Rummu karjers: Niršana Rummu zemūdens cietumā

Tepat kaimiņvalstī Igaunijā, vien aptuveni 40km no Tallinas un pavisam blakus Ämari NATO bāzei, atrodas kāda neparasta vieta – Rummu karjers. Lasot par šo vietu Vikipēdijā var palikt mazliet drūms iespaids – nokļūšana ar automašīnu pie karjera teju neiespējama, transporta līdzekļu novietošana pie ceļa aizliegta, īpašnieks slēdz karjeru apmeklētājiem un pasludina to par bīstamu nirējiem un peldētājiem. Tanī pat laikā gan Facebook, gan Instagram ir tūkstošiem attēlu ar cilvēkiem, kas atpūšas šajā vietā un tāpat arī pasaules slavenā hīta Faded Alan Walker izpildījumā videoklipa fragmenti ir filmēti tieši te. Par Rummu raksta Atlas Obscura un starptautiskā prese sauc šo par neparastāko vietu Igaunijā. Kas tad ir šī savdabīgā vieta un kāpēc uz šejieni vajadzētu braukt pēc iespējas drīzāk?

Līdzīgi raksti:

Brūno lāču vērošana savvaļā Igaunijā

5 dienu ceļojums Igaunijā ar auto

Hījumā sala

Sāremā sala

transparent water in rummu
Rummu karjers ir īpaši populārs nirēju vidū, un mēs Rummu nokļūstam tieši pateicoties Coral daivinga kluba organizētajam braucienam, nolemjam ne tikai trīsreiz šeit ienirt, bet arī uzkavēties mazliet ilgāk un apskatīt ne tikai zemūdens pasauli, bet arī virs ūdens redzamās cietuma un raktuvju drupas.

Atbraucot uz Rummu karjeru

Tā kā ceļš no Rīgas tomēr prasa zināmu laiku (jārēķinās ar aptuveni četrām stundām ceļā) nolemjam, ka labāk paliksim kaut kur netālu no karjera, lai sestdienas rītā varam nedaudz ilgāk pagulēt. Izvēle krīt par labu Laulasmaa pilsētai, no kuras gan tāpat sanāk aptuveni pusstundas braucienas līdz Rummu. Ir iespēja palikt arī individuālo izīrētāju mājiņās caur AirBnB, kas maksājot vien ap piecpadsmit eiro, bet tad gan parasti bez brokastīm. Mēs dzīvojam lielajā SPA viesnīcā, kur gan mūsu īsās uzturēšanās dēļ vienīgā priekšrocība tad arī ir brokastis, bet šeit ir ļoti daudz citu latviešu, kas atpūšas pie nelielā līcīša, un Rummu varētu apmeklēt arī pus-dienas izbraucienā atpūšoties SPA.

DSC01383
Ap 1930.gadu, vienlaicīgi ar Murru cietumu tika izveidotas Rummu raktuves, kurās tika nodarbinātie ieslodzītie. Cietums padomju laikos bijis īpaši slavens ar nežēlīgu izturēšanos pret ieslodzītajiem, te katru gadu bijis kāds bojāgājušais “nelaimes gadījumā” un plašāk šī cietuma vārds izskanēja, kad cietumnieki pieteica badastreiku, jo neredzēja citu veidu kā izbeigt necilvēcīgo izturēšanos. Līdz ar neatkarības atgūšanu un jaunu laiku iestāšanos, rakšanas darbi tika pārtraukti, pumpji izslēgti un karjers negaidīti ātri applūdis, zem ūdens atstājot ne tikai mājas līdz par otrā stāva augstumam, bet arī dzeloņdrāšu žogus ar apgaismes stabiem, tehniku un veselu mežu, kas arī īpaši interesantie objekti nirējiem. 2012.gadā slēgts arī cietums.

