25 skaistākās apskates vietas Latvijā rudenī

Kur aizbraukt zelta rudens meklējumos, kur ir Latvijas skaistākās vietas rudenīgām pastaigām un ko vēl aizbraukt apskatīties rudenī, izņemot Siguldu? Šī apskates vietu izlase rudenim sastāv no dabas takām, muižu parkiem un skatu torņiem, kuros paši esam viesojušies. Lielāko daļu esam apskatījušies tieši rudenī, šur tur esam bijuši citos gada laikos, bet redzētais iedvesmo aizbraukt vēlreiz tieši lapu krāsošanās laikā! Daudzas apskatītās takas ne velti ir instagramīgākās vietas Latvijā, un, 25 apskates objektu sarakstā, idejas brīvdienām atradīs katrs! Maršruti ir gan pierīgā, gan arī citur Latvijā, daži ir arī pieejami izbraukšanai ar ratiņiem. 

Līdzīgi raksti:

10 takas, kur doties sociāli distancēties

5 dzidri avoti un ezeri Latvijā

30 apskates vietas Latgalē

Šogad esam papildinājuši savu rudens taku maršrutu krājumu ar jauniem, iepriekš vēl neiepazītiem objektiem, jo ceļojam pa mūsu pašu valsti tik dauz, kā ne vienu gadu! Uz visām šī vietām braucām ar savu auto, tās ir salīdzinoši viegli atrodamas, ierakstot nosaukumu Waze, lielākā daļa bijuši vienas dienas izbraucieni, taču idejas var kombinēt garākam braucienam, piemēram, skolēku brīvlaikā.

Tev ir kāda mīļākā vieta, kur braukt baudīt rudeni? Raksti komentāros un dalies ar citiem, kā arī dalies ar rakstu, lai vairāk cilvēku uzzina par to, cik daudz iespēju Latvijā ir priecāties par dabas skaistumu!

Cieceres ezera skatu tornis

Cieceres ezera skatu tornis

No 18 m augstā Cieceres ezera skatu torņa, kas atrodas Brocēnu lauku teritorijā, paveras skats uz visu plašo apkārtni.

Cieceres ezers rudenī skatu tornis

Īpaši iesakām šo vietu apmeklēt saulrieta laikā, kad apkārtējo koku dzeltenās lapas ir kā ugunī! Blakus tornim ir autostāvvieta.

piebraukšana pie cieceres ezera

Kalnansu purva jeb Bezdibeņa ezera taka

Kalnansu purva jeb Bezdibeņa ezera taka

Kalnansu purva jeb Bezdibeņa ezera taka atrodas aptuveni pusstundas brauciena attālumā no Cieceres ezera skatu torņa, tāpēc abas vietas var aplūkot vienā dienā.

Kalnansu purva taka rudenī

Kalnansu purva takas sākumā ir autostāvvieta, un pati taka ir vien 1.3km gara – izbraucam arī ar bērnu ratiem un ratiņkrēslā, šobrīd satiksme organizēta vienā virzienā, lai uz takas nebūtu jāmainās. Pie ezera ir piknika galds un soliņi.

Īvandes rumba

Īvandes rumba

Rendas pagastā atrodas 2 m augstā un 10 m platā Īvandes rumba un 200m attālumā, ejot pret straumi, ir mazākā Valdātu rumba. Ūdens daudzums šajā ūdenskritumā atkarīgs no tā, cik lietains gads – dažu rudeni esam redzējuši šeit tikai mazu tērcīti, citus gadus ūdens ir vairāk.

Abavas rumba

Abavas rumba

Netālu no Īvandes rumbas atrodas Abavas rumba. Šeit agrāk bieži iegriezāmies pa vasaru, jo netālu svinējām Jāņus, pēdējos gados nav sanācis aizbraukt, taču, braucot garām vienmēr redzam autostāvvietā daudz automašīnas.  Kā jau redzams fotogrāfija, rudenī šeit ir ne mazāk skaisti kā vasarā!

Mežotnes pils, Mazmežotnes muižas apkārtne un pilskalns

Mežotnes pils

Mežotnes pili, Mazmežotnes muižas apkārtni un pilskalnu labprāt apmeklējam visos gada laikos, jo te ir gan pastaigu taka, gan muiža, gan pils! Ja gribi izstaigāt Mežotnes pili, seko līdzi informācijai par to, vai pontonu tilts pār upi vēl nav noņemts, jo tad jābrauc no otras puses.

