Kā iepirkties ASV?

Kā iepirkties  ārzemēs un īpaši, Amerikā – kur ir labākas cenas, uz kuriem veikaliem braukt, kur iegādāties elektroniku, vai vērts iepirkties internetā un kas jāņem vērā, lai atrastu labākās cenas ASV? Vai tiešām viss ir tik lēts? Tā kā manu braucienu uz ASV skaits šī raksta tapšanas brīdī tuvojas 10, kā arī esmu tur iepirkusies kopā ar tur dzīvojošajiem radiem, piedāvāju nelielu ieskatu kā, manuprāt, ir visizdevīgāk iepirkties ASV – par apģērbiem, specializētu pārtiku, outlet, kuponiem, dāvanām vīriešiem un sievietēm un arī iepirkšanos internetā!

Iepirkties ASV ir diezgan izdevīgi, tāpēc nākamreiz, ieraugot lētas akcijas biļetes vai pēdējā brīža ceļojumu uz Ņujorku, Maiami vai Losandželosu, apsver arī iepirkšanos kā vienu no nodarbēm ceļojumā!

Ja lasot rodas kādi ieteikumi, par ko vēl vajadzētu uzrakstīt, vai arī vēlies dalīties savā pieredzē, to droši var darīt komentāros!

DSC01100

Ja plāno braucienu uz ASV, tev noderēs arī šie raksti:

Kā arī galamērķu apraksti ASV:

Vispārīga informācija

Uzreiz vēlos darīt skaidru, ka, lai arī interesējos par modi, es neuzskatu, ka tikai jaunāko kolekciju apģērbi no visdārgākā gala ir valkājami. Pieeju iepirkšanās procesam praktiski – apģērbam ir jābūt kvalitātīvam, labi jāizskatās, labi jāder un cenai jābūt adekvātai. Zīmolam nav nozīmes, bet kā cenu indikators turpmāk būs norādes uz atsevišķu apģērbu zīmoliem. Pēc tā kā redzētas ASV cenas pazīstamu zīmolu precēm, daļa no to ekskluzivitātes auras viennozīmīgi pazūd. Tāpat arī daži zīmoli, kas Latvijā liek pozicionēti kā ārkārtīgi dārgi, ASV tiek būtībā mesti pakaļ par sīknaudu. Iepirkšanās ASV var tiešām būt tik lēta, kā par to stāsta un, var gadīties, ka pēc tam Latvijā viss šķitīs daudz par dārgu. Vismaz man ir tieši tā – kopš esmu iepirkusies ASV, cenas Latvijā vienmēr pārrēķinu dolāros un veikalos mēdzu šausmināties. Tāpat arī uz ASV tiešām ir vērts braukt ar tukšu koferi vai pat bez kofera un to iegādāties uz vietas. Lai lidojot prom nebūtu pārsteigumi ar bagāžas pārsvaru, jāņem līdzi rokas svari. Tad var jau laicīgi uzvilkt smagāko apģērbu. Strīdu gadījumā vispirms lidostā jālūdz norādīt somas svaru nevis mārciņās, bet kilogramos, jo 50 mārciņas ir 22,7 kg, tātad vēl 300 grami paliek rezervē. 3 mārciņas par daudz ir tikai nedaudz vairāk par kilogramu, bet, ja ir somas pārsvars, ir vieglāk orientēties, cik jāizņem laukā. Kādam šādi spriedelējumi var šķist smieklīgi, bet par somas pārsvaru vēl ne reizes neesmu maksājusi, jo rūpīgi plānoju, ko likt somā un ko iebāzt jakas kabatā.

Pirms sākt domāt par to, kurus veikalus apmeklēt, svarīgi ir saprast, ka ASV nav sabiedriskā transporta vai kājāmgājēju zeme. Vislabāk uz veikaliem ir doties ar savu automašīnu vai ļaunākajā gadījumā ar metro. Iespējams, ka vislabākais tirdzniecības centrs ir nieka 20 km attālumā, bet braucot ar taksi var nākties šķirties no ļoti prāvas summas. Tāpat arī bieži vien tirdzniecības centri neatrodas vienā lielā mājā, bet katram veikalam ir sava ieeja rindu mājā vai pat atsevišķa mājiņa. Bieži vien no viena tirdzniecības centra gala līdz otram būs ērtāk aizbraukt ar mašīnu, nevis nest iepirkumu maisus šurpu-turpu. Benzīns ir lēts, auto noma arī (par šo lasi te – kā nomāt automašīnu ASV) un auto ļauj izbraukāt vietējo iedzīvotāju veikalus un ne tikai tūristiem domātos. Tātad jau laicīgi vajadzētu iepazīties ar izmēru skalu, jo tā amerikāņiem ir pilnīgi cita, gan apģērbiem, gan apaviem. Ļoti laba tabula atrodama šeit. Es amerikāņu veikalos nekautrējos nēsāt līdzi mērlenti, lai nopirktu apģērbu mājās palikušajiem, līdzi ņēmu izdrukātus attēlus ar drēbēm, kas der un attiecīgajiem izmēriem centimetros.

Veikalos cenas ir norādītas pirms nodokļiem – vēl nav pieskatīts sales tax jeb pārdošanas nodoklis, kas atkarībā no štata varētu būt ap 5-7%. Precīzu nodokļa apmēru var apskatīties šajā tabulā.

Kopš mobilo datu pakas ir pieejamas krietni lētāk, izvēlos LMT Pasaule 1 piedāvājumu – 1 GB datu ASV maksā 12.99 eur, derīgs 14 dienas vai kamēr beidzas datu apjoms. Pietiek ne tikai, lai brauktu ar Waze, bet arī ielikt kādu bildi sociālajos tīklos.

