17 skaistas dabas vietas, ko redzēt Latvijā ziemā

Latvijas daba ir skaista visos gadalaikos, bet kur vajadzētu aizbraukt tieši ziemā, kur Latvijā ir īpaši skaisti tieši gada tumšajā gadalaikā?

Tā kā Latvijā pēdējos gados balta ziema nav gluži garantēta, tad sarakstā iekļautas dabas takas, kur esam viesojušies ziemā, taču ne vienmēr vieta ir bijusi sniega pilna.

Līdzīgi raksti:

Dabas takas Latvijā, ko apskatīties sociālās distancēšanās laikā

Skaistākās vietas Latvijā rudenī

30 apskates vietas Latgalē

Bumbu kalniņa skatu tornis

bumbu kalniņa skatu tornis Rīga

Šī ir vieta, kur mums paveicās redzēt fantastiski skaistu saullēktu kāda ļoti aukstā dienā, kad temperatūra bija ap -30C. Bija tik auksti, ka tolaik fotoaparāts ik pēc pāris kadriem bija jāpaslēpj jakā, lai atkal sasilst! Šīs vietas priečrocība ir tuvums galvaspilsētai –  ja ir slinkums agri celties, lai tālu brauktu, tad te nebūs tālu jābrauc. Vairāk fotogrāfijas no Bumbu kalniņa skaties te.

Mangaļsalas mols

Mangaļsalas mols ziemā

Vēl viena vieta, kuru izstaigāt, ja negribas braukt tālu no galvaspilsētas, ir Mangaļasalas mols – gan vējainās dienās, kad uz mola labāk neiet, gan arī skaisti apsnigušās un aukstās dienās, kad uz mola akmeņiem veidojas ledus kārta. Ja paveicas – tad te var redzēt roņus! Pavasaros krasta te ir roņu mazuļi, bet pārējā laikā var manīt roņus ūdenī.

Plāno palikt pa nakti netālu? Apskaties viesnīcu Četri Viļņi!

Ieriķu dzirnavas un Cecīļu dabas taka

Pirmoreiz Ieriķu dzirnavās viesojāmies daudz gadus atpakaļ – šī vieta kļuvusi īpaši populāra, kopš blakus ir atklāts otrs dabas objekts, Cecīļu dabas taka. Sestdienu vakaros gan dzirnavu ūdenskritumi, gan Ceciļu takas ir izgaismoti. Pa dienu Ieriķu dzirnavās pieaugušajiem ieeja 3 eur, kad izgaismotas – 3.50 eur. Vairāk var izlasīt šeit.

Plāno palikt pa nakti netālu? Fantastiskā Karlamuiza Country Hotel viesnīca un naktsmītne Bille ir pavisam netālu!

Lilastes pludmale

Lilastes pludmale ziemā ziemeļblāzma Latvijā

Ja gribas redzēt ziemeļblāzmu Latvijā un dzīvo Rīgā, tad Lilastes pludmale ir viena no tuvākajām vietām, kur doties! Tuvu pilsētai ir izteikts gaismas daudzums no pilsētas apgaismojuma, izkārtnēm, tāpēc savulaik, pirms vēl bijām aizbraukuši uz Trumsi Norvēģijā un redzējām ziemeļblāzmu tur, katru reizi, kad ziemeļblāzmu prognožu mājaslapā cipars bija virs kp4 kp, tad skrējām uz Lilasti. Te var ērti nolikt automašīnu stāvvietā un nav tālu jāiet līdz jūrai, pastaigām skaista vieta arī pa dienu, jo atrodas Piejūras dabas parka teritorijā, turpat arī Ummja ezera liegums. Kafejnīcā Lila Mare var paņemt ēdienus līdzņemšanai, vismaz nedēļas nogalēs vienmēr ir bijusi vaļā, kad ejam garām. Atbalsti vietējos!

Jārēķinās, ka pie kp4 ziemeļblāzma būs pie pašas pamales, un, iespējams, saskatāma tikai fotoaparāta uzņemtajos kadros, kā arī traucēs spoža mēnessgaisma. Ar lielākiem cipariem jau var cerēt uz vairāk. Pēdējos gadus košākā ziemeļblāzma, ko esam redzējuši Latvijā bija 2015.gadā, Vecāķu pludmalē ar kp9.

