pa metro logu. Ļoti skaista stacija ir arī pie Operas – Lincoln Center. 14th Street/8th Avenue ir vairāk nekā 100 maziņas bronzas skulptūras.

Tā kā dzīvošana Ņujorkā ir dārga, ir vērts apsvērt dzīvot ārpus Manhetenas, bet ar metro sasniedzamā attālumā, jo metro ir ātrs un nav dārgs.

Kur paēst

Sākot no izslavētajiem brančiem brīvdienās līdz pat dārgiem restorāniem, Ņujorkā ir viss. Ja kaut kur pasaulē var atrast kaut ko īpašu ēdamu, visdrīzākais, to varēs dabūt arī Ņujorkā. Gan ļoti specifiska Āfrikas un Āzijas virtuve, gan tipiskie burgeri un steiki, gan Ņujorkas siera kūku kafejnīcas. Brodvejas rajonā tādās vietās kā Stardust Diner viesmīļi dzied, lai nopelnītu dzeramnaudu vokālajām nodarbībām, un stāsta par tiem, kuriem no viņu vidus ir izdevies izsisties.

DSC01302

Upper East Side branči ir izslavēti, taču noteikti vajadzētu laicīgi rezervēt galdiņu. Noteikti pagaršo kādu hotdogu uz ielas! Ar Starbucks krūzīti rokās un desiņu te mana daudzus. Chinatown, Mazajā Itālijā būs vēl citādāks ēdienu piedāvājums. Dzeramnaudas kafejnīcās un restorānos jāatstāj vismaz 10% apmērā, bet labāk 15%.

Kur aizbraukt ekskursijā ārpus Ņujorkas

Pat ja neplāno nomāt automašīnu, no Ņujorkas var ērti aizbraukt ar autobusu uz daudzām citām lielajām pilsētām apkārtnē. Brauciens uz Vašingtonu vai Bostonu aizņems aptuveni piecas stundas, Filadelfija ir pusceļā uz Vašingtonu, arī tā ir apskates vērta. Laicīgi pērkot biļeti ar Megabus, tā maksās tikai $1! Parastā biļetes cena ir ap $20, braucot ar vilcienu tā varētu būt ap $100. Ja tomēr nolemsi ņemt auto nomā, noderēs raksts par to kā nomāt auto ASV.

Nobeigumā

Ņujorka ir skaista visos gadalaikos. Vislielākie tūristu pūļi tajā ir vasarā, tāpēc vislabāk to ir apmeklēt pavasarī vai rudenī, vai janvārī, kad Amerikā ir lielās atlaides. Šajā pilsētā katrs atradīs kaut ko ievērības cienīgu un garlaicīgi šeit nepaliek nekad. Ērti apavi, mazs, viegls fotoaparāts un Ņujorkas baudīšana var sākties!

DSC00805

Ja tev patika šis raksts, izlasi noteikti arī:

Jura konkursa rakstu par Ņujorku

Kā iepirkties ASV (un lēti!)

Kur paēst ASV – mani ieteikumi foršām ēstuvēm!

Kā nomāt auto ASV un kas jāņem vērā, to darot.


21 comments

 1. skaisti jau skaisti, bet esmu dzirdējis, ka Ņujorkā esot viss nedraudzīgākie un nelaipnākie cilvēki visā ASV

  1. Katrā valstī un pilsētā var sameklēt ļoti laipnus un ļoti nelaipnus cilvēkus. Man Ņujorkā ir bijuši tikai tie laipnākie – muzeja sargs, kurš ieraugot mani muzeja kafejnīcā (jo pirms tam es pusstundu pavadīju viņa apsargātajā muzeja zālē) pienāk klāt un stāsta, ko vēl vajadzētu apskatīties Ņujorkā, cilvēki uz ielas, kas saka komplimentus. Cilvēki, kas paši nāk klāt un piedāvā palīdzēt atrast kaut ko, ja redz, ka skaties kartē. Cita lieta, ko gan esmu novērojusi, ja pilsētā ir daudz tūristu, tieši tūristi mēdz būt nelaipni, grūstīties un rada nepatīkamu iespaidu par pilsētu.

   1. Arī Girgensons vienā intervijā teica, ka vienreiz uz Ņujorku varot aizbraukt, bet otrreiz viņš uz turieni nebrauktu, dēļ vietējo attieksmes.

