Sāremā sala – nacionālie parki, vēsture un spa atpūta Igaunijā

Cik izmaksā ceļojums uz Sāremā? Ko apskatīties Sāremā? Spa atpūta Igaunijā, divatā vai ar ģimeni ir viens no biežākajiem braucieniem ar auto ārpus Latvijas – teju katru nedēļu dzirdu, ka kāds brauc uz Pērnavu vai Sāremā, izbaudot procedūras un pie reizes apskatot arī pilsētu un dabu. Iepriekšējo reizi Sāremā apmeklēju vairāk nekā 5 gadus atpakaļ, tāpēc šogad bija interesanti uzzināt, kā tad mainījusies dzīve uz salas.

Uz Sāremā braucām uzreiz pa tiešo no Hījumā salas, par to, kā mums tur gāja, var lasīt šeit. Noteikti var apvienot abu salu apskati vienā braucienā, paliekot dažas naktis uz vienas salas un dažas uz otras, padarot ceļojumu daudzveidīgāku!

novembris igaunijā

Praktiska informācija – kā nokļūt Sāremā, kur dzīvot un cik tas maksā

Kā nokļūt Sāremā? Prāmis diviem pieaugušajiem un auto 18.60 eur vienā virzienā, prāmja biļetes var iegādāties jau laicīgi mājās vai arī uz vietas. Šobrīd tiek veiktas arī pārrunas par to, ka prāmju satiksmi varētu atvērt arī no Rīgas, cerams, ka tiks panākta vienošanās!

Kā izvēlēties viesnīcu? Mums bija svarīgi, lai būtu mūsdienīga viesnīca ar autostāvvietu, spa un iekļautām brokastīm. Tā kā svinējām mūsu gadadienu, gribējās kaut ko īpašu. Ziemā daudzām viesnīcām ir akcijas piedāvājumi, tajā skaitā, Georg Ots Spa Hotel, kur mēs izvēlējāmies Romantisko piedāvājumu par 399 eiro 2 naktīm, ar iekļautām pāru procedūrām, vienām vakariņām 50 eiro vērtībā, vienām brokastīm gultā un citiem romantiskiem sīkumiem. Sāremā ir daudz dažādas viesnīcas, viesu nami un arī kempingi, salas tūrisma industrija ir manāmi attīstījusies pēdējos gados!

rožlapiņas un šampanietis

Ēdināšana – jārēķinās ar vismaz 10 eiro personai, piemēram, Retro Kohvik.

Ieeja Bīskapa pils muzejā 6 eiro pieaugušajam, pils teritorijā ieeja bezmaksas

Anglas vējdzirnavu kalns – 3.5 eiro pieaugušajam

Serves bākas informācijas centrs – 4 eiro pieaugušajam

Vilsandi nacionālais parks, Ohesāres un Pangas klintis bezmaksas

novembris

Pirmā diena Sāremā

Vakariņas Retro gaumē

Tā kā jau ir tumšs un laukā diezgan stipri līst, mūsu vienīgais vakara plāns ir vakariņas, kuras izbaudām kādā neprastā vietā pašā Kuresāres centrā – kafejnīcā Retro. Jau pie ieejas mūs sagaida nostaļģiju izraisoša liela izkārtne ar Pingvīna saldējumiem (Pingvīna kafejnīca bija tieši man pie mājas!) Kafejnīcā uz televizora rāda multfilmu Strejmanka un Makarons, un viesmīlīgais igauņu puisis mums pasniedz ēdienkarti un atnes kafejnīcas pašu taisītu limonādi. Jūtos īpaši pieskaņota videi – hipsterīgs džemperis ar kaķīšiem šeit ir īstā reizē!

Kamēr gaidām pasūtījumu (te ir gan nostalģiski ēdieni, gan arī ļoti mūsdienīgi un internacionāli gardumi kā Taizemes zupas, gan arī gluži neparasti – ķiploku grauzdiņi no pašu ceptas baltmaizes!), ir laiks izpētīt daudzās kafejnīcas dekorācijas. Padomju laiku rotaļlietas, galda spēles, grāmatas un uzlīmes uz sienām. Viesmīlis stāsta, ka dažas lietas viņi iegādājušies antikvariātos un ļoti daudz kas pašu un draugu roku atnests. Vieta igauņiem iecienīta, jo uz sienas ir Polaroid fotogrāfiju rinda ar slavenākajiem cilvēkiem, kas šo vietu apmeklējuši. Ja būsi te, noteikti sameklē mūsu fotogrāfiju!