Ziemeļblāzmas meklēšana vieglāk padosies, ja paliksi turpat blakus pa nakti, piemēram, brīvdienu mājā Jūras Straupes.

Stiglavas grava

Vien 10 km no Krievijas robežas atrodas salīdzinoši maz zināms dabas objekts  – Stiglavas grava! Stiglavas grava ir ģeoloģiskais dabas piemineklis, kas atrodas Šķilbēnu pagasta Viļakas novadā. 2013.gadā nominēts par gada ģeovietu Latvijā. Pa kāpnītēm nokāpjam lejā pie upītes, kas daļēji aizsalusi, un uzreiz redzam pirmos devona smilšakmens atsegumus – tie ir 3-4 m augsti, veidojušies aptuveni 375 miljonus gadus atpakaļ, kas šeit bija jūra. Šī nav vis “klasiskā” izpratnē taka, jo ejam pa pilnībā apsnigušu vietu, kur nav redzamas nekādas cilvēku pēdas. Te nav ne koka dēlīšu, ne norāžu (koka norādes ir – bet uz tām nekas nav rakstīts), tāpēc labi, ka esam nofotografējuši takas karti pie informatīvā plakāta un sekojam līdzi tai – vairākas reizes šķērsojot pusaizsalušo upīti. Smilšakmens te ir skaists – tas izskatās salīdzinoši nesabojāts, tikai pa retam zīmējumam, ieskrāpētai sirsniņai vai “es te biju” tipa uzrakstam. Dažbrīd sniegs ir līdz potītēm un vieglāko ceļu atrodam, sekojot dzīvnieku pēdām. Stiglavas gravas apskati var apvienot ar Balkanu kalnu dabas parka apskati, tikai noteikti brauciet pa lielajiem ceļiem, jo ziemā mazie netiek tīrīti un te var iestigt! Vairāk par mūsu braucienu uz Latgali lasi šeit.

Šajā reģionā nav pārāk daudz naktsmītnes, viens no variantiem ir Mednieku atpūtas nams Rātnieki.

Balkanu kalnu dabas parks

Balkanu kalnu dabas parks

Šī ir īstā vieta, kur doties baudīt ziemas priekus, jo te ir slēpošanas trases! Katru gadu trases šeit tiek paplašinātas un iespējas paslēpot ir daudz – pieejama 3.8 km gara trase pa dienu un 1.5 km trases izgaismots arī naktī, ir arī nodarbības ar treneri. Tāpat te ir trīs pastaigu takas, kas ved ielejā, kur kā leģenda vēsta, esot nogrimusi baznīca. Pa ceļam var apskatīt koka skulptūras un staltos kokus. Kopumā teritorija ir aptuveni 20 hektārus liela un ar izteiktu reljefu, tieši kā aktīvai pastaigai piemērota! Parkā ir arī brīvdienu māja ar pirti, kur var palikt arī pa nakti, bet jārunā pa tiešo. Vēl variants ir palikt jau iepriekš minētajā Mednieku atpūtas namā Rātnieki. Var apvienot ar Stiglavas gravas apskati. Vairāk par mūsu braucienu uz Latgali lasi šeit.

Numernes valnis

Numernes valnis

Numernes valnis, kas atrodas Kārsavas novada, Salnavas pagastā ir Natura 2000 teritorija, un te ir gan priedes, gan purvainas teritorijas, gan arī aizsargājami augi. Parks izveidots 2004.gadā, lai saglabātu purva un meža biotopus un ainavu. Izrādās, tas ir unikāls ģeoloģisks un botānisks objekts – viena no lielākajām osveidu grēdām, teritorijā ir arī četri ezeri. Mums visinteresantākais liekas 20m augstais tornis, no kura paveras ļoti plašs skats uz apkārtni, tā kā tas uzcelts pakalna galā. Turpat blakus ir divi zvaigžņu vērošanas krēsli. Uz Numernes valni braucām pēc nakšņošanas Gulbenē,  no Gulbenes uz, mums aiziet stunda, jo ceļš ir nejauki slidens, tāpēc ziemā jabrauc uzmanīgi. Kad esam klāt pie zīmes uz parku, saprotam, ka ar savu auto tālāk netiksim – tādēļ to atstājam uz lielā ceļa nomalē. Vasarā gan būtu jābūt iespējai iebraukt dziļāk, jo dabas parka kartē stāvvietas apzīmētas vien aptuveni 400m attālumā no skatu torņa. No ceļa līdz tornim tad mērojam 2.5 km ar kājām, un ieeja parkā ir bezmaksas. Otra apskates vieta parkā, pāri pa tiltiņam, ir vides objekts Uguns, kas ir viens no pieciem objektiem projektā “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj pētnieku sevī” un aicina pievērst uzmanību dabai un tās saaudzēšanai. Numernes vāļņa apskati var apvienot ar Stompaku purvu apmeklēšanu. Vairāk par mūsu braucienu uz Latgali lasi šeit.