Apģērbi

Parastie veikali un lielie tirdzniecības centri

Par tiem es daudz nerakstīšu, jo tajos esmu iepirkusies vien dažas reizes, tādēļ, ka šāda iepirkšanās ir visnepraktiskākā. Tuvāko centru noteikti zinās viesnīcā, tikai jāpajautā kur ir tuvākais mall. Kas interesanti, šajos tirdzniecības centros parasti nav pārtikas veikalu, bet ir gana daudz dažādu ēstuvju, bieži vien arī kinoteātris. Šādā centrā parasti atrodami tādi veikali kā Forever 21, Sephora, Banana Republic. Tāpat arī lielie multibrendu veikali kā Macy’s. Tajā atrodami vīriešu, sieviešu un bērnu apģērbi un aksesuāri. Cenas lētākas nekā Latvijā, bet šī noteikti nav lētākā iepirkšanās metode. Šāda iepirkšanās prasa visvairāk laika un var gadīties, ka nenopirksi neko.

Iepirktos šajos veikalos tikai tādā gadījumā, ja:

 • es esmu bez mašīnas, pilsētas centrā, man nav laika un kaut kas ir jānopērk tūlīt (piemēram, nav atnākusi bagāža un man pēc divām stundām jābūt uz vakariņām vakarkleitā)
 • pēc Jaunā gada, kad sākas atlaides
 • nepieciešams kaut kas, kas ir tikko parādījies – konkrētā zīmola visjaunākās kolekcijas apģērbs, konkrēta zīmola jaunākās smaržas utml.
 • nepieciešams ļoti specifisks izmērs (šādos veikalos bez tipiskās petite un plus size sadaļas mēdz būt arī tall – gara auguma cilvēkiem paredzēti apģērbi)
 • veikals tiek slēgts un tajā ir 70-90% atlaides
 • nezinu, ko man īsti gribas vai vajag, piemēram, kuras smaržas patiks vai kurš krēms būs labs. Sephora veikalā teju jebkuram produktam var palūgt paraugu un tas tiks sagatavots.

Amerikāņu vidusslānis iepērkas tieši šajos veikalos. Imigranti bieži vien dodas uz lētākiem veikaliem. Tiem, kas rauc degunu par šiem veikaliem, paliek dārgā gala zīmolu veikali, kas jau parasti atrodas atsevišķā veikalā pilsētas galvenajā iepirkšanās ielā.

Cenu piemēri (cenas norādītas bez nodokļa):

 • Iepriekš nedzirdēta dizainera kleita $150
 • Maidenform sieviešu apakšbikses $12
 • Calvin Klein vīriešu krekls $75

Plusi:

 • Veikals parasti ir viegli sasniedzams (centrā vai dažas metro pieturas)
 • Pieejamas jaunākās preces
 • Laipni pārdevēji
 • Var izmantot atlaižu kuponus (pārdevējas var pašas piedāvāt tādu atrast vai arī uzreiz iedos atlaidi)
 • Lielajos tirdzniecības centros ir arī elektronikas veikali

Mīnusi:

 • Dārgāks par citām iepirkšanās alternatīvām (atsevišķas preces un preču grupas citur iespējams iegādāties divreiz un pat trīsreiz lētāk)
 • Preču izvēle ir no noteiktiem zīmoliem – var gadīties, ka tirdzniecības centrā nav kāda zīmola veikala.

Lieveikali

Tādās ķēdēs kā Sears, Walmart un citās, arī iespējams iegādāties visdažādāko apģērbu. Walmart es parasti iegriežos, lai ceļojuma laikā nopirktu produktus. Turpat pieejams apģērbs ļoti plašā izmēru amplitūdā. Šie veikali ir tā vieta, kur tiešām var iegādāties T-kreklus par $5, taču vislētākajām precēm kvalitāte nav tā labākā. Tā gan noteikti neatpaliek no Cubus, Zara vai Reserved. Šajos veikalos var nopirkt gan mazas meiteņu somiņas, kas izskatās pēc sunīšiem, gan krūšturus ar H izmēra bļodiņu. Daudzi Walmart veikali strādā arī naktīs. Noteikti ir vērts iebraukt kādā no lielajiem pārtikas veikaliem.Pārtikas iegāde būs krietni lētāka un katram ir jāredz kā tad izskatās pilnīgi supersize tipa veikals, kurā pienu patiesi pārdod 3,7l litru iepakojumus, olas pa trim dučiem, bet 12 kolas skārdeņu palete maksā lētāk par 2,5l litru pudeli Rīgā. Tā kā šie veikali parasti nav galvenā iepirkšanās vieta, izvērstu aprakstu nerakstīšu.

Outlet

Atceros, kā savā pašā pirmajā braucienā uz ASV, toreiz Ņūdžersijas štatā, sēdēju automašīnā ar kolēģiem, un milzīgā sastrēgumā braucu uz outlet tipa veikalu – Woodbury Common, kuram ir pāri par 1000 atsauksmēm Tripadvisor. Toreiz kanādiešu kolēģes man šo iepirkšanās centru ieteica kā vislabāko vietu, kur iepirkties Ņujorkas štatā. Tajā bija neskaitāmi somiņu, smaržu un apģērbu veikali. Nepratu novērtēt, kā tad ir – vai šīs ir vislētākās cenas, kādas ir iespējamas? Taisnības labad jāsaka, ka piedāvājums tiešām šķita lētāks, nekā netālu no viesnīcas esošais tirdzniecības centrs, kurš būtu klasificējams iepriekšējā kategorijā. Taču viena iepirkšanās reize ar manu tanti ASV mainīja visus manus priekšstatus par to, kur īsti ASV ir jāiepērkas. Lai arī kopš tās reizes esmu iepirkusies dažādos Premium Outlets ķēdes veikalos ASV, tomēr doties uz outlet’u es ieteiktu tikai tad, ja interesē konkrēta zīmola konkrēts priekšmets. Piemēram, Columbia ūdens necaurlaidīga jaka ar kapuci, noteiktā izmērā; 34.garuma Levis sieviešu džinsu bikses vai Clinique Moisture Surge krēms. Kādā veikalā varētu būt arī jaunāko kolekciju apģērbi, taču uz to es pārāk nepaļautos. Tā kā lētākajos veikalos mēdz būt ierobežota apavu izvēle (veikalu kategorija zemāk), ir vērts apmeklēt Designer Shoe Warehouse. Ir arī pavisam lētie apavu veikali Payless taču kvalitāte tajos nebūs laba.

