10 padomi kā tikt pie labākām ceļojumu fotogrāfijām

Kā tikt pie labākām ceļojumu fotogrāfijām, kā iemūžināt mirkļus un radīt fotogrāfijas, par kurām būs pārsteigti visi? Par mūsu ceļojumu fotogrāfijām ir saņemts daudz komplimentu – gan uzvarot National Geographic ceļojumu konkursā un rādot tās redaktoriem Vašingtonā, gan prezentējot Riga Photo Show lekciju par ceļojumu fotogrāfiju un arī blogā pie rakstiem. Taču, jebkurš, nedaudz piedomājot, var uzlabot savas ceļojumu fotogrāfijas!

Tāpēc šoreiz daži padomi, kas palīdzēs fotogrāfijas padarīt labākas arī tajā gadījumā, ja nenodarbojies ar fotogrāfiju profesionāli. Visas fotogrāfijas šajā rakstā ir mūsu mašu uzņemtas.

1.Pirms nospiest pogu – izdomā, kas ir mērķis un mērķauditorija!

Vienmēr ir vērts padomāt – ko tu gribi pateikt ar šo fotogrāfiju un kam tu to gribi pateikt? Vai rādīsi radiem, liksi sociālajos tīklos vai drukāsi fotogrāmatas? Vai neizmantosi nekur? Mēs katrs esam redzējuši tūristu pūļus slavenās apskates vietās, kas bildē katru stūrīti. Vai šīs bildes kādam kādreiz tiks rādītas vai ceļojumi un tā mirkļi ir tikai sev pašam? Ja tikai sev, tad labāk izbaudi brīdi un nefotografē nemaz. Un, lai ko arī teiktu snobi, nav ne vainas nofotografēt pašiņu vai gleznu, ja tāds ir tavs mērķis!

Fotografēšanas mērķis arī noteiks cik labā kvalitātē fotogrāfijas tev nepieciešamas. Tāpat, padomā par arī žanriem, kas ļaus iemūžināt ceļojumu daudzpusīgi:

 • Pilsētas foto
 • Dabas foto, dzīvnieki un vide, kurā tie mājo
 • Dabas ainavas
 • Cilvēki, ielu foto
 • Fotožurnālisms
 • Abstrakti

2.Fotogrāfiju atlase – mazāk ir labāk!

Droši vien katrs no mums ir sēdējis kādā radinieku organizētā ceļojuma fotogrāfiju vakarā, kur piecu stundu garumā tiek parādīta katra fotogrāfija, kas uzņemta trīs dienas garajā, pirmajā braucienā uz ārzemēm. Tā vietā, lai radiniekiem parādītu tūkstošiem fotogrāfiju, labāk parādīt dažus desmitus, kur katra ir citādāka. Fotogrāfiju stāstam nevajadzētu būt garākam par 45 minūtēm, jo reti kurš spēj noturēt uzmanību ilgāk. Labāk mazāk, bet interesantākas, nevis daudz un vienmuļas, noteikti var variēt objektu fotogrāfijas un portretus – omītes labprāt apskatīsies gan uz mazdēlu, gan arī Tādžmahālu.

Fotogrāfijas vislabāk ir atlasīt dažas dienas pēc brauciena, ne nākošajā dienā, bet arī neatlikt atlasi mēnešiem ilgi, jo tad, visbiežākais, šīs fotogrāfijas tā arī netiks parādītas, jo būs jau citas bildes un citi braucieni. Nav jākaunējas par to, ka sabildē daudz – arī National Geographic fotografē 40 000 kadru vienam žurnāla atvērumam. Tomēr visas bildes nav jārāda!

3. Pērc savām iemaņām atbilstošu tehniku jeb labākā kamera ir tā, kas ir līdzi!

Mums ļoti bieži jautā, ar kādu fotoaparātu mēs fotografējam, ka sanāk tik skaistas bildes. Jēkabs fotografē ar Sony tehniku, A7RIII un es knipsēju ar RX100, kuru izmantojam arī zemūdens fotografēšanai, ievietojot kameru speciālā korpusā. Taču galvenais nav tehnika, bet tas, ka tā ir līdzi un tā tiek pareizi izmantota, tieši tāpat kā lieliskas pannas negarantē garšīgu ēdienu.

Dārga fotoaparāta nopirkšana nenozīmē, ka tas krasi uzlabos fotogrāfijas. Fotoaparāts ir jāprot izmantot, un, ja šādu iemaņu nav, daudz labāk izvēlēties vienkāršu kompakto kameru vai telefonu, ar kuru pratīsi tikt galā. Un, mirkļus var noķert tikai ar tādu aparātu, kas ir līdzi – tādēļ arī vienkāršs telefons var palīdzēt iemūžināt notikumus.