Ja gribas palikt salīdzinoši tuvāk, tad var palikt Bērzgalē, brīvdienu mājā Ezera Sonāte, vai Krišjāņos, Norās.

Stompaku purvi

Stompaku purvi

Stompaku purvi bija viens no mūsu atklājumiem braucienā pa Ziemeļlatgales dabas objektiem. Iepriekš navigācijā nebijām atzīmējuši, kur precīzi dodamies, un kad pienāca brīdis to darīt, izrādījās, ka te ir slikts interneta pārklājums… tad nu sākumā maldījāmies. Izrādās, vajadzēja darīt daudz vienkāršāk – braukt no Balviem uz Viļakas pusi līdz ceļmalā redzama zīme “Partizānu mītnes”. Tad pa nelielo ceļu 1.5 km līdz stāvlaukumam un esam klāt, ieeja šeit ir bezmaksas. Pa purva laipu var aiziet līdz vietai, kur bijušas partizānu mītnes, un saulrietu vērot starp purva kociņiem. Taka nav gara, pastaigu var apvienot ar Numernes vaļņa apmeklēšanu. Vairāk par mūsu braucienu uz Latgali lasi šeit.

Nakšņošanai vistuvāk ir jau minētajais Mednieku atpūtas nams Rātnieki.

Pils salas skatu tornis

Pils salas skatu tornis Jelgava

Jelgavā atrodas Pils salas skatu tornis, no kura, ja paveicas, var vērot savvaļas zirgus! Tornis ir aptuveni sešstāvu mājas augstumā un uz to paveras skats gan uz blakus esošo Lielupi, gan Jelgavas panorāma.

Nakšņot var blakus esošajā viesnīcā “Jelgava

Veczemju klintis

Veczemju klintis

Veczemju klintis ir populāra apskates vieta visos gadalaikos, un arī ziemā te būs, ko redzēt! Skaistākie kadri, protams, sanāk saulrieta virzienā no alas, ar skatu uz jūru. Pēc fotogrāfijām varētu domāt, ka tur ir kādas lielas alas, bet patiesībā, vieta ir salīdzinoši kompakta! Taču, ne mazāk skaista. Kopumā klints atsegumi ir 12km garā posmā, bet var apskatīt arī “slinkajā” variantā, noliekot auto maksas stāvvietā un apskatot tikai to daļu, kas blakus kempingam.

Ja gribas palikt pa nakti, aptuveni 20 min brauciena attālumā ir nepārspētais viesu nams Ežurgas (Booking vērtējums 10!!! Izdevīgāk būs lielām kompānijām).

Ķurmraga bāka

Ķurmraga bāka

Ķurmraga bāka ir vēl viena vieta, kuru esam iecienījuši apskatei ziemā, atrodas netālu no Veczemju klintīm. Bāka savulaik atradās augšā, klintī, taču laika gaitā jūra ir krastu izskalojusi un nu jau tā ir lejā.Parasti auto gan novietojuma drusku tuvāk bākai, bet tāpat sanāk gājiens. Uz šejieni esam devušies pāris reizes ziemeļblāzmu medībās, taču toreiz tā neparādījās un papriecājāmies par Piena ceļu. 

Arī šeit visforšākā apkārtnes naktsmītne ir  viesu nams Ežurgas (Booking vērtējums 10!!! Izdevīgāk būs lielām kompānijām).