Amerikāņi ir atlaižu kuponu nācija, par to izmantošanu ir gan neskaitāmi raksti presē, gan pat televīzijas raidījumi. Outlet’os kuponus var iegādāties informācijas centrā par nelielu samaksu (līdz $5) vai bezmaksas izdrukāt no veikala mājaslapas vai palūgt bukletu viesnīcā. Tā kā šajos veikalos var pavadīt visu dienu, jau laicīgi vajadzētu izpētīt veikalu karti, atzīmēt interesējošos veikalus un nākt ar sagatavotu iepirkumu sarakstu. Bieži vien ceļmalās var redzēt tādas izkārtnes kā Factory store vai Factory outlet. Mani novērojumi liecina, ka cenas tajos ir tieši tādas pašas kā parastajos outlet’os vai pat dārgākas.

Cenu piemēri

 • Fossil saulesbrilles no $5 līdz $200 (bet pērkot otras tās bija ar 50% atlaidi)
 • Armani kleita $600
 • Banana Republic jaciņas ~$60
 • Calvin Klein vīriešu krekli ~$60
 • Nike sieviešu sporta apavi $35
 • NorthFace siltā ziemas jaka ar GoreTex ~$200

Plusi:

 • Cenas ir lētākas nekā piemēram Macy’s vai parastajos lielveikalos
 • Var izmantot atlaižu kuponus
 • Pārdevēji ir puslīdz laipni, kaut ko palīdzēs atrast, varbūt ieteiks, kuru kuponu izmantot
 • Ja nezini, kādu izmēru tev vajag, pārdevēja nomērīs ar mērlenti un ieteiks (piemēram, vīriešu krekliem, to ir vērts pierakstīt, jo noderēs nākošajā kategorijā aprakstītajos)
 • Lielāka izvēle nekā nākošajā kategorijā aprakstītajos, arī izmēru ziņā – ja neder viena izmēra blūze, būs lielāka vai mazāka turpat uz vietas

Mīnusi:

 • Šis nav pats lētākais veids kā iepirkties ASV
 • Nebūs tik plaša izvēle kā oriģinālajā veikalā (piemēram Victoria’s Secret outletā var gadīties, ka būs tikai miesaskrāsas kokvilnas stringi. Tie būs lēti, bet tikai vienā krāsā. Lai arī būs peldkostīmi, lacie biksītes un daudz kas cits, bet izvēle nebūs tieši kā no mājaslapas)
 • Outlet’u ir daudz, bet ne tik daudz kā nākošajā kategorijā aprakstīto veikalu
 • Pēc manas pieredzes lielās pilsētās lielākā daļa no apmeklētājiem ir tūristi (Orlando, Ņujorka). Pēc tā var izdarīt secinājumus par šo veikalu mērķauditoriju un uzcenojumu.

Pagājušā gada kolekciju un kolekciju pārpalikumu veikali

Arī Eiropas tirgū pēdējā laikā parādījušās veikalu ķēdes, kas iztirgo kolekciju pārpalikumus no dažādiem veikaliem. Viszināmākā noteikti ir Lielbritānijā un Polijā sastopamā TK Maxx ķēde. ASV tai ir nedaudz cits nosaukums – TJ Maxx, bet šis nav vienīgais veikals. Šai pašai kompānijai pieder arī Marshalls (lētāki zīmoli) . No šāda tipa veikaliem visbiežāk iegriežos Ross Dress for Less ķēdē, kuriem pieder arī dd’s Discounts. Daži gan teic, ka Burlington Coat Factory ir labākais, bet tas noteikti atkarībā no tā, ko meklē. Nesenajā braucienā atklāju sev Nordstrom Rack – lai arī šķita mazliet dārgāks par iepriekš pieminētajiem, cenas tāpat bija ļoti pievilcīgas un sortiments atšķīrās no citiem veikaliem, tāpēc vienā braucienā ir vērts saplānot vairāku šādu veikalu apmeklēšanu. Šajos veikalos vidusslānis parasti neiepērkas, varbūt tāpēc, ka neuzskata to par savam dzīves līmenim atbilstošu, taču realitātē tās bieži vien ir tieši tās pašas preces. Esmu redzējusi „kolekciju pārpalikumos” drēbes arī no tekošajām kolekcijām – Macy’s identiska kleita, kura atradās sekcijā New Arrivals maksāja $89.99, Ross’ā to jau iepriekšējā braucienā (!) iegādājos par $39.99.

Vispirms vēlētos uzsvērt, ka šo veikalu cenas nenozīmē, ka preces šeit ir sliktas. Tajos ir atrodamas tiešām labas kvalitātes preces. Tās nav humpalas vai tikai brāķi, nav arī pagājušā gadsimta mode. Gadās pa kādai nepareizi marķētai vai saplēstai precei. Bet arī Latvijā gadās tādas ne tikai redzēt, bet arī nopirkt. Kāda mana draudzene, kas kādreiz strādāja apģērbu veikalā Latvijā man stāstīja, ka tieši saplēstās, netīrās un brāķētās drebes visbiežāk tiek piedāvātas pa īpašajām cenām „Nakts izprādošanās” un tamlīdzīgās akcijās.