DSC01309
Iebraucot Rummu pilsētā nekas neliecina par to, ka šeit atrodas karjers. Orientieris ir lielais cietuma žogs, aiz kura seko neliels pagrieziens pa kreisi ar zīmi “30”, tad jābrauc caur privātmāju rajonam un nogriežoties vēlreiz pa kreisi, skatam paveras milzīgais kalns un žogs, kas dažviet ir nostiepts ar dzeloņdrātīm. Kopš mūsu apmeklējuma 2016.gadā, šī vieta tagad ir pieejama arī apmeklētājiem katru dienu (vasarā) – un tajā ir 4 eiro ieejas maksa. atpūtnieki rummu

Kad apmeklējām šo objektu 2016.gadā, tad teritorijā ir desmitiem atpūtnieku, kas neliekas ne par ko satraukušies – grillē desiņas, peldas, klausās mūziku, pīpē ūdenspīpi un citādāk atpūšas. Šeit mana gan lietuviešus un latviešus, gan arī vietējos, kas pastaigājas ar suņiem pa teritoriju. Ja nebūtu iepriekšminētā žoga pie ceļa un piebrauc no otras puses, varētu domāt, ka atrodies kādā pilsētas pludmalē, vien aizdomīgu dara tas, ka uz vienas no pussagruvušajām mājām ir zīme – peldēties kategoriski aizliegts. Tobrīd ūdenī atrodas vismaz desmit cilvēku, tā ka sajūta ir mazliet sirreāla. Apstaigājam pludmali, vērojam kā jaunieši lec ūdenī no mājas jumta. Ūdens izskatās zils, jo kaļķakmens rada baltu fonu, paliek sajūta kā siltajās zemēs. Aizejam līdz ieejai cietumā, tiekam aiz dzeloņdrāšu žoga. Tikmēr no pludmales skan kādam puisim veltīti izsaucieni krievu valodā, lai tak lecot iekšā, lai neesot mīkstais! Un pēc brīža atskan kārtējais plunkšķis un pat aplausi.

DSC01412
Blakus ūdenstilpnei atrodas paprāvs kalns, kas šeit palicis pāri no raktuvju laikiem. Turpat aiz pludmales ir vieta, kur var uzrāpties augšā, aptuveni 70 m augstumā. Kāpjot augšā redzam kaut kādas būves paliekas, kas nokritusi zemē un būvgružus. Protams, augšā nav itin nekādu drošības margu, tādēļ viss uz pašu atbildību. Kāpiens būs pa spēkam pieaugušajiem un pusaudžiem, bet ne bērniem.

DSC01366

No augšas paveras krāšņs skats uz relatīvi nesen slēgto cietumu un ūdenstilpni, kuru vietējie sauc par Zilo Lagūnu. Tālumā, šķiet, ir vēl viens tāds pats kalns. Tā kā darbi šeit nenotiek jau vairāk nekā divdesmit gadus, kalns apaudzis ar nelieliem kociņiem, un lietus un vēja ietekmē izveidojušās aizas padara to īpaši fotogēnisku. Ir arī kas kalnā augšā ceļ teltis, kurina ugunskurus un pikniko.

zemūdens cietums rummu igaunijā
Ja tomēr neapstājies pie pirmās ieejas pie žoga, bet dodies tālāk, kur ved arī mūsu ceļš, jo paredzēts nirt, seko kas tāds, ko uz savas ādas pārbaudīt neiesaku. Zemes ceļš, kurā ir tik milzīgas bedres un peļķes, ka nav skaidrs, kā mēs tomēr tiekam tam cauri. Pietam, lijis nav kopš iepriekšējās dienas rīta, līdz ar to bail domāt, kas te notiek lietus laikā. Beidzot tiekam līdz žoga malai un sākam gatavoties nirt!

DSC01230
Nirstot Rummu karjerā

Nirēji pārģēbjas turpat mežā vai mašīnā, tomēr jāģērbjas uzmanīgi, jo šeit ir gan pa kādam dzeloņdrāšu gabalam no karjera ziedu laikiem, gan arī negodprātīgie atpūtnieki atstājuši pa kādai pudelei. Pie peldvietas gan izskatās tīrāks, šeit jau esam otrpus žogam. Satiekam arī latviešus, kas šeit esot no piektdienas un palikuši pa nakti teltī (uzreiz aiz karjera teritorijas), tagad gatavojas braukt mājās.

niršana rummu
Tepat pie žoga arī būs divi pirmie ienirieni, kur mēs vispirms apskatām zem ūdens esošās māju pirmos stāvus, ir iespēja iepeldēt iekšā mājās. Pēc brīža pie mājām uzrodas arī peldētāji ar trubiņām un pavisam drīz arī parādās pirmie lēcēji. Lai arī pat peldēties, ja tic zīmēm, šeit ir stingri aizliegts, neskatoties uz aizliegumiem, cilvēki rāpjas uz pussabrukošo māju jumtiem un lec lejā ūdenī. Kā redzējām paši savām acīm – šeit ir gan dzeloņdrāšu žogi, gan dažādi mieti, gaismas stabu pārpalikumi un betona gabali. Brīdī, kad parādās peldētāji un lēcēji, mūsu grupas vadītājs ved mūs uz citu karjera pusi, lai neapdraudēti ne mūs, ne lēcējus. Puspajokam, pusnopietni vēlāk saka, ka dažreiz izskatās, ka lēcēji lec tur, kur burbuļi – nirējiem virsū.