Citiem, kā mums, savukārt, ceļošana nav iedomājama bez pilna foto ekipējuma – kamera, objektīvi, statīvs, dators, kameras tīrīšanas līdzekļi un, ja nirstam, arī zemūdens korpuss, kas viss ir arī jānes līdzi! Tiem, kas interesējas par zemūdens fotogrāfiju, jāsaprot, ka vispirms ir jābūt labam nirējam, lai turētu peldspēju, jābūt pārliecinātam par savām prasmēm, pirms var pievērsties zemūdens fotogrāfijai.

4.Celies agri, ej gulēt vēlu – labākais laiks fotogrāfiju uzņemšanai

Labākais laiks foto parasti ir +/- 2 stundas no saulrieta un saullēkta, jo:

 •    Šajā laikā dzīvnieki ir visaktīvākie
 •    Gaisma ir visinteresantākā
 •    Pilsētas gaismas ir vienā spožumā ar debesīm
 •    Vēl nav karsti

Protams, fotogrāfiju uzņemšanai pēc saulrieta parasti būs nepieciešamas zināmas prasmes. Sliktākais laiks fotogrāfijām ir dienas vidus, kad parasti arī notiek visas ekskursijas, jo tad ir karsti un visur ir pārāk daudz cilvēku. Šis ir iemesls kāpēc mēs parasti braucienos esam neizgulējušies un atpūšamies jau atbraucot mājās. Mēs nedejojam līdz rītam, bet fotografējam!

Tāpat arī, bieži vien daudz lielāka nozīme būs laikapstākļiem, ne vietai, kas noteiks, cik labas izdosies fotogrāfijas. Iedomājies Ķemeru purva laipu lietainā novembra dienā! Tanī pat laikā, augusta saullēktā, sarkanu debesu izgaismota, šī vieta tiek saukta par skaistāko pasaulē!

5.Pamaini skatu punktu

Ejot pārgājienā, mēs bieži vien skatāmies tikai uz priekšu – paskaties atpakaļ! Ja ir iespēja tikt augstākā skatu punktā, izmanto to! Tam noder tilti, autostāvvietu jumti, skatu laukumi. Arī no lejas paveras labs skats, tādēļ citreiz tiešām vajag apsēsties zemē. Paskaties uz augšu – debesskrāpjiem, koku galotnēm, un paskaties uz leju – takām, mozaīkām un kukaiņiem! Ieskaties krūmos un kokos, un ieraudzīsi tur ķirzakas un putnus!

Fotogrāfijās labi izskatās ceļi un takas, kas aizvijas tālumā, bet noteikti aizej arī nost no ceļa, iebrien krūmos, aiziet nostākos stūros muzejiem un tempļiem, un noteikti ieraudzīsi kādu īpašu vietu!

6.Laicīgi sameklē labākās fotografēšanas vietas!

Svešā vietā, atbraucot pirmoreiz, būs grūti atrast skaistākās vietas, tādēļ jāgatavojas jau mājās! Uzzini, kur ir vērts aiziet, kā tur izskatās un iedvesmojies no citu fotogrāfijām, kā arī uzzini, kad ir labākais laiks tur doties!

 • Apskaties vietējos foto forumus un izlasi ceļojumu blogus par šīm vietām
 • Saglabā interesantās vietas telefona kartē, ar GPS koordinātām
 • Paskaties fotogrāfijas bildes Pinterest, Instagram
 • Saullēkta, saulrieta, Mēness lēkta, rieta laiks, vieta, virziens – photoephemeris.com
 • Populārākās foto vietnes sightsmap.com
 • Google – uzzini, kādi notikumi notiek pilsētā, kur esi, ar ko tā slavena, kur atrodas tirgi un pulcējas cilvēki. Cilvēki fotogrāfijās vienmēr izskatās interesanti, īpaši fotogēniski parasti ir bērni! Bērnos var redzēt, kāda ir īstā dzīve katrā vietā.

7.Ieplāno vairāk laika!

Viens no iemesliem, kāpēc mēs parasti neceļojam grupās, ir ilgais laiks, kas nepieciešams fotografēšanai. Jārēķinās, ka, lai uzņemtu skaistus kadrus, nepietiek ar piecām minūtēm, izkāpjot no autobusa. Šī iemesla dēļ, arī rezervējot individuālās tūres, mēs parasti nepagūstam izbraukt visus plānotos objektus, un dažreiz pat gidi ir gājuši mūs meklēt kādos no tempļiem, uztraucoties, kur mēs esam pazuduši.