Tā kā parasti iepērkos kopā ar otro pusi un man nepieciešamas ne tikai sieviešu, bet arī vīriešu drēbes un pa kādam apģērbam mājās palicējiem (draugu bērni, vecmāmiņa), dodos uz Ross. Manuprāt tajā ir vislielākā izvēle visām šīm grupām un visātrāk tajā varu atrast sevi interesējošo, jo apģērbi jau ir sašķiroti pēc izmēriem (citos pieminētajos veikalos dažas nodaļas ir sašķirotas, bet dažas nav), kas ļoti ietaupa laiku. Visos augstāk minētajos veikalos sistēma ir līdzīga, vien nedaudz var atšķirties pieejamo zīmolu klāsts un preču daudzums katrā no kategorijām.

Ross pieaugušo drebes ir sašķirotas arī pēc speciālajiem izmēriem – plus size, petite un junior. Diemžēl gariem cilvēkiem nav atsevišķas sadaļas. Izvēlos, kurā sadaļā vēlos sākt skatīties, piemēram, kleitas, apskatos, kur ir mans izmērs un sāku pa vienam „šķirstīt” pakaramos. Vienmēr uzreiz ņemu līdzi lielos ratus un atlieku interesējošo apģērbu, lai arī kabīnē var ienest tikai līdz 7 apģērba gabaliem (kurus rūpīgi pārskaita pirms un pēc ienešanas), turpat pie kabīnēm ir ratiņu “stāvvieta”, kur visiem citiem arī jau ir piekrāmēti krāvumi. Šajos veikalos jārēķinās ar to, ka drēbes var mētāties pa zemi, pārdevēja neklauvēs pie kabīnes durvīm un nejautās kā apģērbs der un nevajag atnest citu izmēru. Pieejams tikai tas, kas ir izlikts tirdzniecības zālē. Ja gribi kaut ko citu (vai vēl vienu tādu pašu apģērbu) un šajā veikalā tāds nav, brauc uz citu veikalu. Vai tur tāds būs neviens negarantē, jo to elektroniski nevar pārbaudīt un neviens noteikti nezvanīs. Tāpēc braucot uz Ross, es parasti jau iepriekš veikala mājaslapā sadaļā Store Locator atrodu tuvākos veikalus un pierakstu kādus 3-4. Pierakstot adresi navigācijā, vienmēr jāapskatās vai veikals netiek piedāvāts pie ieteiktajām vietām adresē. Bieži vien daudzkorpusu tirdzniecības centram ir viena adrese un tad var pavadīt pusstundu meklējot vajadzīgo rindu māju. Svarīgi apskatīties arī veikalu darba laiku, jo piemēram Ross piektdienās un sestdienās veikali strādā ilgāk, bet ne vienmēr.

Visos kolekciju pārpalikumu veikalos bez drēbēm var iegādāties arī apavus, smaržas, priekšmetus mājai (dvieļi, segas) un virtuves aksesuārus (sākot ar kastroļiem un lāpstiņām līdz pat garšvielām, tējām utml), rotaļļietas un bērnu apģērbus, elektronikas aksesuārus (ipad vāciņus, lādētājus, austiņas), koferus, ķermeņa kopšanas priekšmetus (krēmi, šampūni, mitrās slavetes), bižutēriju un pulksteņus. Šī vieta ir izcila, lai laicīgi iegādātos praktiskas dāvanas (katrs no mums Ziemassvētkos ir saņēmis „ceļojošo – piekto – reizi – pārdāvināto” svečturi, šī ir iespēja tādus vairs nekad nedāvināt citiem). Es esmu daudzas reizes kodusi pirkstos par Ross nenopirktajām lietām, kad sāku Ziemassvētku iepirkšanos Latvijā. Katrs mazākais nieciņš mājās var maksāt pat piecreiz vairāk nekā ASV.

Dodoties uz šo veikalu noteikti jāņem līdzi saraksts ar vajadzīgajām lietām un jānosaka sev laika (un naudas) limits, jo tirdzniecības zāle ir liela un tajā var pazust, pētot smukās piezīmju grāmatiņas vai mērot jau piecpadsmito Ralph Laurent kleitu, kura noteikti noderēs. Obligāti vajag pievērst uzmanību Clearance sadaļai, kurā ir nocenotās preces – ja kāds apģērba gabals veikalā jau ir ilgāku laiku un tā arī nopirkts, to pārceno uz leju.

Cenu piemēri:

 • Sketcher’s vīriešu apavi $34
 • Calvin Klein kleitas $29.99-$59.99
 • DKNY sieviešu apakšbikses $1.99
 • Calvin Klein krūšturis $7.99
 • Guess somas $80-$150 (nopērkot somu par $80, tieši tādu pašu pēc pusgada redzēju Rīgā par 300 eur), pieejamas daudzu citu dizaineru somas (arī ādas) – Betsey Johnson, Michael Kors u.c.
 • Unisa sieviešu sandales $10.99
 • Samsonite lielais koferis $89.99
 • Boss smaržas $16.99-$39.99 (iepakojumi ir ciet, testeru nav, tāpēc jāpērk uz dullo vai jau zināmas)
 • Calvin Klein vīriešu krekls $21.99, citu zīmolu arī lētāk $7.99-$19.99
 • Tommy Hilfiger vīriešu josta $20
 • Van Heusen kaklasaite $14.99
 • Bērnu 4 kokvilnas cepurīšu komplekts $3.99
 • Nike vīriešu sporta krekls $14.99