murru zemūdens cietums igaunijā
Otrā ieniršanas reize ir uz otru pusi, kur atrodas zemūdens mežs. Koki apauguši ar zemūdens augiem, tādēļ tā vien liekas, ka ir mīksti, un uz tiem daudzviet ir zemūdens gliemji. Ja pieskaras, var sagriezt roku, ko mēs nejauši pārbaudījām arī praksē, zem ūdens asiņo nejauki. Tepat zemē ir gan riepas, gan izmesti katliņi, gan dažāda cita aizmirsta atribūtika. Žēl tikai, ka redzamība vien aptuveni 5 metri, tādēļ visā krāšņumā neizdodas vērot zemūdens pasauli. Ziemā šeit mēdzot būt pat 40 m redzamība, kas ir salīdzināma ar slavenām niršanas vietām Karību vai Indijas okeānā, tomēr šoreiz gan ir kā pa miglu, vērojot priekšā esošā nirēja koši dzeltenās pleznas. Zivju arī nav daudz, vien pa kādam asarim, taču esot arī līdakas un vēži, kurus droši vien labi var vērot nirsto pavasarī, bet tad gan – sausajā kostīmā. Ūdens pašā apakšā ir ap 16 grādiem, virspusē siltāks. Dziļums arī nav liels, dziļākā vieta ir ap 13 m, taču peldam mazliet seklāk, vidēji ap 6-9m dziļumu.

DSC04864
Pēc otrās ieniršanas reizes pārģērbjamies, atkaujoties no dunduriem, ieturam mazas pusdienas un braucam uz trešo niriena vietu, kas atrodas pretējā karjera pusē, kas arī aizsniedzams nelienot pāri žogam. Šeit atkal nirstam pie zem ūdens esošajām mājām, beidzot arī spīd saule un niršana izdodas tīri jauka. Šajās mājās gan iekšā vairs nelien – daudzām tāpat nav jumta, citas jau pavisam brūk kopā.

a dive in rummu
Vai braukt uz Rummu karjeru?

Kā tad pareizāk, braukt vai nebraukt? Rummu pēdējos gados ir “gājis uz priekšu” – īpašnieki teritoriju padarījuši pieejamu atpūtniekiem, un lai tajā ietu iekšā, jāsamaksā 4 eiro ieejas maksa (2020.gada informācija), vaļā visu vasaru (citā laikā jāpiesaka iepriekš). Uz Rummu notekti ir vērts aizbraukt, un ne velti tā ir viena no skaistākajām un interesantākajām apskates vietām Igaunijā! Tomēr atpūšoties jāņem vēra, ka Rummu karjerā ir notikuši vairāki negadījumi, kur cilvēki savainojušies vai pat aizgājuši bojā lecot. Viennozīmīgi, lekt uz galvas iekšā no applūdušo māju jumtiem nedrīkst, jo varu apstiprināt – dzeloņdrātis, citas mājas, gruži un betons tur tiešām apakšā ir, un savainojumus var iegūt nopietnus. Tomēr atbraukt un apskatīties caurspīdīgo ūdeni un pāri palikušo akmeņu kalnu gan ir interesanti, jo vieta ir gana neparasta.

DSC01311
DSC01279

Rummu savulaik bija teju nelegāla apskates vieta, taču mūsdienās to var apskatīties pilnīgi legāli, ne tikai pārlienot pāri žogam! Ja proti nirt vai vismaz snorkelēt, to noteikti ir vērts Rummu darīt – būs daudz interesantāk nekā tikai peldēties! Bet, ja nenirsti – tad vismaz pastaigājies pa tā teritoriju, aplūko neparasti zilo ūdeni, paēd kafejnīcā un redzi savām acīm kāda tad ir populārākā apskates vieta Igaunijā jau piecus gadus!