Bauskas pils

Pēc Mežotnes pils apmeklējuma atpakaļceļā var piestāt pie Bauskas pils – izstaigāt parku un noteikti uziet uz tilta, jo no tā paveras labākais skats uz pili!

Bauskas pilns zelta rudenī

Īpaši skaista vieta saulrietā, un ir vērts apiet arī no otras pils puses!

Instagramīgākās skaistākās labākās vietas Latvijā zelta rudenī

Līču Laņģu klintis un Liepas Lielā ellīte

Līču Laņģu grava Alīna Andrušaite

Līču Laņģu klitnis ir viena no populārākajām vietām Latvijā visos gada laikos! Pēdējos gados ir ļoti sakārtota infrastruktūra un taka vairs nav pavisam mežonīga, taču tāpat maršruts iepriekš jāsaplāno, lai apskatītos visas klintis. Arī gājiens gar Lodes karjeru būs skaists! Te jāplāno nedaudz garāka pastaiga un noteikti jāvelk apavi ar piemērotu zoli, jo mitrā laikā var būt ļoti slidens. Pa ceļam ir vērts piestāt Liepā, lai apskatītos Lielo ellīti – 23m garo alu, kas jau izsenis bijusi svētvieta.

Niedrāju Pilkas purvs

Niedrāju Pilkas purvs

Niedrāju Pilkas purvs atrodas Limbažu novadā, šī 500m garā taka atrodas pie bijušā Smiltene–Valmieras–Ainažu šaursliežu dzelzceļa uzbēruma. Takā ir skatu tornis, no kura vērot lāmas, priedītes un plašo apkārtni. Atpakaļceļā var piestāt Katvaru muižā, lai apskatītos liepu aleju.

Lojas upes taka un vecā Murjāņu kamaniņu trase

vecā Murjāņu kamaniņu trase

Šī vieta ir īpaši populāra ģimenēm ar bērniem brīvdienās, jo, atkarībā no vēlmēm var iziet visu taku, vai arī aizbraukt tikai līdz pamestajai Murjāņu trasei vai Imanta Ziedoņa muzejam (var nolikt auto un izstaigāt tikai tuvējo apkārtni).

Lojas upes klinšu atsegumi

Ja plāno iet visu maršrutu, automašīnu var atstāt Rāmkalnos (kur arī ir daudz nodarbju ģimenei, piemēram, rodeļi, un var pēc tam ieturēt maltīti un nopirkt Rāmkalnu labumus veikalā), un tad pārejot pāri Gaujas tilta, jāiet pa labo pusi gar Lojas upi. Taka nav marķēta, tāpēc sanāk vadīties pēc iemītajām pēdām – dažviet atzarojas vairākas taciņas, lielākoties, lai pienāktu tuvāk kādam no baltajiem smilšakmens atsegumiem. Lai tiktu līdz trasei, mums sanāca diezgan gabalu pamaldīties pa meža takām, tomēr veiksmīgi tikām galā! Mūsu maršrutā sanāca 9km, jo vēl aizgājām pa šosejas malu līdz sarkanajiem atsegumiem, tad gājām atpakaļ pa ceļa malu un ieturējām maltīti “Vīgantos”. 

Cīrulīšu dabas takas

Cīrulīšu dabas takas

Turpinot par Gaujas nacionālo parku, nevaru nepieminēt Cīrulīšu dabas takas, kas ir viena no mūsu iecienītākajām dabas takām Latvijā tur ligzdojošo zivju dzenīšu dēļ! Ir vērts ne tikai noiet gar Spoguļu klintīm, bet arī uzkāpt augšā pa taku uz tām! Neskatoties uz to, ka taka nav gara, gaidot zivju dzenīšus te esam pavadījuši arī sešas stundas!

Zivju dzenītis Cīrulīšu takās

Cēsu pils parks

Cēsu pils parks

Pēdējos gados tikpat populāra kā Sigulda, ir arī Cēsu pilsētas apmeklēšana, mums favorīts ir Cēsu pils parks un… Vācu kapi! Šeit ir daudz vecas kļavas, un rudenī zeme ir pilnībā noklāta ar lapām!