Plusi:

 • viss ir ĻOTI lēts, lētāk vairs nemēdz būt
 • ir pieejami labu, kvalitatīvu zīmolu apģērbi un apavi, oriģināli
 • drēbes jau sašķirotas pēc izmēriem
 • visu var atgriezt (tikai obligāti jāsaglabā čeks un nedrīkst noplēst cenu zīmi), arī jebkurā citā ķēdes veikalā, pat citā štatā
 • veikalu ir daudz, tos var atrast jebkurā štatā un teju katrā lielākā apdzīvotā vietā, tāpēc, ja neapmierina piedāvājums vienā, var iet uz citu

Mīnusi:

 • starp sašķirotajām drēbēm gadās cita izmēra drēbes, vai arī nepareizs izmers uz pakaramā vai pat birkas
 • drēbes mētājas zemē un ir jāpavada laiks „rokoties” plauktos, lai atrastu sevi interesējošo
 • ģērbtuvēs var ienest tikai 7 apģērbus
 • priekšmetiem (piezīmju bloki, virtuves piederumi) dažreiz grūti noņemt cenas etiķeti
 • pārdevējas nebūs laipnas un nekādā veidā nepalīdzēs – viņas tikai skaita drēbes, krāmē preces un saņem naudu kasē
 • priekšmeti ir rūpīgi jāpārbauda vai nav bojāti, var gadīties, ka interesējošajai kleitai bija jābūt jostai, bet tā ir pazudusi (bet tad var paņemt no cita izmēra, ja tāds ir)
 • ja nenopērc preci uzreiz, tā tur pēc stundas var nebūt
 • veikalos var atšķirties piedāvājums (high-end rajonā Miami ir nesalīdzināmi plašāka izvēle, zināmi zīmoli, otrā Miami pusē, mazāk labvēlīgā rajonā nav no kā izvēlēties…)
 • var ļoti aizrauties un nopirkt drēbes vairāku simtu dolāru vērtībā un pēc tam to visu knapi aiznest līdz mašīnai (un vēl knapāk ir ar stūķēšanu koferī) un pārmaksāt par papildu bagāžu 🙂

Specializētie veikali

Kāzu kleitas

Bieži man uzdod jautājumu par kāzu kleitas iegādi ASV. Ar tām ir nedaudz sarežģītāk kā ar jebkuru citu apģērbu. Pirmkārt jau, obligāti japiesakās uz vizīti uz salonu. Ierodoties bez pieteikšanās 99% gadījumu salons būs vai nu ciet, vai arī visi konsultati būs aizņemti, un līgavu palūgs pagaidīt vai atnākt citreiz, iepriekš piesakoties.

Izvēle ir ļoti plaša, visdažādākajiem izmēriem un budžetiem. Var gan apmeklēt vienkāršākus veikalus kā David’s Bridal (viņiem pieejamas arī lētākas slaveno dizaineru kolekcijas, piemēram, Vera Wang), gan arī pieteikties konkrētu dizaineru salonos vai paraugu izpārdošanas salonos. Katrā štatā un pilsētā ir pieejami savi veikali. Kāzu tērpiem daudz raksturīgāk ir mazie konkrēta dizainera veikali, līdz ar to meklējot kāzu kleitu veikalus, par tiem jāizlasa vietējos forumos. Pēc tā var spriest gan par pieejamo izvēli (vai ir ļoti lieli izmēri, cik maksā), gan par apkalpošanas kvalitāti. Vienkāršākajos veikalos redzamie paraugi var būt ļoti, ļoti novalkāti un netīri. Vēl jāņem vērā, ka parasti kāzu kleitu nevarēs iegādāties uzreiz. Pēc modeļa izvēles līgava tiek nomērīta un izvēlētais tērps tiek pasūtīts. Var gadīties, ka pasūtīšana aizņem pat 6 un vairāk nedēļas, tādēļ pirms izvēlēties tērpu vajadzētu noskaidrot, cik ilgā laikā to varēs saņemt. Ir saloni, kas sūta arī uz Eiropu, bet tad jārēķinās ar PVN un muitas nodokļiem. Kleita parasti būs arī jāpāršuj. Kleitas nopērkama uzreiz ir paraugu izpārdošanas veikalos vai veikalos ar lielu noliktavu.

Vitamīnu veikali

ASV ir ļoti plaša vitamīnu un pārtikas piedevu izvēle. Tos var iegādāties sākot jau ar aptiekām (CVS, Walgreens, kurās var nopirkt ne tkai vitamīnus un zāles, bet arī ziedus, pārtikas produktus, skaistumkopšanas preces un dažādus niekus) un lielveikaliem (Walmart), beidzot ar specializētajiem veikaliem kā Vitamin Shoppe un GNC. Vitamīnu veikalos ir zinoši konsultanti, kas palīdzēs ātri atrast vajadzīgo, un pastāstīs par sastāvu. Protams, iepakojumi ir tipiski amerikāņiem, 200 kapsulas tāds nieks vien ir. Specializētajos veikalos var iegādāties labākus vitamīnus, lielveikalos un aptiekās pieejami lielo ķēžu ražojumi. Tāpat arī, ja kādreiz nepieciešamas zāles, pietiekoši daudzus medikamentus var iegādāties bez receptes, tomēr daļai no plaši pieejamiem medikamentiem, tādiem, kā alerģijas zāles, kam sastāvā ir kontrolētās substances, jāuzrāda ASV pilsoņa pase. Mūsu Latvijas pases viņi neatzīst par dokumentu un atsakās šīs zāles pārdot.