Līdzīgi raksti:

Brūno lāču vērošana savvaļā Igaunijā

5 dienu ceļojums Igaunijā ar auto

Hījumā sala

Sāremā sala


7 comments

  1. Apbūvētā teritorija ir cietums, piemēram šis ir kontrolpunkta, starp diviem žogiem: http://sapnumedniece.lv/wp-content/uploads/2016/08/DSC01309.jpg te arī var tikt: http://sapnumedniece.lv/wp-content/uploads/2016/08/DSC01311.jpg tas ir, ja skaties šajā bildē tieši pa vidu: http://sapnumedniece.lv/wp-content/uploads/2016/08/underwater-prison-in-rummu.jpg tad tur kreisajā pusē žogs ieiet ūdenī, ja tur ieiet iekšā mājās, tad tiek klāt. Var arī pietiek gar žogu, ja nāk tā kā no ziemeļu puses šajā bildē. Dziļāk mēs negājām, jo vismaz no otras puses, pie ceļa, tur gan bija vārti un novietots auto, kas izskatījās pēc sarga. Tajā pašā “Faded” video gan dažbrīd izskatās, ka filmēts ir tieši cietuma ēkā, bet iespējams, kaut kur citur tomēr.
   Vēl jau var uz to skatīties kā autobraukšanā, “maksas pagrieziens” 🙂 iespējams, ja aizlīdīsi par tālu, kāds atnāks un izdzīs.

 1. Vai esat nirēji ar savu aprīkojumu vai īrējāt? Ja īrējāt vai būtu iespējams iegūt kontaktus, jo gribētos šo izbaudīt, taču nav iepriekšējas pieredzes niršanā…

  1. Sveiks! Lai nirtu, nepieciešams iziet apmācību kādā no starptautiski atzītajām sertifikācijas sistēmām, piemēram, PADI. Mēs ar Jēkabu esam “otrā” līmeņa sertificētie daiveri. Pirmais līmenis ir OWD jeb Open Water Diver, kas ļauj nirt līdz 18 m dziļumam kopā ar badiju (tātad, ar tādu pietiek, lai nirtu Rummu), otrais, Advanced Open Water Diver jeb AOWD, kas ir mums ar Jēkabu, ļauj nirt līdz 30 m dziļumam, tāds ieteicams, ja brauc nirt kaut kur citur (kaut gan mūsu pieredze pagaidām rāda, ka reti kur ir liela dzīvība zem 18 m dziļuma, vienīgi, svešos daivcentros tad izturās nopietnāk pret tevi). Lai izietu sertifikāciju, nepieciešama teorētiska un praktiska apmācība (vispirms baseinā, īpaši, ja sāk mācības ziemā, tad Slokas karjerā, AOWD arī dziļākā vietā, piemēram, Plateļu ezerā Lietuvā). To visu mēs apguvām Coral daivinga klubā: http://crl.lv/ Liāna izstāstīja teoriju, praktisko apmācību izgājām pie Allena. Pēc tam, kad ir savs sertifikāts, var izīrēt ekipējumu un doties nirt, kur gribas pašam, vai piedalīties kādā no organizētajiem izbraucieniem, tāds, kā bija Rummu (ar auto gan braucām paši, jo bijām tur jau dienu iepriekš). Kategoriski neieteiktu nirt uz savu galvu un bez apmācības, kā to piedāvā dažādos Ēģiptes un Turcijas kūrortos. Daivings tomēr ir augsta riska aktivitāte, kuru nesedz parastā apdrošināšana ceļojumiem (mums, piemēram, ir specializētā DAN nirēju apdrošināšana). Esmu nirusi ar dažiem tādiem pašpasludinātiem nirējiem, un es teikšu, ka viņi ar savu uzvedību apdraud citus, neprot pat elementāras lietas, ko iemāca jau pirmajā nodarbībā baseinā. Izejot nodarbības un iegūstot sertifikātu, varēsi nirt visur pasaulē, kur atzīst PADI! Mēs pēc sertifikāta iegūšanas 2013.gada augustā, uzreiz septembrī braucām uz Kirasao Karību jūrā un tur jau nirām tikai divatā – bija forši http://sapnumedniece.lv/karibu-juras-perle-kirasao/ 🙂
   Ja ir vēl kādi jautājumi, droši raksti! Bet par niršanu noteikti iesaku piezvanīt uz Coral un sarunāt apmācību, šogad varbūt ka pat vēl par paspēt iziet 😉

 2. Liels paldies par tik plašu un informācijas bagātu rakstu, kā arī foto mirkļiem! 🙂 Tagad šī vieta noteikti ir manā “to do” list’ā! :))

Pievienot komentāru