Vācu kapi Cēsis

Mežmuižas avoti

Mežmuižas avoti

Par Mežmuižas avotiem rakstīju jau vasarā, pieminot to dzirdo ūdeni, apkārtnē ir gana daudz lapu koki, tāpēc tos ir vērts apskatīties arī zelta rudens meklējumos!

Amatciems

Amatciems rudenī

Pavisam netālu no Cēsīm atrodas Amatciems. Daudzi šo vietu noteikti zina Jonathan Spa Estate dēļ, taču ir vērts piebraukt arī apskatīties ciematiņu tāpat. No zemes tas gan neizskatās tik iespaidīgi kā drona filmētajos video, taču tāpat ir skaisti – krāsaino lapu atspīdumi dīķos šo padara par īpaši fotogēnisku vietu. 

Ķemeru purva laipa

Ķemeru purva laipa vēlā rudenī

Ķemeru purvs ir skaists visos gadalaikos, un, varbūt tā nav pirmā vieta, kas ienāk prātā domājot par rudeni Latvijā, tomēr te noteikti ir vērts atbraukt, kad sāk piesalt – skaistā migla, kas tik labi izskatās fotogrāfijās, salnas laikā atstāj kristālus ap katru stiebriņu un lapiņu. Gluži citādāks purvs, nekā pierasts!

ķemeru purva laipa vēlā rudenī

Lielie Kangari

Lielie Kangaru kalni

Ropažu novadā atrodas kāda populāra purva taka, īpaši, galvaspilsētas iedzīvotāju vidū – Lielie Kangari! Te ir 33m augsts skatu tornis, ezers un aptuveni 2km gara pastaigu taka, kas piemērota arī ratiem (aptuveni metru plata). 

Dvietes paliene

Dvietes palienes savvaļas govis

Dvietes paliene patiks dzīvnieku mīļotājiem – te var vērot savvaļas zirgus un govis (ieejot aplokā, aiz sevis jāaizver vārti). Šī vieta ir arī ir īpaši populāra putnu vērotāju vidū, jo te putnu migrācijas laikā lido tūkstošiem putnu. Skuķu ezera DR tornis nav tik viegli atrodams, izrādās, ienākot aplokā pie informācijas centra, bija jāpagriežas pa labi un jāiet taisni, līdz otrā galā jāiziet cauri vārtiem, pāri strautam un cauri mežiņam, un tur tas būs! Skuķu ezera Z tornis gan ir viegli atrodams un līdz tam viegli nokļūt bez īpašiem apaviem.

Elejas muižas parks

Elejas muižas tējas namiņš

Seno muižu parki rudenī ir ārkārtīgi krāšņi veco lapu koku dēļ! Kāda nedēļas nogalē devāmies uz pašu pierobežu – Elejas muižu, kur parks apkārt tikko tikai sāka rādīt pirmās rudens krāsas. Diemžēl muiža ir diezgan bēdīgā stāvoklī un to apskatīties nevar (aiz žoga, vietējie runā, ka drīz sāks restaurāciju), tomēr parks ir pieejams, un tajā ir skaists, atjaunots Tējas namiņš (sestdienās vaļā no 10:00 līdz 17:00, citās dienās vizīte jāpiesaka).

Elejeas muižas estrāde

Man patika arī estrāde ar ziedu zīmējumiem un skaistās liepu alejas parkā! Noteikti ir vērts piestāt arī liepu alejās pie pašas iebraukšanas elejā!

Elejas muižas liepu alejas

Lielplatones muižas parks

Lielplatones muižas vešūzis

Vien dažus kilometrus tālāk atrodas Lielplatones muiža. Kad atbraucām, tobrīd te bija arī ekskursiju autobuss, kur cilvēki ar gidu devās iekšā atjaunotajā Vešūzī (ieejas maksa muižā un vešūzī 1.50 pieaugušajiem, 1 eur studentiem un senioriem, līdzdarboties vešūzī 2 eur no personas), ekskursija pa parku ar gidu, 3 eur. Muižas darba laiks no 10:00 līdz 17:00, bet apmeklējums iepriekš jāpiesaka. 

Lielplatones liepu alejas

Randatu klintis un Vizlas upes taka

Randatu klintis

Apkārtejo lapu koku dēļ, Randatu klintis ir interesanta apskates vieta rudenī. Mēs šeit savulaik viesojāmies agrā pavasarī, un labprāt nogājām pa takas kāpnēm lejā pie upes, tad gar upi un atpakaļ kalnā. Tepat blakus arī Vizlas upes dabas taka. Šīs vietas var labi apvienot ar Alūksnes un Kalamecu-Markuzu gravas apmeklējumu!