retro kohvik

Nakšņošana Georg Ots Spa Hotel

Paēduši, dodamies uz naktsmītni, Georg Ots Spa Hotel, kas mums jau kļuvusi par tradīciju, jo iepriekšējo reizi arī palikām šeit un tepat parasti paliek arī mūsu radi un draugi. Šoreiz mums ir rezervēts Romantiskais piedāvājums, kas ziemas darbdienās maksā 399 eiro un tajā ietilpst

  • 2 naktis numuriņā ar skatu uz jūru, ar late check out iespēju.
  • 3 pāru procedūras (masāža, romantiskā vanna un pēdu procedūra)
  • Vakariņas diviem 50 eiro vērtībā
  • Brokastis gultā

Kā arī pieeja baseinu kompleksam, internets, stāvvieta, brokastu bufete, grupu nodarbības un citi patīkami bonusi.

Pirmais pārsteigums mūs sagaida jau numuriņā – rožlapiņas visās malās, gan istabā, gan vannasistabā, kā arī neliels sveiciens no viesnīcas – trauciņš ar šokolādi, arī rozā krāsā. Drīz arī dodamies gulēt, jo nākošajā dienā esam paredzējuši gan apbraukāt salu, gan ļauties spa procedūrām.

Otrā diena Sāremā

Brokastis viesnīcā

Šajā dienā nolemjam izbaudīt brokastu bufeti un ejam kārtīgi ieturēties. Esam aizgulējušies ne pa jokam un esam vieni no pēdējiem, kas nāk ēst. Tā kā parasti pa dienu nav daudz laika pusdienām, paēdam kārtīgi. Daudzi ēdieni te ir īpaši izslavēti, jo tos gatavo uz vietas, piemēram, pankūkas, ievārījumus un jogurtu. Man īpaši iepatīkas tējas stends, jo ir liela zāļu tēju izvēle, to arī ieleju līdzi ceļam termokrūzē.

pankūkas

Tikai no rīta, stāvot uz balkona un skatoties uz jahtklubu, ievēroju, ka blakus numuriņam ir garšvielu mazdārziņš. Tieši blakus spa zonai, uz jumta aug garšaugi un arī pa kādai bietei!

Serves bāka

Pirmais pieturas punkts mums ir Serves bāka. Šo vietu atceros vēl no skolas ekskursijām, toreiz arī kāpām augšā. Ziemas sezonā tas nav iespējams, toties te ir jaunums – ziemā sestdienās blakus bākai ir atvērts neliels muzejs, kur var uzzināt vairāk par bākām Igaunijā un Baltijas jūrā. Mazie bāku modelīši ir īpaši iespaidīgi, te vērojam, kā mazie bērni sajūsmā iesaucas, tos pirmo reizi ieraugot! Tepat var arī nakšņot, jo muzeja pēdējā stāvā ir viesnīca.

viesnīcas sāremā

Izstaigājam krastmalu un aizejam līdz pašam pussalas galam, kur satiekas viļņi. Šo pludmali atceros no skolas gadiem kā vietu, kur mums ieteica meklēt sirdsveida akmentiņus. Rudenī un ziemā šeit ir ļoti kluss, nav daudz apmeklētāju un pludmalē izbaudām laiku divatā.

sāres bāka

Ohesāres klints

Nākamā pietura mums ir vieta, kurai ilgi nevarēju atcerēties nosaukumu un kur tā atrodas. Tikai atceros, kā braucām pa ceļu un pēkšņi kreisajā pusē bija redzami no akmeņiem būvēti tornīši. Izrādās, vieta saucas Ohesāre, un tornīši tur ir aizvien  – vējš tos jauc nost un cilvēki atkal ceļ tos no jauna.

Pirmā pietura mums ir pie tornīšiem un vēlāk aizbraucam arī lielās klints un vējdzirnavām (vējdzirnavas un kafejnīca atvērtas tikai vasarā). Šoreiz gan pirmais, ko ieraugām, tuvojoties Ohesārei, ir milzīgs jūras ērglis. Kā vēlāk uzzinām, tas ir lielākais ligzdojošais ērglis Igaunijā un te dzīvo aptuveni divdesmit pāri. Tas ilgi riņķo gaisā kopā ar kaijām, līdz pazūd tālumā. Šī esot labākā vieta, kur uz salas tos skatīties. Hījumā mums stāstīja, ka ērgļu vērošana Igaunijas salās esot ļoti populāra nodarbe, bet tas gan aizņemot veselu dienu, jo slēpnī jāienāk, kad ērgļi tevi neredz.

Vilsandi nacionālais parks – neparastākā pārgājienu vieta Igaunijā

Tālāk braucam uz Vilsandi nacionālā parka pusi. Vilsandi ir sala blakus Sāremā, taču parka teritorija iestiepjas arī uz lielās salas.