Rotaļļietu veikali

Ja nav kāda īpaša vēlme, nepieciešama kaut kāda mantiņa, tādas var atrast Ross, Marshalls un pārējos tāda tipa veikalos. Ja nepieciešama kāda ļoti specifiska lieta, konkrēta lelle, konstruktors vai arī gribas, lai iepakojums ir perfekts, var doties uz Toys R Us vai zīdaiņu sadaļu Babies R Us (bieži abi ir kopā). Šos veikalus gan tuvākajā laikā ASV slēgs, tāpēc pasteidzies! Ar iepakojumiem gan ieteiktu īpaši nekrāmēties, jo pēc iespiešanas koferī tie reti kad būs tikpat skaisti kā veikalā. Šie veikali mēdz būt gan pilsētas centra daudzstāvu tirdzniecības centros, gan pavisam ārpus pilsētas lielajos centros.

Hobiju preču veikali

Ja ir vēlme iegādāties pērlītes, līmes pistoli vai izšūšanas komplektu, Michael’s būs īstais veikals, uz kuru doties. ASV ir pateicīga valsts hobiju attīstīšanai, jo dažādas hobiju izejvielas ir lētas un plaši pieejamas. Hobiju preču veikali parasti atrodas lielajos tirdzniecības centros (kuri ASV ir tipiski vairāki atsevišķi korpusi vai rindu mājas).

Specializētie pārtikas veikali

Nesenākajā braucienā uz ASV apmeklēju kādu interesantu specializēto pārtikas veikalu – Jungle Jim’s. Šajā veikalā bija pārtikas preces no vairāk nekā 70 valstīm! Izvēle šeit ir ārkārtīgi plaša un veikalā var pavadīt visu dienu. Piemēram, asās mērces šeit ir sakārtotas pēc alfabēta, un tās, kas sākas ar burtu C, aizņem aptuveni tik daudz vietas, cik parastā veikalā viss saldumiem veltītais skapis. Un vēl ir citi burti! Šeit var nopirkt Āzijas nūdeles, saldētu durianu un ļoti plašu ārkārtīgi specifisku produktu veikalu. ASV ir laba vieta, kur nopirkt arī citu valstu ražojumus!

Iepirkšanās internetā

Apģērbus un apavus esmu pirkusi arī internetā, taču, kopš atklāju Ross veikalus, īpaši ar to vairs neaizraujos. Agrāk man ļoti patika Victorias Secret interneta veikals, ne tikai apakšveļai, bet arī apģērbiem (īpaši mēteļi!), taču gaume ir mainījusies un arī par lētākām cenām varu iegādāties daudz kvalitatīvāku apģērbu un apakšveļu, iepērkoties uz vietas. Agrāk arī pasūtīju šos apģērbus uz Rīgu, taču muitošana un sūtīšana izmaksāja ļoti dārgi. Vairākas reizes arī ļoti netrāpīju ar izmēriem vai krāsu.

Tomēr reizi pa reizei es mēdzu pasūtīt apģērbu un apavus laicīgi, īpaši, ja tāds apģērbs man jau ir un vēlos iegādāties otru (šādi tiku pie iemīļoto Ecco apavu otra pāra par $20 pērkot tos Amazon, Rīgā tos biju pirkusi par 100 eur). Pirms brauciena ir iespējams priekšmetus pasūtīt uz viesnīcu – parasti jau laicīgi sarakstos ar viesnīcu un noskaidroju, kādi ir noteikumi. Dažās viesnīcās, ja saņem vairāk par trim paciņām, viņi sāk iekasēt uzglabāšanas maksu. Citur paciņas pieņem ne ātrāk kā dažas dienas vai pat tikai dienu pirms atbraukšanas. Vienmēr cenšos pasūtīt priekšmetus tā, lai tie būtu jau dažas dienas pirms manas ierašanās, lai nebūtu jāuztraucas, ka paciņa nepagūs atnākt, ja esmu uz vietas vien dažas dienas. Izmantojot Amazon, parasti tiek piedāvāts izmēģināt Amazon Prime pakalpojumu, kur paciņu sūtīšana ar piegādi jau otrajā dienā ir bezmaksas (pēc tam jāatceras atcelt).

Bieži vien priekšmetus iespējams atgriezt, ja neder izmērs, taču, ja atkal jāmaksā par sūtīšanu, sanāk neizdevīgi. Victoria’s Secret lapā iespējams ievadīt kuponu kodus, lai saņemtu bezmaksas sūtīšanu, bezmaksas dāvanas, pērkot kādu konkrētu priekšmetu vai atlaidi, pērkot par lielāku summu. Kuponu kodus var atrast internetā un pirkuma laikā jāizmēģina, kuri vēl darbojas. Pasūtīšanai no interneta ir kāds ļoti liels pluss – ja šim veikalam konkrētajā štatā nav noliktavas, tad prece tiek sūtīta no cita štata un nav jāmaksā sales tax. Sīkums, bet patīkami. Internetā jau laicīgi pasūtu iemīļotās smaržas, kosmētiku, elektroniku (īpaši fototehniku) un arī tikai ASV nopērkamās foršās zobu pastas. Ja paziņas lūdz atvest kādu konkrēti priekšmetu, parasti lūdzu pašiem to pasūtīt interneta veikalā un kā piegādes adresi norādīt viesnīcu. Tas aiztaupa laiku skraidot pa veikaliem un meklējot pasūtītos priekšmetus, tiek pasūtīts precīzi interesējošais un man nav jāaizdod nauda (vai jāņem līdzi iedotā). Ja nav vēlēšanās krāmēties ar interneta veikaliem, elektroniku iespējams nopirkt arī BestBuy, kas, šķiet, ir lielākais elektronikas tirgotājs. Tomēr nesen parādījušās preces jāsūta internetā, jo Best Buy tā var nebūt vai var būt izpirkta.