Līdumu karjers

Līdumu karjers

Līdumu karjers mums ir šī gada vēlā rudens atklājums, kad te viesojāmies saulainā darbdienas pēcpusdienā. Lai arī tas ir iecienīts tuvējo iedzīvotāju vidū, savu stūrīti noteikti atradīs katrs arī sev – gar vienu pusi karjeram ir laipa, no kuras vērot dzirdo ūdeni (vai makšķerēt), no otras – asfaltēts un zemes ceļš. Te arī bērnu rotaļu laukums, kafijas automāts un autostāvvieta. Vieta ir izbraucama ar bērnu ratiņiem. 

Kaltenes kalvas

Kaltenes kalvas

Kaltenes kalvas patiks apmeklētājiem ne tikai sniegoti baltās dienās, bet arī tad, ja acis izslāpušas pēc zaļuma, bet apkārt viss pelēks – šeit tas, kas palicis no akmens krāvumiem, ir kārtīgi apsūnojis (sešdesmitajos gados krāvumi sniegušies līdz koku galotnēm, bet diemžēl akmeņi izmantoti šķembu iegūšanai). Taka nav liela, vien aptuveni 1.5km, un vietām ir nesen atjaunotas koka laipas. Šur tur vēl ir vecie takas posmi un tie ir ļoti slideni, tāpēc noteikti nepieciešami piemēroti apavi. Tā kā taka ir pamīšus laipas un akmeņainas meža takas, ar ratiem diemžēl nebūs izbraucama. Turpat netālu ir Kaltenes putnu vērošanas taka un tornis jūras krastā, kā arī netālu ir Rojas upes dabas taka – te gan gan Rojas upītes krastu, pa meža ceļu bezsniega apstākļos varēs izbraukt arī ar ratiņiem.

Nakšņošanai, pavisam blakus naktsmītne Akmens Stāsti.

Sigulda

Skaistakās vietas Latvijā ziemā

Protams, ka visi zina Siguldu rudenī. Bet vai esi bijis Siguldā ziemā? Skaistā dienā pēc svaigi uzsniguša sniega? Noteikti ir to vērts!

Siguldā ir ļoti plašas iespējas palikt pa nakti! Viens no variantiem ir brīvdienu māja Mazais Līvkalns.

Ezernieku karstu kritenes

Ezernieku karsta kritenes

Ezernieku karstu kritenes bija mūsu šī gada jaunatklājums – atrodas netālu no jau zināmajiem Mežmuižas avotiem un Černausku dižozola, Allažu pagastā, tā ir vieta, kur ir divi savdabīgi ezeri – Linezers un Vecezers. Kartē diemžēl nav ļoti precīzi attēlota informācija, tāpēc braucot no Inčukalna puses, pabraucot garām pagriezienam uz Mežmuižas avotiem pēc 2 km ceļa kreisajā pusē būs stabs ar divām brūnām, nelielām zīmēm – Ezernieku karsta kritenes un Pandu purvs. Tā nav labi zināmā “brūnā zīme”, kas liecina par apskates vietu, bet gan pavisam nelielas zīmes, kā māju nosaukumiem vai ielām. Šeit jāgriežas pa kreisi iekšā, pa burtiski 20 m garu zemes ceļu, kura galā ir pamesta māja un informācijas zīme par karsta kritenēm. Tepat jānoliek automašīna un tālāk jāiet gar mājas žogu Linezera virziena iekšā, tur, kur pļavai priekšā salikti bluķīši. Tur arī būs ezers – Linezers, kam ir tendence ļoti strauji mainīt ūdens līmeni, reizi 10 gados pat iztukšojoties pilnībā, jo ūdens aiztek zemes plaisās. Ja atduries pret meža ceļu, kam priekšā barjera – tad esi aizbraucis par tālu, un griezies atpakaļ! Taka uz ezeru ir aiz mājām, nevis starp tam!