Pa ceļam vērojam stirnas, redzam pat kādu dzīvnieciņu, kas izskatās pēc caunas, un kluso Igaunijas lauku dzīvi. Dažās autobusu pieturās te ir pat aizkari! Cilvēki acīmredzami rūpējas par vidi sev apkārt.

Mums vispirms paredzēta tikšanās tūrisma informācijas centrā, kur uzzinām, ka šajā parkā ir viena no neparastākajām dabas takām Baltijā, jo tā iet pa ūdeni! Vasarā, kad ir silts ūdens un zems ūdens līmenis, iespējams mērot  5 km starp Sāremā un Vilsandi, šķērsojot mazās saliņas pa sēkļiem starp tām! Parasti ūdens neesot dziļāks par jostas vietu. Atpakaļ tad var doties ar laivu. Laivu varot sarunāt arī lai aizbrauktu uz salu tāpat vien, to var darīt arī pavasarī – kad šeit redzami roņi. Vilsandi nacionālais parks ir interesants ar to, ka te ir alvāru pļavas, orhidejas un neparastas fosīlijas – pat koraļļi, jo senos laikos te bijis koraļļu atols, gluži kā tie, kas ir Maldīvu salās! Arī mūsdienās parkam ir svarīga nozīme ekosistēmā, jo šeit apstājas migrējošie putni (te ir kategoriski aizliegts medīt). Šis parks pilnīgi noteikti ir vieta, kur atgriezīsimies arī kādā siltākā dienā, lai dotos pārgājienā. Tomēr arī aukstā laikā šī parka apmeklējums bija viens no spilgtākajiem momentiem Sāremā. Te mēs izbraukājam divas pussalas, gaidot saulrietu, vispirms aizbraucot uz ostu pie Kiheklonnas pilsētas (šeit ir neparasts bruģēts ceļš), un tad uz Kuusnõmme pussalu. Te, protams, kā jau tas parasti notiek, līdz saulrietam ir palikušas piecas minūtes, bet mēs esam kaut kur pusceļā, uz dubļaina zemes ceļa. Informācijas centra darbiniece mūs jau brīdināja par slikto ceļu, taču mēs negaidījām, ka tas būs tik bedrains. Taču vieta ir tā vērta, lai aizbrauktu arī pa bedrainu ceļu. Tā galā ir Käkisilma kempinga vieta, ar nelielu nojumi, kā reizi šeit arī sākas 5 km pārgājiens uz Vilsandi. Gandrīz pie pašas stāvvietas paveras fantastisks skats uz priežu rindu, kam priekšā purvains aploks. Ap kempinga vietu ir elektriskā gana žogi, tādēļ jāpārvietojas uzmanīgi. Šeit aci pret aci satiekamies ar lapsu, kas laikam jau cilvēka rokas barota, ka tik bezbailīga.

sāremā

Romantiska spa atpūta diviem un gadadienas vakariņas

Kad jau pavisam tumsā atgriežamies viesnīcā, ir laiks atpūtai. Pirmā pietura ir spa centrs, kur mēs izbaudām romantisko vannu diviem sveču gaismā, ar augļiem un dzērieniem, un pēc tam ejam uz masāžu. Procedūru starplaikā uzgaidāmajā telpā dzeram tēju un pētām daudzās tūbiņas un kārbiņas, kas tur saliktas. Izrādās, viesnīcai ir ne tikai savas pankūkas un ievārījums, bet arī sava kosmētikas līnija “Kena”, kas tulkojumā no igauņu valodas nozīmē “jauks”!

vannu procedūras

Kad esam kārtīgi izmasēti (masāža aizņem 75 minūtes), ir laiks iet vakariņās. Arī šeit mūs sagaida rožlapas! Mums iedalīts labākais galdiņš restorānā, un drīz vien tiekam arī pie ēdieniem. Tieši todien pirmo dienu pieejama jaunā ēdienkarte. Pie blakus galdiņa vakariņo kāda ģimene ar zīdaini, un palikšanas laikā novērojam, ka ļoti daudzas ģimenes izvēlas šeit atpūsties ar pavisam maziem bērniem. Par to liecina arī restorāna apbalvojumi – labākais ģimenes restorāns Igaunijā otro gadu pēc kārtas!

romantiskas vakariņas

Trešā diena Sāremā

Brokastis gultā un Bīskapa pils

Šoreiz gan izvēlamies brokastis gultā un tās atnes pamatīgas, tur droši pietiktu arī četriem cilvēkiem! Protams, ir neiztrūkstošās rožlapas, augļi sagriezti rožu formā, un ir ko apēst jebkurai gaumei. Ēdiena ir tik daudz, ka šo to pat iemetam somā līdzi, lai uzkostu pusdienās.