Cirgaļu skatu tornis 

Cirgaļu skatu tornis

Cirgaļu tornis atrodas pavisma blakus Igaunijas robežai – laikā, kad ar ceļošanu ārpus valsts ir ta pagrūtāk, tad šeit var vismaz “apostīt” pārrobežas gaisu! Ja esat agri putniņi, vai pa nakti paliekat Alūksnē, tad apskates vietas var aplūkot ar Randatu klinšu un Vizlas upes takām, vienā dienā. Apkārt tornim ir Cirgaļu kāpas ar skaistiem ķērpju laukumiem – pa tiem ejot gan jāuzmanās, mēs te savulaik salasījām uz biksēm daudz ērces! 

Kokšu ezeru taka

Kokšu ezeru taka

Turpat netalu no Cirgaļu ezera atrodas Kokšu ezeru taka gar Zāļu, Leišu, Dziļo un Dibena ezeru. Par taku es to gluži nenosauktu, neskatoties uz to, ka skaitās, ka grūtības pakāpe te ir viena zvaigznīte no piecām, vismaz tās takas, ko redzējām mēs, bija vairāk tāda brišana pa meža taciņām apkārt ezeram, taču, patiks tiem, kas piemērotā apģērbā un apavos izbauda dabu ne tikai ejot pa koka laipām. Pilnā taka 4.5km, īsā taka 2.7km, ir arī 7km velomaršruts. Te ir pāris atpūtas vietas un patiks arī putnu mīļotājiem. Arī šeit jāuzmanās no ērcēm, un par to mežā ir izviedoti brīdinājuma plakāti.

Kaņiera ezera niedru laipa

Kaņiera ezers rudenī

Kaņiera ezera niedru laipa ir populāra vieta visos gadalaikos, bet īpaši rudeņos un pavasaros, jo tad šeit var braukt skatīties putnus. 600m var iet pa laipu, tad, izejot cauri mežam, pa zemes ceļu atgriezties pie auto. Pie takas arī skatu tornis. Ja gribas redzēt putnus, noteikti jāņem līdzi binoklis!

Sedas purvs

Sedas purva skatu tornis

Sedas purvs rudeņos un pavasaros iecienīts putnu mīļotāju vidū. Te ir skatu tornis, un, izbraucienos ar laivu var vērot dzeltējošās bērzu lapas arī no ūdens. Pieejami vairāki kājāmgājēju maršruti, kas iekļauj Sedas pilsētas apskati.

Dunikas purva taka

Dunikas purva taka

Dunikas purva taka Liepājas pusē ir interesanta ne tikai ar ierastajām laipām pa purvu, bet arī unikālo Luknas skabāržu audzi. Taka gan nav lokveida, tāpēc vai nu jāiet turp-atpakaļ, vai jāsarunā, ka kāds atbrauc pretī!

Embūtes dabas parks

Embūtes dabas parks

Embūtē esam viesojušies agri pavasarī un vasarā, tagad palicis vēl aizbraukt rudenī, kad šai vietai tam vajadzētu būt krāšņākajam laikam – pakāpienu takas uz Joda dambja ir lapu koku ielenktas, tāpēc vajadzētu būt īpaši iespaidīgiem zelta rudens skatiem! Cerams, pagūsim paši tur aizdoties vēl šogad!

Tev ir kāda mīļākā vieta, kur braukt baudīt rudeni? Raksti komentāros un dalies ar citiem, kā arī dalies ar rakstu, lai vairāk cilvēku uzzina par to, cik daudz iespēju Latvijā ir priecāties par dabas skaistumu!

Līdzīgi raksti:

10 takas, kur doties sociāli distancēties

5 dzidri avoti un ezeri Latvijā

30 apskates vietas Latgalē


6 comments

  1. Noteikti iesaku arī Kokneses parku un dabas taku no Kokneses parka līdz Likteņdārzam. Taka ir superskaista visos gadalaikos, rudenī vispār tik koša un vēl tas Daugavas un Pērses tuvums un pilsdrupas!

    1. Paldies par ideju! Koknesi šogad daudzi iesaka, būs jāpaskatās, varbūt vēl var pagūt uz lapām 🙂

Pievienot komentāru