Gājiens ap ezeru nav garš, parsimts metri, taču ieteicams uzvilkt piemērotus apavus, jo dažviet taka ir slidena. Apejot apkārt ezeram, būs zīme uz Pandu purvu. Pašā purvā nav takas vai laipas, lai to apskatītos, bet var aiziet pa meža taku aptuveni 200 m līdz tam, lai pagarinātu pastaigu. Mēs caur brikšņiem apgājām apkārt Vecezeram, taču to labāk ieteiktu tad skatīties no ceļa puses. Pie paša ezera ir brīdinājuma zīme, ka tas ir privātīpašums.

Cīrulīšu dabas takas

Cīrulīšu dabas takas

Cīrulīšu dabas takas es varu ieteikt apmeklēt jebkurā gadalaikā, jo te ir skaisti pilnīgi vienmēr! Ziema nav izņēmums, īpaši, ziemas sākumā, kad vēl nav izveidojusies ledus kārtiņa, ūdens pie spoguļu klintīm veidos tiešām skaistu spoguļskatu uz apkārtni.

Cēsīs ir daudzas skaistas naktsmītnes, viens no variantiem ir vēsturiskajā namā izvietotā Villa Santa.

Ķemeru nacionālais parks

Ķemeru nacionālais parks ziemā

Tieši tāpat ir arī ar Ķemeriem – lielo laipu ir vērts izstaigāt visos gada laikos! Te būs skaisti gan tad, kad no sniega nav ne miņas, bet ir liels mitrums, jo veidojas ledus kristāli, gan arī ziemā, kad taka ir apsnigusi. Protams, ir vērts pieminēt arī citus dabas objektus parka teritorijā – Raganu purva sēra dīķu taku, Zaļās kāpas taku, Kaņiera ezeru un pilskalna takas. Te būs ko redzēt vairākas nedēļas nogales! Vairāk fotogrāfijas no Lielās laipas sarmā skaties te.

 

Bonuss: Nesen apmeklējām vēl trīs fantastiskas vietas, kas mums ziemā ļoti patika!

Vērenes muižas ozoli

Šī ozolu aleja pie pamestās Vērenes muižas bija patīkams pārsteigums pirmajās sniegotajās ziemās! Tepat arī neparastās formas Vērenes ugunsvērošanas tornis (tajā uzkāpt gan nevar).

Kangaru kalni

kangari ropažos

Pavisam netālu no Rīgas atrodas Lielie Kangari – iespaidīgs skats uz plašo apkārtni no torņa, purva taka un ezers!

Lejas ezers

Lejas ezers Daugmales pagastā apskates vietas Latvijā ziemā

Meklējot Latvijas valsts mežu interaktīvajā kartē interesantas apskates vietas, nejauši uzdūrāmies Lejas ezeram, kas -18C bija īsta ziemas paradīze! Tepat netālju Lilijas, Kausu un Pakuļu ezeri! Ap ezeru ir vairākas piknika vietas, iespējams apiet apkārt vai iet tālāk pa meža stigām!

Līdzīgi raksti:

Dabas takas Latvijā, ko apskatīties sociālās distancēšanās laikā

Skaistākās vietas Latvijā rudenī

30 apskates vietas Latgalē


4 comments

    1. Paldies par komentāru. Atšķirībā no dažiem citiem Latvijas blogiem un tūŗisma portāliem, viss šajā blogā redzamais saturs ir veidots pēc tā, kur esam bijuši paši konkrētajā gadalaikā. Vienīgais izņēmums ir vien dažas viesnīcas, kur bijuši tuvākie draugi nevis mēs paši, nevis vienkārši “internetā paņemta” informācija. Tāpēc arī šī izlase ir veidota pēc tā, kur mēs paši esam bijuši šajā gadalaikā. Tā kā es Koknesē neesmu bijusi ziemā, es to citiem nevaru ieteikt 🙂

  1. Tad sanāk, ka uz lielo sniegu netikāt? 🙂 Ļoti feins apraksts, un tieši gribēju paslavēt pie Siguldas esošo brīvdienu māju Mazais Līvkalns, ņēmām kopā ar pirti tieši pēc kalna apmeklējuma.
    Vai ir ieteikumi, kurās takās Vidzemē var izbraukāt ar ratiem?

    1. Paldies par komentāru. Tevis minētās saites no komentāra gan es izņēmu laukā, ja ir interese par reklāmas izvietošanu blogā, lūdzu rakstīt privāti.

Pievienot komentāru