igaunija go spa sāremā

Pēc brokastīm mums paredzēta vēl pēdējā procedūra. Izrādās, “pāru procedūra pēdām” ir pedikīrs un pēdu masāža! Pēc tās vēl dodamies uz baseinu pusi. Jau tuvojas pusdienlaiks un baseinā nav īpaši daudz citu apmeklētāju. Izbaudām pirtis, papeldam baseinos un tad jau ir laiks doties tālāk. Vēl gribam uz brīdi iziet pastaigāties pa krastmalu pie gulbjiem, kas uzzinām, ka viesnīcā, izrādās, uz jumta dzīvo bites! Mūs uz brīdi ielaiž apskatīties stropus, kas tagad, ziemas sezonā nolikti aizvējā, un izrāda krāšņo skatu apkārt – jahtu piestātne un bīskapa pils, ar gulbīšiem tās priekšā. Bīskapa pils arī ir mūsu nākošā pietura, tur gan neuzkavējamies ilgi. Kārtējo reizi ir tik maz laika, ka saprotam, ka pils iekšpusei šoreiz laika nepietiks, ja vēlamies nokļūt līdz salas otrai pusei vēl pa gaismu. Izstaigājuši bīskapa pils teritoriju braucam tālāk.

atpūta visai ģimenei spa

Pangas klintis

Līdz Pangas klintīm braucam tā, it kā mēs būtu vienīgie uz šīs salas, jo cilvēku nav. Ja iepriekšējā dienā, uz Serves bākas pusi braucot redzējām vismaz dažas automašīnas un liela daļa bija ar Latvijas numuriem, tad šajā dienā nav neviena. Ceļmalās ganās aitas un govis, redzam dzērves, taču cilvēku nav. Arī tālāk, pie Pangas klintīm, esam vienīgie apmeklētāji. Uzkāpjot augšā vējš ir tik stiprs, ka gāž nost no kājām, bet skats paveras iespaidīgs – viļņi šķeļas, un ūdens, kas izskatās neparasti dzidrs Baltijas jūrai, mutuļo sēklī. No augšas klintis redzēt nevar, tur tad jāiet pārgājienā kādu gabaliņu pirms klintīm. Pazīstamie stāstīja, ka tieši te nesen devušies pārgājienā braucot ceļojumā ar autobusu no Latvijas, tā ka Sāremā var apskatīti arī bez savas automašīnas!

igaunijas skati

Anglas dzirnavas un piekraste

Tālāk braucam pa salas augšpusi cerībā, ka varbūt vēl kādā vietā tiksim klāt pie jūras. Pašā smailē gan izrādās, ka visur ir privātīpašums un klāt tikt nevar, tādēļ dodamies uz Anglas dzirnavu pusi. Anglas dzirnavās ir iespējams apskatīties piecas dzirnavas, četras no kurām ir Sārēmā raksturīgās staba dzirnavas, un vienas ir holandiešu dzirnavas. Visas dzirnavas ir nesen atjaunotas un apmeklējot tās darba laikā, iespējams vērot meldera darbu.

Nobeigumā

Dzirnavas arī ir pēdējais objekts, ko pagūstam apskatīties, pirms satumst un ir laiks doties uz prāmja pusi. Meteorīta krāteris paliek kādai citai reizei, un vēl jau ir daudzas citas vietas, kas Igaunijas salās nav apskatītas – Muhu un Vormsi salas, kā arī daudzas vietas Hījumā un Sāremā!

Sāremā brīvdienas ir lieliska iespēja atpūsties tepat kaimiņos, uz salas ir viss nepieciešamais – gan augstas klases viesnīcas, gan arī daudzi apskates objekti, kur aizbraukt dienas ekskursijā.

Pēdējā laikā vairākkārt esam bijuši Igaunijā, tāpēc noteikti izlasi bloga rakstus par citiem Igaunijas reģioniem:

5 dienu ceļojums ar auto Igaunijas dienvidos un ziemeļos – ap Peipusa ezeru, Narva, Silamē un nacionālie parki!

Klusā Hījumā sala

Niršana zemūdens cietumā Rummu

Pateicamies par atbalstu Visit Saaremaa un Visit Estonia šī raksta tapšanā!


2 comments

    1. Paldies par komentāru. Mans blogs nav vieta, kur bezmaksas reklamēt savas lapas, tāpēc links ir dzēsts.

Pievienot komentāru