Ja ceļo lielākā grupā, vajadzēs vienoties jau iepriekš, kā fotografēsiet, lai daļai grupas nav garlaicīgi. Ņemot vērā augstāk minēto par labāko laiku fotografēšanai, tas parasti nozīmēs celties agri un iet gulēt vēlu, kas arī ne vienmēr visiem ir pa prātam.

8.Apģērbies piemēroti laikapstākļiem un esi paēdis!

Tā kā fotografēšana aizņem daudz laika un labākais laiks ir ap saullēktu un saulrietu, vajadzētu padomāt par piemērot apģērbu. Aukstās dienās es ņemu līdzi vismaz 2 jakas vairāk, nekā man liekas, ka vajadzētu. Karstās vietās vienmēr ņemu kukaiņu atbaidītājus un saules aizsargkrēmu (ar tiem gan uzmanīgi – jo kamerām tie nepatīk! Noteikti nelikt vienā somā!). Šokolādīte vai proteīna batoniņš un ūdens vai tēja vienmēr ļoti noder! Ja jutīsies komfortabli, būsi labā noskaņojumā un izdosies labākas bildes!

9.Padomā par fotogrāfiju kopijām!

Ļoti bieži nākas dzirdēt bēdīgus stāstus par nozagtiem fotoaparātiem, aizmirstiem telefoniem un pazaudētām fotogrāfijām. Turēt fotogrāfijas vienā eksemplārā ir riskanti, tādēļ, ja ir iespēja, pārkopē tās uz datora uzreiz, kā esi atpakaļ viesnīcā. Ceļojot mēs fotogrāfiju kopijas turam divos ārējos cietajos diskos, kas atrodas dažādās somās, vai ārējā cietajā diskā un datorā. Ja nefotografē daudz un ir pieejams internets, nokopē bildes mākonī. Kā arī padomā par to, kā uzglabāsi bildes mājās, lai tās saglabātos arī pēc gada vai diviem. Nav jautājums par to vai cietais disks pārstās darboties, bet gan par to, kad tas notiks.

10.Ievēro noteikumus un padomā par drošību!

Neviena fotogrāfija nebūs ta vērta, lai tās dēļ riskētu ar savu dzīvību, veselību un sirdsmieru. Noteikti nevajadzētu kāpt pāri margām un žogiem, karāties, fotografēt cilvēkus un dzīvniekus, kas to nevēlas, un staigāt vienatnē nedrošos rajonos, ar vai bez fototehnikas. Nevajadzētu pārkāpt fotografēšanas aizliegumus, jo par tiem var gan izraidīt no zoodārza, iezibinot acīs zibspludzi zvēriņiem (un radīt stresu jau tā krātiņos dzīvojošajiem dzīvniekiem), gan arī likt izdzēst fotogrāfijas, ja fotografē neatļautā vietā, vai pat aizvest uz policijas iecirkni, ja esi iekļuvis apsargātā teritorijā.

Labs tonis ir nopirkt kaut ko no tirgotājiem, kurus fotografē. Pārvietojoties ar fototehniku, to labāk turēt neuzkrītošā somā un to nekad, nekad nevajadzētu nodot nododamajā bagāžā vai atstāt mašīnā un vienmēr paslēpt viesnīcā ar atslēgu vai kodu slēdzamā čemodānā, ja to atstāj numuriņā. Pirms fotografēt svešā valstī, ir vērts iepazīties ar likumdošanu, ko tur ir atļauts fotografēt. Un, ja kāds piedāvājas nofotografēt tevi pašu, drošāk ir atteikties, jo šādi var palikt arī bez kameras, jo tā ir izplatīta zagļu metode. Kā arī, lūgums pārlieku uzbāzīgi netraucēt tos, kas ar fotogrāfiju aizraujas nopietni, jo mirklis ir īss!

Pirms izvilkt fotoaparātu vējainā dienā pludmalē, uz kraujas vai uz laivas, vajadzētu atcerēties, ka kamerām nepatīk smiltis, ūdens, un, ja tās met zemē. Tāpat, sirdsmieram vienmēr noderēs apdrošināšana, ja tehniku nozags vai tā sabojāsies.

Seko līdzi Jēkaba bildēm arī viņa Facebook lapā!


1 comment

Pievienot komentāru