    1. Hmm, man tiešām nekas slikts nav bijis tur, bet katrā pilsētā jau var būt kādas problēmas…

 2. Pagajusaja gada tiesi dienu pirms izlidosanas draugs tika uzlikts uz operaciju galda… un, protams, viss bija rezervets, nba biletes kabata utt.. bet nekas re, sogad varesim uz Porzingi skatitites 🙂 viss notiek tiesi ta kam ir janotiek un tikai uz labu. Lidz Martam vel talu, bet Tavi info vienmer ir perfekts papildinajums jau esosajai informacijai. Vienmer gaidu ko jaunu un iedvesmojos. 🙂

  1. Vaaiiii, traki! Vismaz apdrošināšana bija, kaut ko dabūjāt atpakaļ?
   Šogad tikai Ņujorka vai kas cits arī plānots? Pa to pusi ir daudz ceļots, tā ka varu arī ieteikt apskates vietas Vašingtonā, Filadelfijā, Bostonā, augšā uz kalnu pusi un arī zemāk, uz Floridu, ja ir jautājumi, droši prasi! 🙂

 3. Es jau ka neliels avanturists biju panemusi tikai lidojuma apdrosinasanu, ko piedava aviokompanija, protams, ha, atpakal sanemam tikai € 60, jo ja ta papeta bileti tad ta tira biletes cena ir vien kapeikas! Parejo jau nedabujam atpakal “Shit happens”, Airbnb mums apsolija nakamajai reizei atlaidi un tas ari viss, bet labak ta neka problemas lidojuma laika vai operacija cita valsti. Es septembri brauksu uz Dominikanas Republiku, redzes ka bus, ta teikt Last Minute saule 🙂 Ar 20 atvalinajuma dienam ir par, lai visu paspetu un vel Latviju apciemotu, tadel jaker un japlano ka var! Paldies, noteikti iegriezisos pec padoma.

  1. Neforši 🙁 citreiz ir vērts paņemt Swedbankas labāko polisi, tur ir visādi riski, neparedzētas izmaiņas lidojumos utml, uz pāris dienām varbūt arī maksās 20 eur, bet vismaz ir gan bagāžas, gan veselības segums, gan arī šādi riski…
   Dominikānā gan neesmu bijusi 🙂 man paziņas tur brauca mācīties sērfot, teica, ka forši 🙂

   1. Mja, maciba ir! Veselibas apdrosinasana mums ir, tadel visu parejo uztveru ta vieglak, bet tagad bus verts padomat. Ja, es ar serfot un SUP! Lai Tev lieliska diena 🙂

    1. Forši, forši 🙂 Karību jūra arī niršanai ir labi piemērota, ja sanāk laiks, ir vērts 🙂
     Tev arī jauku dienu! 🙂

 4. Šo lasot, sakārojās aizbraukt, un tā vismaz uz nedēļu vai divām.
  Būs jāpieķeksē nākotnes plāniem.

  1. Prieks, ka iedvesmoju 🙂 Labāk uz nedēļu NYC un tad kaut ko vēl, līdz Niagāras ūdenskritumam, piemēram 🙂

 5. Pirmkārt, gribēju teikt lielu paldies par foršo lapu! Tā tiešām mums noder, jo tūliņ septembra sākumā lidojam uz Floridu.
  Pirms tam ASV bijā 3 gadus atpakaļ, kad ar auto braucām no NYC uz Miami – bija superīgs ceļojums. Šoreiz līdzi ņemam arī mūsu mazo dēliņu, līdz ar ko maršrutā iekļauti atrakciju parki – Disney Land, legoland, Safari utt. Izklaides vairāk balstām uz mazo cilvēku, bet viņš mums pieredzējis ceļotājs. Tā ka būs forši un Kīvestas laiku ar pagarinājām pēc Jūsu rakstītā. 🙂
  NYC mums ļoti patika un noteikti tur vēl atgriezīsimies. Cilvēki bija laipni un nekādu negataīvu attieksmi nemanījām, bet gan tieši pretēji.
  P.S. Veiksmi turpmākajos ceļojumos un iedvesmu jauniem rakstiem!

  1. Paldies par labajiem vārdiem! 🙂 prieks rakstīt, ja citiem noder!
   Ja kādreiz kādi jautājumi, droši raksti! 🙂

 6. Paldies par Ņujorkas rakstu – noderēja iedvesmai mirkļiem, kad kājas bija nogurušas un labprāt vairs nestaigātu 🙂 Arī pāris photospotus pašpikoju no Tevis 🙂

  I.

 7. Brīvības statuju var apskatīt arī no bezmaksas kuģīša, kurš kursē ļoti labi ‘fotografējamā attālumā’. Kuģītis iet uz saliņu un protams pie Brīvības statujas nepiestāj, bet ja negrib kāp augšā statujā, tad ir ļoti labs veids.

Pievienot komentāru