Ja tomēr iepirkšanās internetā tiek veikta ar piegādi uz Latviju, ir vērts padomāt par starpnieka izmantošanu, tādu kā Shipito, jo ir veikali, kas nesūta uz Latviju, nepieņem Latvijas kredītkartes vai arī prasa ļoti lielu samaksu par sūtīšanu. Starpnieks var arī sapakot no vairākiem sūtījumiem vienu, noņemt etiķetes un citādi ietaupīt pasūtītāja līdzekļus.

Pirkumu ievešana atpakaļ valstī

Pirmais, ko izdaru, kad esmu nolēmusi, ka nopirktās drēbes paturēšu, ir birku noņemšana. Visas cenu zīmes, kastītes un lapiņas tiek izmestas laukā. Oriģinālos iepakojumus nevedu nekad, ja vien tās nav simboliskas, lētas lietas.

Tax free

ASV tax free esmu kaut ko iegādājusies tikai dažas reizes. Parasti veikals atrodas vēl pie piereģistrēšanās zonas un izvēlētie priekšmeti tiek piegādāti uz lidmašīnu vai iekāpšanas vārtiem. Pēc manas pieredzes (man nīkšanas rekords tax free zonā ir 5 stundas) izvēle ir maza, cenas ārpus lidostas ir redzētas arī lētāk. Īsumā – tax free neiepērkos.

Skaidrā vai ar karti?

Parasti ASV iepērkos izmantojot kredītkarti, jo, lai izņemtu naudu no bankomāta, jāsamaksā ne tikai bankas komisija, bet arī bankomāta, un tā vien parasti sastāda ap $2-$3.  Attiecīgi var arī izvairīties no monētu krāvumiem (dažas gan vajag – samaksāt par maksas ceļiem un tiltiem, jo ne visur pieņem automātiskos pass’us). Var gadīties, ka pēc naudas izņemšanas no kāda privātā bankomāta (jo ASV jebkurš var ielikt savu bankomātu veikalā) zvanīs no bankas un jautās kas tie par aizdomīgiem darījumiem. Pēdējā gada laikā problēmas ar kredītkaršu pieņemšanu nav novērotas, arī Maestro kartes tiek pieņemtas daudzās vietās (dažus gadus atpakaļ tās neņēma pretī gandrīz nekur), bet drošības labad es vienmēr ņemu vairākas kartes, no tām vismaz 1-2 kredītkartes kā Visa (nevis Visa Electron) vai MasterCard. Maksājot ar kredītkarti, ja vēlāk atgriez preci, viņi parasti piedāvā atskaitīt naudu atpakaļ uz karti, taču tur arī daļa no naudas pazūd konvertācijā, tāpat arī tas ne vienmēr izdodas ar mūsu kartēm (50% gadījumu nav sanācis – neizdodas veikt transakciju). Ja vēl plāno iepirkties šajā veikalā, tad palūdzu lai man iedod dāvanu karti par norādīto summu. Ja tomēr maksāju par pirkumiem skaidrā, esmu novērojusi, ka ne visur pieņem $100 banknotes . Tad vienmēr tiek izvilkts marķēšanas flomasters un dažreiz arī tiek izsaukts apsargs. Kad saviem ASV dzīvojošajiem radiem jautāju kāpēc tā, viņi teica, ka amerikāņi reti nesā līdzi vairāk par $20 skaidrā naudā, un $100 banknotes liekas aizdomīgas un tās visbiežāk vilto. Ja maini naudu jau laicīgi mājās, palūdz, lai iedod dažādu nominālu banknotes.

Kopsavilkumā

 • braukt ar tukšu koferi vai vispār bez kofera
 • braukt ar nomas mašīnu nevis sabiedrisko transportu vai taksometru (izņēmums – lielās pilsētas, kur tirdzniecības centri var būt aizsniedzami ar metro)
 • sastādīt rūpīgus pirkumu sarakstus jau mājās
 • sastādīt veikalu maršrutu jau viesnīcā vai pat mājās, ja zināmi visi ceļojumi pieturas punkti
 • izpētīt outlet’u kartes, vēlākais, viesnīcā un turpat dabūt atlaižu kuponus
 • izmantot navigāciju un meklēt gan pēc adreses, gan veikala nosaukuma
 • uzstādīt laika limitu (un arī naudas) katrai iepirkšanās reizei
 • rūpīgi sekot vai plānotais pirkums tiešām ir nepieciešams
 • līdzi ņemt rokas svarus un mērlenti

Ja plāno braucienu uz ASV, tev noderēs arī šie raksti:

Kā arī galamērķu apraksti ASV:


12 comments

 1. Sveika.
  Izlasīju rakstu , paldies, bet kā tur ir ar izmēriem lielākiem , ka piemēram pēc LV 52/54? Respektīvi plus size

  1. Ir sadaļa “Grande” arī TJ Maxx un Ross, viņu izmēros arī līdz 24 esmu redzējusi drēbes – bikses, kreklus. Plus size Amerikā ir lielāka izvēle nekā Latvijā pilnīgi noteikti.

 2. Sveiki,
  Aiz ziņkārības izlasīju, kā tad latvieši redz šo valsti. Interesants raksts un izglītota cilvēka rakstīts. Vispirms – es dzīvoju šeit jau 6 gadus, tāpēc lasot apstrīdēt varētu gandrīz kautko katrā rindkopā, bet nekas tik svarīgs, kas mainītu raksta būtību. Gribētu gan uzsvērt, ka ASV nav vieta, bet 50 pavalstu savienība. Esmu dzīvojis gan rietumu, gam vidus, gan austrumu daļā. Katrs štats ir savādāks, lidz ar to lai arī veikalu ķēdes tās pašas, vaikalu apkalpošana, un pat sortiments atšķirsies. Tas pasts kā McDonaldā Rīgā un autores minētā Miami būs daudz atšķirību, tas pats arī ar veikaliem valsts iekšienē. Bet ar šo komentāru gribu pateikt tikai vienu, par autore iecienīto TJ Maxx un Ross, tur iet tikai nabagi un es gan neieteiktu šo veikalu likt kā pamatu, nav nekas dārgāk tajos pašos Macy vai JCPenney, bet vēlreiz, viss ir atkarīgs kur tieši Jūs esat, tam ir viss lielākā nozīme.
  Bet vēreiz raksts ir labs, es tik nezināju ka latvieši te brauc pēc drēbēm.
  Priekā

 3. Sveika! Vai Tu, lūdzu, varētu precizēt, kur atrodas High-end rajons Maiami? (“veikalos var atšķirties piedāvājums (high-end rajonā Miami ir nesalīdzināmi plašāka izvēle, zināmi zīmoli, otrā Miami pusē, mazāk labvēlīgā rajonā nav no kā izvēlēties…)”)

  1. Sveika! Pēc manas pieredzes tur, kur bija tuvumā jahtas un ūdens 🙂 Konkrētais veikals, kur man izvēle likās labākā starp pagājušā gada kolekcijām, bija šis:
   Fifth and Alton, 1141 5th St, Miami Beach, FL 33139
   Tāpat gan jārēķinās, ka drēbes mētājas pa zemi, darbinieku maz, var nākties gaidīt rindā utml 🙂

  1. Paldies par komentāru. Linku no komentāra gan izņēmu, jo šis blogs nav reklāmas vieta dažādu zīmolu mājaslapām.

 4. Sveika! Gribēju paprasīt, ja Jūs zināt. Došos uz kaliforniju un vēlos sev iegādāties Iphone un Iwatch. Man drīkst būt iepakojumā šī prece, ja tā ir domāta man, vai labāk izmest iepakojumu?

 5. Paldies par rakstu! Man likās ļoti labs kopsavilkums. Jau vairākus gadus dzīvoju Kalifornijā. Diezgan daudz nodarbojos ar iepirkšanos un piekrītu, ka iepriekšēja izpēte ir ļoti svarīga – pirms jebkura pirkuma vienmēr salīdzinu cenas starp veikaliem (internetā), kā arī meklēju kuponus. Tie atrodami teju jebkam.
  Par Ross, Marshalls un citiem “zemo cenu” veikaliem varu piebilst, ka tie tiešām ir lētākais variants, taču diemžēl ne vienmēr kvalitatīvākais. Līdzīgi kā ar outlets, daudzas lielās kompānijas tur nodod nevis “kolekciju altikumus” vai tml., bet ražo tās pašas preces speciāli šiem veikaliem no lētākiem izejmateriāliem. Tādēļ tā pati Calvin Klein kleita Macys un Ross var būt ar atšķirīgu kvalitāti. Bet ņemot vērā cenas, es šim faktam skatos garām un pērku tāpat. 🙂
  Runājot par štatiem – ja plānots apmeklēt vairākus štatus vienā ceļojumā, ir vērts pārbaudīt, cik liels nodoklis katrai interesējošai preču grupai ir konkrētā vietā – dažos štatos, piemēram, drēbēm nav nodokļa nemaz.

  1. Paldies par komentāru! Pilnīgi piekrītu par nodokļiem! Tādā ziņā ar to pasūtīšanu internetā citreiz ir izdevīgi, jo no otra štata nav nodoklis vispār. Drēbes bez nodokļa pagaidām nebiju piefiksējusi, parasti visur ir 5-7%. Būs jāpapēta, kuros tā ir.
   Pēc manas pieredzes par CK, tā atšķirība mēdz būt arī “labelling” kļūdās. Piemēram, uz kleitas rakstīts, ka tas ir 6.izmērs, bet reāli ir 2., vai otrādi, bet arī tas ir ļoti reti. Abām kleitām malas bija apstrādātas identiski un audums bija tāds pats. Ar Ross utml drēbēm man nav problēmas ar kvalitāti bijušas. Man tādā ziņā ļoti patīk, ka šīs drēbes nav tādas “vienreizējās” uzvilkšanas, kas bieži ir problēma ar līdzvērtīgas cenas piedāvājumu Latvijā tā saucamos “mass market” veikalos. Es drēbes pērku, lai tās man kalpotu ilgāku laiku, vairāk kā vienu sezonu, un man nepatīk čakarēties ar ķīmisko utml, es visu lielu veļasmašīnā. Protams, iepērkoties, tas jāņem vērā, jo nopirkt jau var visu ko 🙂
   Par visu outletu un ekskluzīvo veikalu modeli savulaik augstskolā, nu jau gadus 10 atpakaļ, lasīju kādu case study, ka būtībā drēbes abos neatšķiras nemaz. Ka, no vienas puses, šādi tiek “piečakarēti” klienti, kas iepērkas “pa dārgo”, ja turpat citi pircēji nopērk to pašu, bet trīsreiz lētāk un pazūd šī ekskluzivitātes aura. Bet “ekskluzīvie” par to neuzzina, jo viņi nekad neiet uz lētajiem veikaliem. Tā ka es pat nezinu, kas labāk, vai ja ražo to pašu abiem veikaliem, vai ražo dažādus, bet ar to pašu zīmolu (kurš būtībā tiek šādi degradēts?!) Bet jā, daži veikali ir apstiprinājuši, ka ražo lētākas mantas. Atceros, dažus gadus atpakaļ bija skandāls, ka bijušas pat viltotas mantas outletos. Tā ka protams, jāskatās, ko pērk 🙂

Pievienot komentāru